2022/11/29
۱۴۰۱ سه شنبه ۸ آذر
کوه قاف کجا و در کدام کشور است

کوه قاف کجا و در کدام کشور است

حتما شما هم نام کوه قاف را در ادبیات و ضرب المثل ها شنیده اید اما این کوه که خانه سیمرغ است، در کجا قرار دارد؟

دوات آنلاین -کوه قاف مکانی است که در ادبیات فارسی از آن زیاد نام برده شده و سیمرغ نیز در آنجا زندگی می کند. ضرب المثل پشت کوه قاف هم که در زبان ما متداول است اما آیا این کوه واقعا وجود دارد و کجا و در کدام کشور است؟

 

کوه قاف؛ نگهدارنده زمین

به نوشته صفحه گروه واژه‌گزینی فرهنگستان و زبان ادب فارسی به گمان قدما قاف سراسر زمین را دربر گرفته، کناره‌های آسمان بر آن نهاده شده و منشاء پیدایش کوه‌های دیگر است. می‌گفتند ارتفاع قاف پانصد فرسنگ و بیشتر آن در میان آب است و مانند میخ، نگه‌دارنده زمین است، وگرنه زمین لرزان خواهد بود.

 

جنس این کوه از زمرد یا یاقوت سبز است که رنگ آسمان درواقع انعکاسی از آن است، وگرنه از عاج سفیدتر است؛ بنابراین، آن را «کوه اخضر» نیز نامیده‌اند.

آیا کوه قاف یک جای واقعی است

پشت کوه قاف

در قاف انسانی زندگی نمی‌کند، اما در کوهپایه آن دو شهر «جابُلقا» و «جابُلسا» وجود دارد. کسی نمی‌داند آن سوی قاف چیست؛ برخی می‌گفتند منزل فرشتگان است و برخی آن را جایگاه اجنه و دیگران آن را سرزمین‌هایی از طلا و نقره و مشک تصور می‌کردند. برخی می‌گفتند خورشید پشت آن و در چاهی غروب می‌کند. چشمه آب حیات و جایگاه سیمرغ (عنقا) را هم کوه قاف می‌دانستند.

 

عده‌ای هم، به‌ویژه  زرتشتیان، آن را همان کوه البرز و جایگاه ایزد مهر می‌شمردند.  پژوهشگران، نان و جایگاه کوه قفقاز را الهام‌بخش این افسانه می‌دانند.

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها
مهدی 1401/08/23
کوه قاف حقیقت داره و سوگند ق در قران در سوره قاف به همین کوه اشاره دارد و جابلقا و جابلسا همان یاجوج و ماجوج میباشد که در کوهپایه های کوه قاف قرار دارد و چشمه حیات هم در این کوه واقع شده که حضرت خضر نبی ع به دستور ذوالقرنین به آن دست یافته بود نام دیگر کوه قاف، الاخضر و به پیامبری که به چشمه ی حیات دست یافته بود خضر نبی میگویند. خضر نبی وزیر ذوالقرنین بود. و حقایق بسیار زیاد که اینجا جای بحث نیست

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.