2021/08/05
۱۴۰۰ پنج شنبه ۱۴ مرداد
کارتون اژدهای آرزوها
چرا دیگر به همسرم علاقه ندارم

چرا دیگر به همسرم علاقه ندارم

اگر شما هم احساس می کنید نسبت به زندگی مشترک دلزده شده اید حتما این مطلب را مطالعه کنید.

دوات آنلاین -ممکن است برای شما هم پیش بیاید که احساس کنید دیگر به همسر خود علاقه ندارید یا از زندگی مشترک دلزده شده اید. چرا چنین اتفاقی می افتد؟ در این شرایط چه کار باید بکنید؟

 

دلایل بی علاقه شدن به زندگی مشترک

فارس نوشت: دلزدگی زناشویی گاهی در جریان فراز و نشیب‌های زندگی و یا در پس برخی اشتباهات و توقعات غیر واقع بینانه به تدریج رخ می دهد و باعث می شود صمیمت و عشق اولیه رنگ ببازد؛ جایش را به خستگی و دلزدگی و در بدترین حالت به فروپاشی رابطه بدهد.

 

برخی از علائم جسمی این دلزدگی ها احساس کسالت ، سردردهای زیاد،بی اشتهایی یا پرخوری و برخی علائم عاطفی و روانی شامل؛ احساس آزردگی و اذیت از در کنار هم بودن، عدم تمایل به حل مشکلات، سکوت و عدم حمایت عاطفی از یکدیگر، حس شکست و دوست نداشتن خود و همسرشان است.

 

خیلی از زوج ها بعد از ده یا بیست سال زندگی مشترک و با حتی با وجود چند چند گویی فقط با هم، هم همخانه هستند. روابطشان بسیار سرد است حتی گاهی از خانم یا آقا هم می‌شنویم که می‌گویند به خاطر بچه هااین زندگی را تحمل می کنیم. اما باید بدانیم در این شرایط که عشق و محبت رنگ باخته ، فرزندان نیز در محیط صمیمی و خوبی پرورش پیدا نمی کنند و عموما اعضای خانواده دچار خستگی‌های روحی زیادی هستند. در وضعیت های بحرانی افراد دلزده از هم، کارشان به فروپاشی زندگی یا طلاق عاطفی نیز می‌رسد. اما چرا این اتفاقات می افتد؟ چرا افراد نمی توانند سطح روابط و عشق و صمیمتشان را چون روزهای ابتدایی و سال های اولیه زندگی حفظ کنند؟

بی علاقه شدن به همسر چه دلایلی دارد

گذشتن از فاز هیجانی ازدواج

برخی از خانم ها توقع دارند در همان چند سال اول زندگی، در اصطلاح به همه چیز برسند. به عنوان مثال همسرشان از لحاظ پول و مادیات و شرایط زندگی به خانواده ای که بیست یا سی سال است زندگی شان را تشکیل داده اند، برسد. زمانی که این اتفاق نمی افتد از زندگی و همسرشان احساس دلزدگی پیدا می‌کنند و تصورشان این است که انتخابشان اشتباه بوده است. همین توقعات غیر واقع بینانه عامل اختلافات و مشکلات در زندگی می شود.

 

گذشتن از فاز هیجانی اول ازدواج نیز یکی از دلائل دلزدگی زناشویی است. چرا که برخی تصورات غلط از روابط کلی در زندگی دارند و تصور می‌کنند همسرشان در هر شرایطی باید با حال و انرژی خوب باشد. در حالیکه زندگی همیشه در یک مسیرنیست. شرایط شغلی و خرج و مخارج و حتی همین استرس شیوع کرونا و دور کردن خانواده‌ها و دوستان از آن می‌تواند همه زندگی ها را وارد یک فاز  جدید کند.

 

عدم طرح نیازها نیز یکی از موارد مشکل ساز و عامل دلزدگی است. چرا که زن و شوهر اگر نیازهایشان را با هم مطرح نکنند، ناراحتی ها در دلشان تلمبار شده و خطر دلزدگی چند برابر می شود. ممکن است یک بار به خودشان بیایند و بینند که دیگر حرفی و احساسی نسبت به هم ندارند و انگار از دنیای هم خارج شده اند.

چرا نسبت به همسر خود بی علاقه و دلزده می شویم

نشانه های خطر در زندگی مشترک

به نسبت علائمی که در زمینه دلزدگی زناشویی مطرح شد؛ افراد می توانند هوشیار عمل کنند و علائم خطر را متوجه شوند. مثلا اگر در خود یا همسرتان علائم بی علاقگی و فرسوگی عاطفی، بی‌احساسی، خشم زودهنگام یا از دست دادن حس تفریح و شوخ طبیعی دیدید، و یا اینکه متوجه شدید نگاه  منفی زیادی به زندگی و همسرتان پیدا کرده‌اید،  یا حتی اگر در زمینه رابطه جنسی به مشکل خورده اید، می تواند نشانه های دلزدگی زناشویی باشد.

 

روان شناسی: برای احساس خوشبختی در زندگی ‌مشترک چه کنم

 

راه چاره چیست

واقع گرا باشید

اگر احساس کردید خود یا همسرتان دچار دلزدگی از زندگی با هم شده اید بهتر است چشمانتان را خوب باز کنید و به همه چیز واقع بینانه نگاه کنید. تفکرات سوررئال و عجیب و غریب فیلم‌ها و سریال‌ها را از نوع زندگی لاکچری یا هر نوع عشق دیگری کنار بگذارید.

 

به حل اختلافات با همسرتان هر چند که در ظاهر مطرح هم نمی‌شود، خیلی آهسته بپردازید. چیزهایی که شما را در زندگی اذیت می‌کند و چیزهایی که همسرتان را دلسرد کرده چه چیزهایی هستند؟ نه شما می توانید ذهن همسرتان را بخوانید و نه او می تواند ، بنابراین بهترین راهکار صحبت با یکدیگر است.

 

زندگی مشترک: در برابر بی مسئولیتی همسر چگونه رفتار کنیم

 

تفاوت های یکدیگر را به رسمیت بشناسید

هر چقدر اطلاعاتتان را از جنس مخالف بالاتر ببرید، احتمال دلزدگی زناشویی کمتر می شود. چرا که ذهنتان نسبت به همسرتان باز تر شده، می توانیداو را بهتر  بشناسید ودرک کنید و شور  و نشاط با این درک متقابل به زندگی باز می گردد.

 

برخی همسران علاقه به کادو دادن و گرفتن در مناسبت های مختلف زندگی دارند. برخی با یک کتاب یا کمک در زمینه بچه داری هم شاد می‌شوند و با برخی نیز می‌بایست به گفت وگو در زمینه‌های متعدد پرداخت. سعی کنید این گرد و غبارها را از روی زندگی تان بزدایید تا نور واقعیت به درون تابیده شود.

 

توصیه: همسرم مرتب قهر می کند، چه کار کنم

 

کمال گرایی را کنار بگذارید

کمال گرایی در هر بعد از زندگی آسیب زا و باعث دلزدگی است. از شرایط جنسی و جسمی گرفته تا وضعیت مادی زندگی همه می بایست تحت تعادل باشد. توقعاتتان را از زندگی متعادل کنید و اگر نمی توانید با یک مشاور در این زمینه مشورت کنید.

 

مشاوره قبل از ازدواج را جدی بگیرید

با مشاوره قبل از ازدواج زوجین در می‌یابید که هیجانات ابتدایی زندگی موقتی هستند. هرچند که عشق ودوست داشتن در طول زندگی می تواند مداوم باشد که این هم با مهارت های مختلف شدنی است. مشاوره روانشناسی چشم زوجین را به روی  واقعیت های زندگی باز می کند و در صورت مشکلات نیز می تواند راهکارهای صحیح را در اختیارشان قرار دهد.

 

لوازم آشپزخانه کالا و ما
فیلم فوق العاده عمیق
کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.