2024/06/15
۱۴۰۳ شنبه ۲۶ خرداد
مهم ترین نکاتی که درباره دوز سوم واکسن کرونا باید بدانید

مهم ترین نکاتی که درباره دوز سوم واکسن کرونا باید بدانید

سوالات زیادی درباره دوز سوم واکسن کرونا مطرح است. پاسخ به 8 پرسش بسیار مهم در این رابطه را در این مطلب بخوانید.

دوات آنلاین -ضرورت تزریق دوز سوم واکسن کرونا مدتی است که در جهان مطرح شده و اکثر کشورها از جمله ایران تزریق این دوز را در برنامه های خود قرار داده اند. مهم ترین نکات درباره این مرحله از واکسیناسیون را در ادامه به نقل از همشهری بخوانید.

 

چه کسانی باید دوز سوم را بزنند؟

کارکنان بهداشت و درمان (بدون محدودیت سنی)، گروه‌های پرخطر که سیستم ایمنی سرکوب شده دارند و سالمندان بالای 60 سال (متولدان 1340 به قبل) که در نوبت اول و دوم واکسن غیرفعال شده از جمله برکت و سینوفارم زده‌اند.

بین دوز دوم و سوم واکسن کرونا چقدر باید فاصله باشد

از چه زمانی باید دوز سوم تزریق شود؟

 کادر درمان و گروه‌های پرخطر حداقل 6 ماه از تزریق دوز دوم و سالمندان حداقل 4 ماه از تزریق دوز دوم می‌توانند دوز سوم را دریافت کنند.

 

هر واکسنی می‌توان تزریق کرد؟

برای کادر درمان و گروه‌های پرخطر در صورت تزریق واکسن‌های غیرفعال از جمله سینوفارم، بهارات و برکت در دوز سوم همان واکسن‌ها یا آسترازنکا و سوبرانا پلاس تزریق خواهد شد.  کسانی که دوز اول و دوم، واکسن‌های آسترازنکا و اسپوتنیک‌وی تزریق کرده‌اند، می‌توانند آسترازنکا یا سوبراناپلاس دریافت کنند. البته این افراد می‌توانند بدون در نظر گرفتن نوع واکسن تزریق شده در نوبت اول و دوم، واکسن بوستر را انتخاب کنند. سالمندان هم همان واکسن‌هایی را دریافت می‌کنند که در دوز اول برایشان تزریق شده است.  البته سالمندانی که سایر پلتفرم‌های واکسن از جمله پروتئین نوترکیب و آدنوویروس (آسترازنکا، اسپوتنیک‌وی و پاستوکووک) را دریافت کرده باشند فعلا نیازی به تزریق دوز سوم ندارند.

 

 مدارک مورد نیاز برای تزریق دوز سوم واکسن چیست؟

همراه داشتن کارت واکسن و مدارک شناسایی در مراجعه افراد برای تزریق واکسن ضروری است.

 

اولویت‌بندی دریافت دوز سوم واکسن به چه صورت است؟

در حال حاضرهمان 3 گروه اعلام شده یعنی کادر درمان، سالمندان و گروه‌های پرخطر، واکسن دوز سوم را دریافت خواهند کرد. گروه‌های خارج از این گروه‌ها و رده‌های سنی، حتی در صورت دارا بودن برخی شرایط از جمله گذشت 4 ماه از دریافت دوز دوم واکسن سینوفارم مشمول دریافت واکسن بوستر نخواهند بود.

آیا همه باید دوز سوم واکسن کرونا را تزریق کنند

چقدر تزریق این واکسن ضروری است؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد که افراد بالای 60 سال که 4 ماه از تزریق نوبت دوم آنها با واکسن سینوفارم گذشته است، دوز سوم یا بوستر را برای افزایش ایمنی دریافت کنند. کارشناسان می‌گویند میزان پادتن‌های موجود در همه واکسن‌ها پس از بازه زمانی چند ماهه کاهش پیدا می‌کند اما افت سطح ایمنی در مورد واکسن‌‌های تولید چین و افراد بالای ۶۰ سال بیشتر است.

 

مسافران چطور می‌توانند دوز سوم را دریافت کنند؟

افرادی که برای سفر به خارج از کشور با مشکلی از جمله تایید نبودن واکسن تزریق شده در کشور مقصد مواجه باشند می‌توانند با مراجعه به دانشگاه‌های علوم پزشکی برای تزریق یک یا دو نوبت واکسن آسترازنکا اقدام کنند. تزریق واکسن‌ یادآور برای این افراد پس از گرفتن رضایت در خصوص عوارض احتمالی آن، صورت خواهد گرفت.

 

وضعیت تزریق دوز سوم در دنیا به چه صورت است؟

بسیاری از کشورهای جهان تزریق دوز سوم واکسن را آغاز کرده‌اند و تا نیمه آبان ماه بیش از یک میلیون و 700 هزار نفر در جهان دوز یادآور یا بوستر زده‌اند. استرالیا، برزیل، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ترکیه، سنگاپور  و امارات از جمله کشورهایی هستند که تزریق دوز سوم واکسن به مردم کشورشان را آغاز کرده‌اند.

12jav.net

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.