2024/07/18
۱۴۰۳ پنج شنبه ۲۸ تير
برای افزایش وزن چی بخوریم

برای افزایش وزن چی بخوریم

اگر تصمیم دارید وزن خود را بیشتر و عضله سازی کنید به 7 توصیه ای که در این مطلب آمده است توجه کنید.

دوات آنلاین -همان طور که چاقی عوارض و تاثیرات منفی بر سلامت ما دارد کم بودن وزن نیز می تواند مضر باشد. شکننده شدن استخوان ها یا ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن از جمله این عوارض است. وقتی شاخص توده بدنی به 18.5 یا کمتر می رسد اصطلاحا دچار کم وزنی شده ایم اما در این شرایط راه چاره چیست و برای افزایش وزن خود و عضله سازی چه باید بکنیم. قطعا استفاده از روش های طبیعی خیلی بهتر از برخی کارهایی است که گاه توصیه می شود اما ممکن است عواقبی را به دنبال داشته باشد.

 

عصر ایران به نقل از اینسایدر نوشت:  عوامل مختلفی مانند ژنتیک، مصرف برخی داروها، غذا نخوردن به میزان کافی، یا بهبودی از یک بیماری جدی می‌توانند در کم‌وزنی نقش داشته باشند.

 

اگر به افزایش وزن نیاز دارید یا برای اهداف زیبایی قصد دارید به وزن خود اضافه کنید، حصول اطمینان از تغذیه درست اهمیت دارد. در ادامه هفت نکته برای افزایش وزن به روشی سالم ارائه شده‌اند.

مصر کالری کمک می کند تا وزن شما افزایش یابد

برای افزایش وزن کالری بیشتر مصرف کنید

برای افزایش وزن به مصرف کالری بیشتر نسبت به آنچه می سوزانید نیاز خواهید داشت. به طور متوسط، برای افزایش یک پوند (۴۵۳ گرم) از وزن بدن خود به ۳,۵۵۰ کالری اضافه نیاز خواهید داشت. اگر قصد دارید یک پوند در یک هفته به وزن خود اضافه کنید این حدود ۵۰۰ کالری اضافه در روز می شود.

 

اهداف افزایش وزن در هر فرد متفاوت هستند و باید با یک پزشک یا متخصص تغذیه در این زمینه مشورت کنید، اما به طور کلی، افزایش نیم تا یک پوند (۲۲۶ تا ۴۵۳ گرم) وزن در هفته بی خطر در نظر گرفته می‌شود.

 

متابولیسم بدن نیز در این زمینه نقش دارد. اگر دارای متابولیسمی سریع هستید، بدن شما کالری بیشتری در زمان استراحت می سوازند که می تواند افزایش وزن را دشوار کند.

چه میوه هایی را برای افزایش وزن بیشتر بخوریم

سراغ میوه‌ها و سبزیجات پرکالری  بروید

خواه در تلاش برای افزایش، کاهش یا حفظ وزن خود باشید، مصرف یک رژیم غذایی مناسب حاوی میوه ها، سبزیجات، پروتئین و غلات عاملی کلیدی برای دریافت مقادیر کافی از ویتامین ها و مواد معدنی است.

 

یک روش آسان برای تامین نیازهای روزانه به میوه و سبزیجات، انتخاب محصولات پر کالری مانند موارد زیر است:

 

- خرما ۶۶ کالری در هر خرما

 

- کشمش۱۲۰ کالری در یک چهارم فنجان

 

- لوبیا سیاه ۲۲۰ کالری در نصف فنجان

 

- موز ۱۱۲ کالری در هر موز

کدام خوراکی ها به افزایش وزن و چاق شدن کمک می کنند

خوراکی هایی برای افزایش وزن

مصرف غذاهای سرشار از انرژی که کالری بیشتری در هر گرم دارند، روشی برای مصرف کالری های بیشتر بدون احساس پری است.

 

از جمله غذاهای پر انرژی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

- آووکادو ۲۴۰ کالری در هر آووکادو

 

- مغزدانه ها، مانند بادام ۱۸۰ کالری در یک چهارم فنجان

 

- روغن زیتون ۱۲۰ کالری در یک قاشق غذاخوری

 

- میوه های خشک، مانند زردآلو ۹۰ کالری برای حدود پنج تکه

 

مهم: حتی اگر در تلاش برای افزایش وزن خود هستید، مصرف غذاهای مغذی همچنان اهمیت دارد. غذاهای پخته مانند پای، کیک، و کلوچه ها نیز سرشار از کالری هستند و مصرف متعادل آنها مشکلی ایجاد نمی کند، اما این خوراکی ها حاوی قندهای افزوده هستند که می تواند خطر بیماری قلبی را افزایش دهد، از این رو، محدود کردن مصرف آنها بهترین گزینه است.

برای بالا بردن وزن خود چه نوشیدنی هایی مصرف کنیم

چی بنوشیم

نوشیدنی هایی مانند اسموتی ها یا شیک های پروتئین می توانند بر میزان کالری مصرفی روزانه شما بیفزایند. از جمله نوشیدنی های پر کالری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

- اسموتی‌های حاوی کره بادام زمینی، دانه های چیا، میوه ها، ماست، و شیر کامل.

 

- آبمیوه‌های ۱۰۰ درصد که دارای کالری بیشتری نسبت به میوه کامل هستند. افراد سالم می‌توانند مصرف آبمیوه ۱۰۰ درصد را به عنوان یکی از وعده‌های میوه روزانه خود در نظر بگیرند.

 

- پودر پروتئین شیرین نشده که می تواند به نوشیدنی ها، جو دوسر یا ماست اضافه شود.

انواع سس ها کمک می کنند تا وزن شما بیشتر شود

تاثیر چاشنی‌ها و سس‌ها بر افزایش وزن

افزودن سس ها و چاشنی ها به غذاها می تواند بر میزان کالری دریافتی شما بیفزاید. از جمله گزینه هایی که می توان مد نظر قرار داد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

- تاپینگ چیلی با پنیر خرد شده (حدود ۱۱۰ کالری در یک چهارم فنجان)

 

- کره بادام زمینی (حدود ۱۹۰ کالری برای دو قاشق غذاخوری) یا کره بادام (خدود ۱۹۰ کالری برای دو قاشق غذاخوری) روی نان تست یا پنکیک

 

- سبزیجات تفت داده شده با روغن زیتون (۱۲۰ کالری در هر قاشق غذاخوری)

 

- تاپینگ سالاد با دانه های آفتابگردان (۸۵ کالری در هر قاشق غذاخوری) و پنیر خرد شده (حدود ۱۱۰ کالری در یک چهار فنجان)

 

توصیه کلی: افزودنی ها می توانند به افزایش کالری دریافتی کمک کنند، اما باید به قندهای افزوده، سدیم و چربی اشباع موجود در سس ها و چاشنی های مورد استفاده خود توجه داشته باشید.

 

پروتئین بیشتر مصرف کنید

عضلات از پروتئین ساخته شده اند، از این رو، مصرف پروتئین بیشتر در شرایطی که تمرینات قدرتی انجام می دهید می تواند به ساخت عضلات بیشتر و نه چربی منجر شود.

 

مطالعه ای کوچک در سال ۲۰۱۲ آثار رژیم های غذایی کم، متوسط و پر پروتئین بر افزایش وزن را بررسی کرد. شرکت کنندگان برای هشت هفته کالری مازاد مصرف کردند، در شرایطی که یک گروه ۵ درصد، گروه دوم ۱۵ درصد و گروه سوم ۲۵ درصد پروتئین بیشتر از رژیم غذایی خود دریافت کردند. افرادی که بیشترین میزان مصرف پروتئین اضافه را داشتند، افزایش حدود ۱۴ پوندی وزن خود را تجربه کردند در شرایطی که میزان افزایش وزن برای افراد گروهی که کمترین میزان مصرف پروتئین اضافه را داشتند حدود هفت پوند بود. ترکیب چربی بدن در تمام گروه ها یکسان بود.

 

به طور کلی، ۰.۵ تا ۰.۸ گروم پروتئین به ازای هر پوند (۴۵۳ گرم) از وزن بدن نشان داده است که به افزایش وزن کمک می کند.

 

از جمله غذاهای سرشار از پروتئین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

- ماهی سالمون (۲۹ گرم پروتئین در هر ۱۴۲ گرم)

 

- تخم مرغ (۶ گرم پروتئین در هر تخم مرغ)

 

لوبیاها (۶ گرم پروتئین در نصف فنجان لوبیا سیاه)

 

مغزدانه ها (۶ گرم پروتئین در یک چهارم فنجان)

 

پروتئین اضافه می تواند احمال کم آبی بدن را افزایش دهد، از این رو، زمانی که میزان مصرف پروتئین خود را افزایش می دهید، مصرف آب به میزان کافی اهمیت دارد. تامین ۳۵ درصد از کالری روزانه از پروتئین توصیه شده است. برای ایجاد یک برنامه شخصی با یک پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

 

یک توصیه ورزشی برای بالا بردن وزن

انجام تمرینات قدرتی به واسطه عضله سازی می تواند به افزایش وزن بدن انسان کمک کند.

 

جنا کوکر جونز، مربی سلامت و تناسب اندام، انجام تمرینات قدرتی حداقل سه تا چهار روز در هفته و کار با وزنه هایی که در هر بار می توانید شش تا هشت تکرار با آنها انجام دهید را توصیه می کند.

 

از تمرینات کاردیو شدید، مانند دویدن پرهیز کنید زیرا می تواند کالری های مصرفی اضافه را سوزانده و افزایش وزن را مختل کند. در عوض، تمرینات کاردیو با شدت کمتر مانند پیاده‌روی را انتخاب کنید.

12jav.net

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.