2022/12/10
۱۴۰۱ شنبه ۱۹ آذر
همسرم شکاک است چه کار باید بکنم؛ توصیه های روان شناسی مفید

همسرم شکاک است چه کار باید بکنم؛ توصیه های روان شناسی مفید

اگر از بدبینی و شکاک بودن همسر خود در رنج هستید 6 توصیه ای که در این مطلب آمده است کمک می کند تا بتوانید سوء ظن ها را رفع کنید.

دوات آنلاین -شک واقعا خانمان برانداز است. خوره ای است که وقتی به ذهن و فکر کسی راه می یابد تمام افکار او را تسخیر می کند. افرادی که زیاد دچار بدبینی می شوند ممکن است دچار اختلال روانی باشند و حتما باید با مراجعه به متخصص تحت درمان قرار بگیرند اما گاهی اوقات نیز شک ها در حد بیماری شناخته نمی شوند اما با این حال زندگی مشترک را به خطر می اندازند و تهدیدی بزرگ به حساب می آیند. آیا همسر شما هم شکاک و بدبین است؟ چه باید بکنید؟ به نظر می رسد توصیه های زیر برایتان مفید باشد.

 

خاطرات گذشته را برای همسرتان تعریف نکنید

فارس نوشت: گاه خاطراتی در گذشته زندگی افراد بوده که ممکن است برای تعریف کردن آن به افرادی که در دلشان قدری بدگمانی یا تردید دارند، مناسب نباشد. مثلا خانمی هست که در گذشته خواستگارانی داشته اما همسر فعلی اش به دلیل دوست داشتن زیاد یا برخی بددلی ها نسبت به آنها احساس خوبی پیدا نمی کند بهتر است این خاطرات برای همسر تعریف نشوند اینها به معنی پنهان کاری نیست بلکه به نظر تعریف نکردن مسائل غیر ضروری می باشد.

چگونه شک همسرمان را رفع کنیم

خوش قول بودن؛ راه رفع شک شوهر

خوش قولی همیشه می تواند اعتماد افراد را جلب کند بهتر است زمانی هاییکه قرار با خانواده همسر و خود همسر می گذارید سر زمان باشید و از گفتن اینکه ترافیک بود و مشکل پیش آمد و مسائل دیگر پرهیز کنید قدری همیشه زودتر سر قرار حاضر شوید تا اعتماد دیگران به شما جلب شود. خوش قولی همیشه اعتماد آفرین است.

 

صداقت چاره درد بدبینی است

گاه در زندگی مشترک پیش می آید که افراد مسائلی را به هم درست نمی گویند، یا مثلا جایی می روند با دوستان یا خانواده اما از همسرشان به هر دلیلی پنهان می کنند همین باعث می شود که همسر تصور کند همیشه این فرد به او دروغ گفته یا راستش را نمی گفته است یا مثلا خریدی کرده اید ولی بی دلیل آن را مطرح نمی کنید ممکن است همسرتان تصور کند که شما همیشه پنهان کاری می کنید در حالی که این این یک اتفاق ساده در ذهن شما بوده است.

 

بیشتر بخوانید: چگونه به روش درست انتقاد کنیم

 

فراموش نکنید که موضوعات مهم همیشه برملا می شوند اگر شما نقطه ضعفی در خودتان یا خانواده داشته ایدو آن را در زمان ازدواج مخفی کرده اید بدانید که روزی همسرتان و خانواده اش آن را خواهند فهمید و زمینه بدگمانی و بی اعتمادی نسبت به شما فراهم می شود.

 

احترام، سوءظن را از بین می برد

یادتان باشد که احترام حس اعتماد را ایجاد می کند اگر شما همیشه در هر شرایطی به همسرتان احترام بگذارید و اجازه هم ندهید که کسی این حرمت را از بین ببرد چرا که احترام، اعتمادساز است.

چاره شک کردن های همسرمان به ما چیست

برخی رابطه ها را ممنوع کنید

برخی ارتباطات در محیط های شغلی می بایست باقی بمانند مثلا شما در شرایط منزلی قرار نیست اگر اجبار کاری ندارید با همکارانتان صحبت کنید و زمینه حسادت و شک و تردید همسرتان را فراهم کنید همیشه فاصله ای بین مسائل شغلی و خانوادگی ایجاد کنید کسانی که این نکته را رعایت نمی کنند مشکلات زیادی در زندگی شان ایجاد می شود.

 

توصیه: همسرم مرتب قهر می کند، چه کار کنم

 

بهتر است در ارتباط با همکاران جنس مخالف به شدت ملاحظه کار و مراقب باشید تا زمانی که همسرتان این ارتباطات را در فضای مجازی می بیند برایش شبهه ایجاد نشود در حالیکه هم که چیزی وجود ندارد برای نگرانی پس حساسیت هم در این زمینه ایجاد نکنید.

 

خانمی تعریف می کرد که همسرش به شدت نسبت به گوشی همراه او حساس است زمانی که از محل کار می آید مدام آن را چک می کند ، برای او توضیح داده شد که اجازه دهید مدتی بدون حساسیت این کار را انجام دهد شما که مشکلی در این زمینه ندارید کم کم حساسیت همسرتان هم کم می شود و آن زمان است که برایش توضیح دهید گوشی همراه وسیله شخصی است  و می بایست خودتان و همسرتان این حریم ها را رعایت کنید البته گاه پیش می آید که خود همسران این حساسیت را تحریک می کنند مثلا آقا به سراغ گوشی خانمش برای کاری می رود و خانم به شدت نسبت به این کار واکنش منفی نشان می دهد، درست است که تلفن همراه حریم شخصی است اما چه اشکالی دارد که گاهی به گوشی هم برای کاری نگاهی بیاندازیم در صورتی که حساسیت از سوی شما ایجاد نشود، مطمئنا همسرتان هم گاردی نخواهد گرفت.

 

امان از آدم حسود

خیلی از افراد در اطراف ما هستند که ممکن است به ما  و زندگی مشترکمان حسادت داشته باشند به همین خاطر رفتارها  و کارهایی می کنند که در زندگی ما ممکن است اثر منفی داشته باشد اگر دقت کنیم در اطراف هر یک از ما چنین افرادی هستند بهتر است ارتباط با این افراد را محدود کنید تا به زندگی مشترکتان خدشه وارد نشود و اثر منفی بر شما نگذارد.

 

روان شناسی: چگونه عشق همسرم باشم

 

در نهایت اینکه خیلی از افراد ممکن است از گذشته و زندگی خانوادگی خود زخم بی اعتمادی خورده باشند به همین دلیل این ناامنی را به زندگی مشترکشان هم منتقل می کنند اینجاست که نقش مشاور و روان درمانگر پررنگ می شود و زوجین می بایست برای درمان و ترمیم زخم های همسرشان اقدام کنند. مهارت های ارتباطی و گفت وگو می بایست تقویت شود تا این مشکلات به بچه ها منتقل نشود و زندگی مشترک را از بین نبرد.

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.