2022/11/28
۱۴۰۱ دوشنبه ۷ آذر
آیا هیپنوتیزم واقعیت دارد و برای چه بیماری هایی مفید است

آیا هیپنوتیزم واقعیت دارد و برای چه بیماری هایی مفید است

از هیپنوتیزم برای درمان چه بیماری هایی استفاده می شود؟ این روش تا چه حد واقعیت دارد و مفید است و چگونه می توانیم از آن بهره ببریم؟

دوات آنلاین -هیپنوتیزم واژه ای آشنا و البته به عنوان حیطه ای رازآلود تداعی می شود و گاه همراه با ترس است، علت این ترس و سوء تعبیرها در مورد هیپنوتیزم را می توان تا حدودی به راز آلود بودنش در نزد بیشتر افراد مرتبط دانست. گفته می شود کسی که هیپنوتیزم می شود ممکن است دیگر بیدار نشود. افراد ضعیف  هیپنوتیزم می شوند، ممکن است در حین هیپنوتیزم کنترل خودم را از دست بدهم، در هیپنوتیزم ممکن است اسرار من فاش شود و اینها یعنی به صورت کلی هیپنوتیزم خطرناک است این باورهای رایج که گاهی آمیخته با خرافات است، به علت آگاهی پایین از این حوزه پدید می آید. سید محسن کلانتر، روانشناس بالینی در یادداشتی در روزنامه جام جام به واقعیت ها و خرافات در این خصوص پرداخته است.

 

هیپنوتیزم دقیقا چیست

هیپنوتیزم واژه ای علمی است که سالهای متمادی درباره آن تحقیق و پژوهش شده است و به عنوان بستری برای درمان های روانی و پزشکی درنظر گرفته می شود.

 

مهم این است که توجه کنیم هیپنوتیزم به تنهایی درمان محسوب نمی شود. در کشورهای پیشرفته و اخیرا به صورت محدود در ایران از هیپنوتیزم استفاده می شود. اگر بخواهیم تعریفی کلی از هیپنوتیزم ارائه کنیم می توانیم آن را یک حالت ذهنی که توجه شخص از موضوعات پیرامون کم شده و روی موضوعی خاص متمرکز می شود بدانیم.

 

متاسفانه ناآشنایی افراد و حتی متخصصان از این حیطه علمی و کاربردی موجب شده است نتوانیم از مزایای هیپنوتیزم بهره مند شویم و به خرافات موجود نیز دامن زده شود.

هیپنوتیزم چگونه انجام می شود

درمان مشکلات روانی با هیپنوتیزم

هیپنوتیزم در روان درمانی های فردی اعم از فوبی های خاص، میگرن، ترک سیگار، بیماری های سایکوسوماتیک (روان تنی)، اضطراب، تحت نظر روان شناس ماهره بستری برای بهبود و تأثیر بیشتر درمان است.

 

افراد در هیپنوتیزم کنترل خود را از دست نمی دهند و همان طور که بیان شد صرفا توجه به صورت گزینشی و با تکنیک های خاص روی هدف درمان متمرکز می شود.

از هیپنوتیزم برای درمان چه بیماری هایی استفاده می کنند

درمان های پزشکی با هیپنوتیزم

هیپنوتیزم در درمان های پزشکی پرکاربرد است. از هیپنوتیزم به عنوان جایگزینی برای بیهوشی و بی حسی موضعی در دندانپزشکی استفاده می شود که به عنوان هیپنودنتیک شناخته می شود.

 

استفاده از تکنیک هیپنوتیزم در دندانپزشکی، جراحی های پزشکی، زایمان و علاوه بر این که عوارض درمان را بسیار کاهش می دهد و آرامش دلپذیری حین درمان تجربه می شود.

 

به علت اثرات تلقینی موجب می شود دوره نقاهت بسیار سبک و با  دردی کمتر همراه باشد. با آشنایی بیشتر مردم با این تکنیک موثر و خرافه زدایی از آن می توانیم انتظار داشته باشیم که در میان مدت از اثرات مطلوب آن در سطح جامعه بهره مند شویم.

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.