2021/04/20
۱۴۰۰ سه شنبه ۳۱ فروردين
اصول خانه تکانی برای آشپزخانه؛ بهترین روش ها

اصول خانه تکانی برای آشپزخانه؛ بهترین روش ها

با روشی که در این مطلب معرفی شده خیلی راحت و سریع می توانید تمام آشپزخانه را نظافت کنید.

دوات آنلاین -خانه تکانی برای خودش اصول و قواعدی دارد که اگر آنها رار رعایت نکنیم کار سخت و پیچیده می شود و در نهایت هم خانه آن طور که دل مان می خواهد تمیز نمی شود. یکی از مهم ترین نکات در این زمینه توجه به نظافت و تمیز کردن آشپزخانه است. روش اصولی را برای این کار در ادامه بخوانید.

در خانه تکانی کار نظافت آشپزخانه را از یخچال شروع کنید

خانه تکانی را از یخچال شروع کنید

ایرنا زندگی نوشت: برای شروع تمیزکاری در آشپزخانه بهتر است ابتدا به سراغ پردردسرترین و پراستفاده‌ترین آن یعنی یخچال رفت.‌ مواد غذایی که تاریخ مصرف آنها گذشته را دور بیاندازید.

 

برای این کار سراغ کابینت‌ها، یخچال و فریز بروید. غذاهایی که مدت زیادی مانده‌اند و احتمال کپک زدن دارند را دور بریزید.

 

از بالای یخچال کارتان را شروع کنید. همه وسایل را بیرون بیاورید و طبقه‌ها را تمیز کنید. اگر طبقه‌های یخچال قابل جابجایی هستند آنها را بیرون بیاورید و با آب گرم و صابون بشویید. دستگیره‌های یخچال را کاملا فراموش نکنید.

روش تمیز کردن اجاق گاز در خانه تکانی

سراغ اجاق گاز، فر و ماکروویو بروید

روزانه چندین نوبت از اجاق گاز استفاده می‌شود. اگر در طی سال و هر شب اندکی زمان برای تمیز کردن گاز صرف کنید در خانه تکانی تمیز کردن گاز و فر برایتان راحت خواهد بود اگر این کار را انجام نمی‌دهید، کار سختی پیش رو دارید. اگر اجاق گازتان مجهز به تمیز کننده خودکار نیست از شوینده های مخصوص اجاق گاز برای پاک کردن آن استفاده کنید.

 

در اجاق گازهای معمولی فویل روی اجاق را بردارید و زیر آن را تمیز کنید اما این کار را نمی‌توان برای ماکروفرها انجام داد. تمام سینی های جدا شونده ماکروویو را بیرون بیاورید و با آب گرم و پاک کننده بشویید.

کابینت ها را در خانه تکانی چه طور مرتب کنیم

اصول مرتب کردن کابینت‌ و قفسه ‌ها

ابتدا به سراغ ادویه‌ها بروید. آیا واقعا از همه این ادویه‌جات استفاده می‌کنید؟ برخی از ادویه‌ها زمان مصرف دارند و برخی دیگر را که استفاده نمی‌کنید دور بریزید و فضای کابینت را باز کنید. با یک دستمال تمیز و مرطوب تمام سطوح خارجی کابینت ها و کشوها و همینطور قفسه ها را پاک کنید و لکه ها را از بین ببرید.

 

کابینت زیر سینک و کابینت ذخیره مواد غذایی بخاطر خرده ریزه‌ها و ترشحات مواد غذایی و نوشیدنی‌ها احتمالا بیشتر کثیف هستند. برای تمیز کردن آنها به یک کهنه و پاک کننده مناسب نیاز دارید. دیواره‌های کابینت را فراموش نکنید.

 

ظرف ‌ها را در خانه تکانی چه کار کنیم

به فنجان‌ها، لیوان‌ها و ماگ‌ها سر و سامان بدهید و لکه‌های آن را پاک کنید. ظروفی را که طی یک سال استفاده نکردید مطمئن باشید دیگر استفاده نخواهید کرد.

 

بیشتر بخوانید: روش‌های تمیز کردن لکه‌ فرش

 

مواردی را که احتیاج ندارید، بشویید و برای بخشیدن کنار بگذارید. باقی را هم بشویید و مرتب در کمد بگذارید. یادتان باشد که وسایل کوچک مثل تستر و مخلوط کن را کاملا تمیز کنید این وسایل می‌تواند کار شما را ناقص بگذارد و از چشم‌تان دور بماند.

 

لوله ها را هم باید تمیز کنید

یکی از موارد نظافت در آشپرخانه تعویض اسفنج و اسکاچ‌های قدیمی است. از طرفی لوله‌های فاضلاب متصل به سینک ظرفشویی به علت استفاده زیاد جرم بسیاری می‌گیرد. پیش از شستن کف آشپرخانه تمیز کردن لوله‌ها را حتما انجام دهید. برای پاک‌سازی این قسمت‌ها در آب جوش را در لوله و چاه ریخته و بعد جوش شیرین اضافه کنید.

 

بیشتر بخوانید: بهترین و سریع‌ترین روش تمیز کردن شیشه

 

سپس سرکه را اضافه کنید و محفظه چاه را سر جایش بگذارید و در آن را ببندید. بعد از آن هم بار دیگر آب جوش را در لوله و چاه بریزید تا مواد قبلی را بشوید و پایین ببرد.

کف آشپزخانه را برای مرحله آخر خانه تکانی بگذارید

حالا نوبت کف آشپزخانه است

کف آشپزخانه آخرین مرحله تمیزکاری است. بعد از اتمام تمامی کارها حالاوقت این است دیواره‌ها و کف آشپزخانه را بشورید. برای ازبین بردن چربی مانده در آشپرخانه حتما برای شست و شو از آب گرم استفاده کنید.

 

ابتدا جارو بزنید وبعد شروع به شستن یا تی کشیدن کنید. اگر آشپرخانه شما آبراهه داشته باشد کار راحت‌تری دارید و اگر کف آشپزخانه به چاه فاضلاب وصل نیست از تی باید برای تمیزکاری استفاده کنید.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.