2024/03/02
۱۴۰۲ شنبه ۱۲ اسفند
واکسن ایرانی پاستوکواد چیست و چه ویژگی هایی دارد

واکسن ایرانی پاستوکواد چیست و چه ویژگی هایی دارد

اگر می خواهید درباره واکسن ضد کرونای پاستوکواد بیشتر بدانید می توانید اطلاعات لازم را در این مطلب کسب کنید.

دوات آنلاین -از پس در میان انواع واکسن های ضد کرونا یک نام دیگر نیز جا باز می کند. واکسن پاستوکواد یک واکسن ایرانی است که از یک نظر اولین شناخته می شود.

 

آدنوویروس چیست

به گفته مسئول فنی محلول های تزریقی و واکسن انستیتو پاستور ایران پاستوکواد، اولین واکسن ایرانی کرونا برپایه آدنوویروس است که مطالعات حیوانی خود را با موفقیت پشت سر گذاشته است اما آدنوویروس چیست؟

 

آدنوویروس‌ها (نام علمی: Adenoviridae) خانواده‌ای از ویروس های دارای دی‌ان‌ای دو رشته‌ای خطی هستند که باعث سرماخوردگی می شوند. آدنو ویروس موجود در واکسن، به بدن می آموزد که چگونه ویروس کرونا را که باعث ایجاد کووید-۱۹ می شود شناسایی کرده و با آن مبارزه کند. در این فناوری از یک آدنوویروس ایجادکننده سرماخوردگی استفاده می شود که به گونه ای اصلاح شده اند که نمی توانند تکثیر شوند.

واکسن پاستوکواد یک واکسن کرونای ایرانی است

فناورهای های تولید واکسن

تولید واکسن با فناورهای های مختلف انجام می شود. نسل اول واکسن ها متکی بر ذره کامل ویروسی شامل واکسن زنده تضعیف شده و ویروس کشته شده است. نسل بعدی واکسن ها متکی بر پروتیین های نوترکیب است که خودش انواع و اقسام دارد و در نهایت نسل جدید تولید واکسن فناوری متکی بر واکسن های ژنی که آدنو ویروس جزو این فناوری است.

 

به عبارتی سه نسل فناوری تولید واکسن وجود دارد و محققان ما در حال دستیابی به این فناوری هستند تا با آن واکسن های مختلف از جمله کرونا را تولید و روانه بازار کنند.

 

تولید فرآورده موثر، بی ضرر و اقتصادی، قابلیت تولید بهتر واکسن از جمله مزیت های نسل جدید پیشرفته فناوری های واکسن است که سبب شده است تولید کنندگان به سمت فناوری جدیدتر سوق پیدا کنند.

دلیل نامگذاری واکسن پاستوکواد چیست

اسم پاستوکواد یعنی چه

طلیعه صابونی  گفت: واکسن کاملا ایرانی پاستوکواد برپایه آدنو ویروس طراحی و تولید می شود و تمام مطالعات آن اعم از حیوانی و انسانی در کشور صورت می گیرد.

 

وی در مورد انتخاب نام پاستوکواد برای این واکسن توضیح داد: کلمه پاستو از پاستور، کو از کووید و آد نیز از آدنوویروس گرفته شده است.

 

مسئول فنی محلول های تزریقی و واکسن انستیتو پاستور ایران گفت: دانش فنی واکسن های نوترکیب در ایران بومی شده است که این موضوع افتخار دیگری برای کشور است.

 

وی ادامه داد: نسل اول طراحی و تولید واکسن کرونا براساس ویروس های کشته شده بود که با سعی و تلاش محققان ایرانی به فناوری واکسن های نوترکیب از جمله کرونا دسترسی پیدا کردیم.

 

صابونی ادامه داد: طراحی و تولید واکسن ها برپایه پروتئین نوترکیب در سال های اخیر در ایران و برخی دیگر کشورها نهادینه شده است. به عبارتی دانش آن از زمان انتقال تکنولوژی واکسن هپاتیت و همچنین داروهایی با فناوری نوترکیب در کشور فراهم شده است.

 

وی افزود: به واسطه تولید واکسن پاستوکووک، دانش فنی کونژوگاسیون هم در ایران نهادینه شد که این کار به تولید آسانتر سایر واکسن ها کمک می کند. فرایند کونژوگاسیون فناوری جدیدی است که با استفاده از آن واکسن های ایمن و ماندگار ساخته می شود. پنوموکوک و کرونا از جمله واکسن هایی است که با این فناوری تولید شده اند.

با ویژگی های واکسن پاستوکواد آشنا شوید

ویژگی های واکسن پاستوکووک

همچنین این دکتری داروسازی ماندگاری بیشتر و پاسخ ایمنی بهتر را از جمله مزیت های اکسن ایرانی - کوبایی پاستوکووک اعلام کرد و گفت: پاستوکووک در مجموع واکسن بی خطرتر و کارا است و عارضه کمی دارد. 

 

وی افزود: پاستوکووک تنها واکسنی است که در طراحی آن، دز یادآور آن به نام پاستوکووک پلاس در نظر گرفته شده است. این واکسن می تواند به عنوان دز یادآور سایر واکسن ها هم استفاده شود.

 

صابونی تصریح کرد: این واکسن به واسطه پاسخ ایمنی و ماندگاری مناسب، تنها واکسن ایرانی است که تاکنون مجوز مصرف در افراد کمتر از ۱۸ ساله را از سازمان غذا و دارو اخذ کرده است. علاوه بر این قابلیت استفاده به عنوان دز بوستر سایر واکسن های موجود در ایران را هم دارد.

 

صابونی، پاستوکووک را از جمله واکسن های نوترکیب پروتئینه اعلام کرد و گفت: پاستوکووک تنها واکسن پروتئینی کنژوگه در دنیا محسوب می شود، به عبارتی این نوع واکسن ها فرایند تولید پیچیده و شرایط طراحی سخت تری دارند.

12jav.net

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.