2024/07/22
۱۴۰۳ دوشنبه ۱ مرداد
چرا احساس پوچی می کنیم و راه درمان چیست

چرا احساس پوچی می کنیم و راه درمان چیست

اگر شما هم احساس پوچی، افسردگی و بی انگیزگی می کنید بهتر است دلیل آن و راه چاره اش را بدانید.

دوات آنلاین -احتمالا در مقطعی از زندگی احساس پوچی به شما هم دست داده است. در برخی موارد این حس کوتاه مدت است و در برخی موارد نیز زمان بیشتری با این حس درگیر می‌شوید. طبق تعریف ارائه‌شده: حس پوچی، حس بی‌معنی‌بودن زندگی است و این که هر کاری انجام می‌دهید بی‌معنی است. فقط سعی می‌کنید زمان را سپری کنید تا به مرگ برسید. نوعی خلأ است که هرگز از بین نمی‌رود یا مانند سرابی است که هر چه سعی می‌کنید به جایی برسید، فایده‌ای ندارد.

دلایل احساس پوچی و راه درمان آن چیست

دلیل احساس پوچی

جام جم با مقدمه بالا به نقل از Neuroscience News  نوشت: به منظور بررسی ماهیت این احساس و میزان رواج آن در بین افراد مختلف، طی مصاحبه‌ای با مراجعان مرکز بهداشت‌روانی در اسکاتلند این سوال مطرح شد که آیا تا به حال دچار احساس پوچی شده‌اند؟

 

بیشتر بخوانید: چگونه ترس هایمان را کنار بگذاریم

 

در این بررسی مشخص شد که احساس پوچی را نه‌تنها افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی تجربه می‌کنند بلکه افرادی که دارای سلامت‌روانی هستند نیز تجربه می‌کنند. اختلال شخصیت مرزی، اختلالی است که در آن حالت ناپایداری از روابط بین‌فردی، خلق، رفتار و روابط عاطفی در فرد دیده می‌شود.

 

همچنین این بررسی نشان داد که رابطه قدرتمندی بین احساس پوچی و رفتار خودکشی وجود دارد. نتیجه حاصل از این بررسی نشان می‌دهد نداشتن هدف در زندگی و ارتباط‌نداشتن با افراد دیگر با احساس پوچی رابطه تنگاتنگی دارد. به عبارتی هر چقدر تمایل فرد به برقراری رابطه با دیگران کمتر باشد، احتمال بروز احساس پوچی در وی بیشتر خواهد بود.

 

روانشناسی: چگونه زندگی شادی داشته باشیم

 

راه درمان احساس پوچی

با توجه به آنچه گفته شد می‌توان نتیجه گرفت برای رهایی از چنین حسی، بهتر است برای خود هدفی را در نظر بگیریم. همچنین از آنجا که انسان موجودی اجتماعی است نیاز دارد با سایر افراد در ارتباط باشد و همین تعاملات و ارتباطات، زمینه ازبین‌رفتن یا کاهش حس پوچی را فراهم می‌کند.

 

علاوه بر اینکه حس پوچی می‌تواند مقدمه‌ افسردگی و در نوع حاد و شدید خود منجر به خودکشی شود. پیشنهاد می‌شود برای هر روز خود برنامه‌ریزی کنیم. در این حالت علاوه بر اینکه کمتر دچار حس پوچی می‌شویم، روند زندگی را بهتر و زیباتر درک خواهیم کرد.

12jav.net

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.