2022/08/18
۱۴۰۱ پنج شنبه ۲۷ مرداد
مخوف ترین قاتلان سریالی ایران چه کسانی بودند

مخوف ترین قاتلان سریالی ایران چه کسانی بودند

جنایت های قاتلان سریالی ایران از اصغر قاتل تا خفاش شب ، بیجه و ... در این مطلب مرور شده است.

دوات آنلاین -قتل‌های زنجیره‌ای یا سریالی یکی از وحشتناک‌ترین جنایاتی است که ممکن است در هر جامعه‌ای اتفاق بیفتد. این قتل‌ها، ذهن افکار عمومی را تا مدت‌ها مشغول نگه می دارد، ترس را در دل جامعه رواج می‌دهد و رسانه‌ها را مجبور می‌کند تا درباره اصل ماجرا، ریشه‌های آن اتفاق و ... حرف بزنند. طبق تعریف جهانی از قتل، اگر قاتل یا قاتلانی سه بار یا بیشتر دست به قتل بزنند و در تمامی آن‌ها از یک روش استفاده کرده باشند، قاتل سریالی یا قاتل زنجیره‌ای لقب می‌گیرند. این قتل‌ها طی بازه زمانی بیش از یک ماه و کمتر از یک سال اتفاق می‌افتد. قاتلان زنجیره‌ای معمولاً از سلامت روانی برخوردار نیستند، جالب این جاست که معمولا کسب رضایت روانی، انگیزه معمول برای قتل‌های زنجیره‌ای است! معمولا افرادی که دست به چنین جنایاتی می‌زنند دوران کودکی خوبی نداشته‌اند و بیشتر آن‌ها در محیط‌های خانوادگی متشنج و پرآشوبی پرورش یافته‌اند. در ایران هم مانند سایر کشورها همواره افرادی بوده‌اند که قربانی شرایط بد اجتماعی و خانوادگی خود شده و دست به جنایات متاثر کننده‌ای زده‌اند. البته زمینه های اجتماعی، خانوادگی و روانی شامل همه آن  ها نمی شود و اصل جنایت را هم توجیه نمی ‌کند.

 

بیجه چه سالی اعدام شد؟

خراسان با مقدمه بالا نوشت: محمد  بیجه، قاتل دهه 80 کودکان پاکدشت، کودکی بسیار بدی داشت. مادرش را در چهار سالگی از دست داد و پدرش کارگر کوره‌پزخانه، مرد بسیار بداخلاق و مستبدی بود  .

 

بیجه در دوران کودکی مورد بی‌مهری‌های بسیاری قرار گرفته بود. او در دادگاه به تجاوز و قتل 17 کودک و سه بزرگ سال اعتراف کرد و انگیزه‌اش را از ارتکاب این جنایات، انتقام خواند و گفت به دلیل کمبود توجه در کودکی و دو بار مورد تجاوز واقع شدن دست به چنین عمل وقیحانه و وحشیانه‌ای زده است.

 

این قاتل گفته بود اگر دستگیر نمی‌شد تا قتل 100 کودک پیش می‌رفت. بیجه در سال 1383 اعدام شد. فیلم مستندی به نام «بیجه» به کارگردانی میکائیل دیانی در این خصوص و درباره زندگی این قاتل زنجیره‌ای ساخته شده است.

اصغر قاتل اولین قاتل سریالی ایران بود

اصغر قاتل؛ اولین قاتل ‌زنجیره‌ای

علی‌اصغر بروجردی معروف به اصغر قاتل، اولین قاتل زنجیره‌ای ایران بود که 25 کودک عراقی و هشت کودک ایرانی و در مجموع 33 کودک به دست او تا قبل از سال 1313 به قتل رسیدند. او در خانواده متزلزلی به دنیا آمد که از بدنام‌ترین و شرورترین خانواده‌ها بودند. این قاتل مخوف از طریق فروش تنقلات با کودکان ارتباط برقرار می‌کرد، قربانیان را فریب می داد، به آن‌ها تجاوز می‌کرد و برای این که ردی از خود باقی نگذارد، آنان را به قتل می‌رساند.

 

جنایات وی در عراق شروع شد تا این که برای فرار از دست پلیس به ایران گریخت. در ایران هم به دست‌فروشی جلوی مدارس مشغول شد و دوباره به اغفال کودکان و نوجوانان پرداخت و بعد از قتل آن‌ها، اجسادشان را در کوره پزخانه‌ها و قنات‌های جنوب تهران رها می‌کرد. او در ایران هفت فقره قتل و تجاوز مرتکب شد.

 

در 10 اسفند 1312 در حوالی چاه‌های قنات امین آباد، پلیس آگاهی به حضور مرد میان سالی که یک پیت حلبی و پشته حمالی به همراه داشت، مظنون شد. بعد از تفتیش و یافتن لباس و چاقوی خونین در بساطش، او دستگیر و زندانی و مشخص شد که آن لباس خونین متعلق به نوجوانی است که وی ادعا می‌کرده برادرش است. او در سال 1313 اعدام شد.

 

مهین؛ تنها زن قاتل سریالی ایران

مهین قدیری، با قتل پنج زن میان سال و یک مرد، نخستین قاتل سریالی زن ایران نام گرفته است. جثه بزرگ این زن و ورزشکار بودنش، در انجام قتل‌ها و جابه‌جایی اجساد به کمکش آمده است! این قاتل با پرسه در اطراف مکان‌های شلوغ قزوین، زنان مسنی را که در دست و سر و گردن‌شان زیورآلات طلا داشتند، شناسایی و به ‏بهانه رساندن‌شان به خانه، آن‌ها را سوار رنوی زردش می‌کرد و بعد آن‌ها را با آب میوه مسموم و خفه‌شان ‏می‌کرد.

 

مهین در زمان اعترافاتش، شخصیتی پیچیده و باهوش از خود نشان داد و همین او را برای ‏بررسی، خاص‌تر کرد. او دلیل قتل‌‏هایش را فقر و نیاز مالی برای درمان یکی از دو فرزندش اعلام کرده و گفته بود «تا زمانی که چک‌هایم پاس شود، قتل‌ها را ادامه می‌دادم و منتظر بودم تا یک جوری از این مخمصه نجات پیدا کنم!» او سال‌89 قصاص شد. مستند مهین به کارگردانی محمد حسین حیدری در سال 1397 به منظور واکاوی شخصیت مهین و انگیزه‌های قتل او با بازسازی صحنه‌های قتل ساخته شده است.

 

قاتل عنکبوتی که بود؟

شاید یکی از بحث‌برانگیزترین پرونده‌های جنایی معاصر کشورمان مربوط به سعید حنایی معروف به قاتل عنکبوتی است. او طی یک سال، ۱۶ زن را در مشهد به قتل رساند. این قاتل ادعا می‌کرد برای از بین بردن فحشا دست به قتل زنان بدکاره می‌زده است. 

 

حنایی که می‌بیند نمی تواند با مردان مزاحم و  بدکاره مقابله کند  تصمیم می‌گیرد از زنان انتقام بگیرد. قربانیان ضعیف‌تری که ساده گول می‌خوردند، قدرت کمتری داشتند و راحت‌تر به قتل می‌رسیدند! جالب این جاست او ادعا می‌کرد هدفش پاک سازی شهر مشهد از وجود افراد فاسد بوده است.

 

سعید حنایی مقتولان را بعد از خفه کردن با روسری یا دست، درون پارچه سیاهی می‌پیچید و در نقاط مختلف شهر رها می‌کرد. حنایی گفته بود اگر دستگیر نشده بودم، باز هم این کار را ادامه می‌دادم تا تعداد مقتولان به 150 نفر برسد. او در سال 81 در محوطه زندان مرکزی مشهد به دار مجازات آویخته شد.

 

قاتل پیرزنان گیلانی

«فرزاد.ن» قاتل سریالی هشت زن مسن گیلانی به هشت فقره قتل عمد و سرقت طلای مقتولان، متهم بود. او پس از قتل به کمک همسرش اجساد را مثله می‌کرد! این قاتل بی‌رحم در سال 1399 در زندان رشت اعدام شد.

 

خفاش شب و سوزاندن جسدها

غلامرضا خوشرو معروف به خفاش شب، قتل‌های سریالی‌اش را از سال 1371 آغاز کرد. این قاتل با یک خودروی سرقتی اقدام به مسافرکشی زنان و دختران جوان می‌کرد. خوشرو بعد از سوار کردن مسافران، آن‌ها را به مکان خلوتی می کشاند و طلاها و اموال‌شان را به سرقت می برد و در برخی موارد بعد از تجاوز، جسد آن‌ها را می‌سوزاند.

 

وی در تمام قتل‌های خود لباس سیاه به تن داشت و به این دلیل تا قبل از شناسایی هویتش به خفاش شب معروف شد. او تمام 9 فقره قتلش را انکار کرد و گفت همه آن جنایات را همدستش «ح.ر» مرتکب شده و جرم او تنها سرقت بوده است. اما سرانجام حکم اعدام این قاتل سیاه پوش، در سال 76 اجرا شد.

مجید سالک محمودی قاتل سریالی زنان بود

قتل سریالی زنان با طناب ‌سفید

مجید سالک محمودی را نخستین قاتل سریالی زنان در ایران می‌دانند. این قاتل مخوف، خیانت همسرش را دلیل اصلی انجام قتل‌هایش بیان کرده بود. او به محض اطلاع از خیانت زنی به شوهرش، آن زن را پیدا می کند و به قتل می‌رساند. تمام مقتولان به شیوه مشابه هم و با طناب سفیدرنگ یک متری خفه شده بودند.

 

مجید سالک طی سال‌های 59 تا 64 به 30 تا  49 فقره قتل متهم شد. اظهارات خواهر یکی از قربانیان این قاتل زنجیره‌ای، سرنخی برای دستگیری این قاتل بود. این زن خبر داد که آخرین بار خواهرش را سوار یک شورولت رویال سبزرنگ با پلاک ارومیه دیده است. این اظهارات شاهد، سرنخی شد برای پلیس تا به دنبال خودرویی با این مشخصات باشد که دست آخر در میدان بهارستان خودرویی با این مشخصات که در صندوق آن تعداد زیادی لباس زنانه و طناب سفیدرنگ یک متری وجود داشت، مورد سوءظن پلیس قرار گرفت و به دام افتاد. او در سال1365 قبل از این که به طناب دار آویخته شود در زندان قصر خودکشی کرد.

 

قاتل دوچرخه‌سوار

فرید بغلانی قاتل دوچرخه سواری بود که به محض تنها یافتن زنان، وارد خانه آن‌ها می شد و به ضرب‌و‌شتم و کتک‌کاری آنان می‌پرداخت. 13 زن و دختر و یک پسر در آبادان و دو زن دیگر در خرمشهر، مجموع قتل‌های او از اسفند 1383 تا خرداد 1387 بود.

 

طبق اعترافاتش در دادگاه، بغلانی بعد از اتمام کارش، با دوچرخه در اطراف شهر پرسه می‌زد  و به محض رویت زن یا دختر تنهایی، با ضربه آهنی که همیشه به همراه داشت به سرش، او را به قتل می‌رساند و جسد را در میان انبوه خار و خاشاک مخفی می‌کرد.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.