2021/05/08
۱۴۰۰ شنبه ۱۸ ارديبهشت
مشکل علیرضا بیرانوند در بلژیک چیست

مشکل علیرضا بیرانوند در بلژیک چیست

با وجود انتقاد رسانه ها از بیرو هم تیمی هایش از او حمایت کرده اند.

دوات آنلاین -علیرضا بیرانوند که تا همین چند ماه پیش یکی از بهترین گلرهای فوتبال ایران بود و در تیم ملی نیز بی‌رقیب به نظر می‌رسید، این روزها در فوتبال بلژیک اوضاع چندان خوبی ندارد و به نظر می‌رسد تا حد زیادی اعتمادبه‌نفس خود را از دست داده است.

 

فرهیختگان نوشت: نیمکت‌نشینی‌های مداوم او در آنتورپ سبب شد تا از شرایط مطلوب دور بماند و اگرچه در دیدار حساس برابر تاتنهام از فرصتی که در اختیارش قرار داده شد به‌خوبی استفاده کرد اما پس از آن در مصاف با بروژ اشتباهاتی داشت که باعث شد تا ایوان لکو، سرمربی آن زمان تیم در نشست خبری از او انتقاد کند. اتفاقی که معمولا کمتر شاهد آن هستیم و مربیان فوتبال به ندرت چنین رفتارهای به‌دور از حرفه‌ای‌گری را از خود نشان می‌دهند. بیرانوند در دیدار روز یکشنبه آنتورپ در زمین میشلن هم روز بدی را سپری کرد و در جریان شکست 3 بر صفر تیمش یکی از عوامل این ناکامی معرفی شد و حداقل روی 2 گل تیمش تقصیر داشت.

 

فرصت از دست ‌رفته

جدایی ایوان لکو برای علیرضا بیرانوند خبر بسیار خوبی بود؛ چراکه با توجه به رابطه نه‌چندان خوب این دو بعید به نظر می‌رسید گلر ملی‌پوش ایرانی تا پایان فصل فرصت چندانی برای بازی داشته باشد. حالا شرایط به سود بیرو تغییر کرده بود و او می‌توانست در تمرینات خود را بیشتر نشان دهد تا به ترکیب اصلی برسد. اوضاع خیلی زودتر از آنچه او تصور می‌کرد دچار تغییر شد.

 

در یکی از تمرینات ژان بوتز، گلر اول تیم به‌شدت دچار مصدومیت شد و مدتی بعد اعلام شد این دروازه‌بان فرانسوی و 25ساله حداقل سه ماه از میادین دور خواهد بود. فرانکی ورکاترن، سرمربی جدید آنتورپ حالا دیگر مجبور بود از بیرانوند استفاده کند و با توجه به اینکه او با قیمتی بالا و به‌عنوان گلر شماره یک تیم ملی ایران راهی آنتورپ شده بود مسلما باید در ترکیب تیمش در دیدارهای پیش‌رو به میدان می‌رفت.

 

نخستین دیدار آنتورپ پس از تعطیلات سال نو میلادی روز یکشنبه و در زمین میشلن بود که مطابق انتظار نام بیرانوند به‌عنوان یکی از نفرات ثابت تیم اعلام شد. این گلر ایرانی نیمه نخست را تقریبا موفق پشت‌سر گذاشت و گلی دریافت نکرد اما در نیمه دوم و در فاصله تنها 7 دقیقه اوضاع برایش بسیار بد پیش رفت.

 

سایت «rtbf» بلژیک در گزارش خود از این دیدار می‌نویسد: «میشلن در دیدار برابر آنتورپ و درحالی‌که حریف در غیاب فرانکی ورکاترن، سرمربی جدید خود پای به میدان گذاشته بود با 3 گل به برتری رسید. ورکاترن که به تازگی از روسیه برگشته و فعلا باید در قرنطینه باشد نمی‌توانست در این مسابقه روی نیمکت تیمش بنشیند. دیمرسی امبوکانی، مهاجم گلزن و آماده آنتورپ دیگر غایب این تیم بود که او هم به‌دلیل سفری که به خارج از بلژیک داشت اجازه حضور در این مسابقه را پیدا نکرد. شوفز (59) و هیرمانس (62) قبلا دروازه آنتورپ را باز کردند و در دقیقه 66 نیز اشتباه علیرضا بیرانوند که در این مسابقه جانشین ژان بوتز مصدوم شده بود گل سوم میشلن را رقم زد. ظاهرا بحران دروازه‌بانی که مدتی پیش گریبانگیر تیم بروژ شده بود حالا به سراغ آنتورپ رفته و این تیم باید خیلی زود به فکر رفع این مشکل باشد تا بتواند در ادامه مسابقات نتایج خوبی کسب کند.»

 

بدون‌شک بیرانوند دروازه‌بان کم‌تجربه یا پراشتباهی نیست و مهم‌ترین مشکل او در شرایط کنونی کمبود اعتمادبه‌نفس پس از هفته‌ها نیمکت‌نشینی در این تیم است. او با امیدهای زیادی راهی فوتبال اروپا شد و انتظار داشت در تیمی مثل آنتورپ بدون رقیب باشد. البته تاخیر در ورودش به بلژیک به‌دلیل مشکلات ویزا و همچنین شیوع کرونا در دنیا باعث شد با مشکلاتی روبه‌رو شود و باشگاه آنتورپ هم در واکنش به این اتفاقات به سراغ خرید یک گلر دیگر رفت.

 

به این ترتیب از همان ابتدای فصل مشخص بود که بیرانوند باید با این گلر ناشناس فرانسوی که البته سابقه بازی در لیگ بلژیک را دارد رقابت کند اما کمتر کسی پیش‌بینی می‌کرد نیمکت‌نشینی او اینقدر طولانی شود.

 

بیرانوند که سابقه بازی زیرنظر برانکو اینوانکوویچ را داشت این‌بار با یک مربی کروات دیگر به مشکل خورد و البته باید از باشگاه گوانگژو  SIPG چین ممنون باشد که با ارائه پیشنهادی اغوا‌کننده به لکو، مقدمات جدایی‌اش از آنتورپ را مهیا کرد. با اتفاقاتی که در دیدار روز یکشنبه رخ داد رسانه‌های بلژیکی حتی از احتمال نیمکت‌نشینی دوباره بیرو و حضور گلر سوم تیم درون دروازه خبر می‌دهند اما اینکه او تنها پس از یک بازی دوباره از فهرست تیم خارج شود کمی دور از انتظار به نظر می‌رسد.

علیرضا بیرانوند در بلژیک عملکرد خوبی نداشته است

حمایت هم ‌تیمی‌ ها از بیرو

سایت «والفوت» بلژیک درباره واکنش‌ها پس از نمایش نه‌چندان خوب بیرانوند برابر میشلن نوشته است: «شروع سال جدید میلادی برای آنتورپ چندان خوب پیش نرفت و آنها در اولین دیدار خود به میشلن باختند. علیرضا بیرانوند در این دیدار دوباره فرصت بازی در ترکیب تیمش را به دست آورده بود. او جانشین بوتز مصدوم شده بود و انتظار می‌رفت تا به خوبی از این فرصت استفاده کند اما برای این گلر ایرانی بعدازظهر بدی رقم خورد و او نتوانست مطابق انتظار بازی کند.»

 

پس از پایان بازی دیلان باتوبینسیکا، مدافع میانی آنتورپ درباره اتفاقات بازی گفت: «این نتیجه بیشتر از همه حاصل عملکرد تیمی ما بود و نباید کسی را مقصر بدانیم. هرکسی ممکن است در بازی‌ها اشتباه کند و این وظیفه همه ماست تا شرایطی را فراهم کنیم تا از این اشتباهات جلوگیری شود. به نظرم همه ما در این باخت شریک هستیم و باید این شکست را فراموش کرده و برای دیدارهای بعدی آماده شویم.»

 

فریس هارون، هافبک این تیم نیز در پایان مسابقه به خبرنگاران گفت: «این نخستین بازی بیرانوند پس از مدت‌ها نیمکت‌نشینی بود و طبیعی است که در شرایط مطلوب قرار نداشته باشد. حضور در مسابقات متعدد باعث می‌شود تا او اعتمادبه‌نفس لازم را کسب کرده و کمتر دچار لغزش شود. به نظرم شکست امروز ما تقصیر او نبود و نباید همه‌چیز را گردن بیرانوند بیندازیم. همه تیم اشتباهاتی داشتند و واکنش مناسبی به گل‌های حریف نداشتیم. در فوتبال نباید همه ایرادها را به یک نفر وارد دانست و با توجه به اینکه یک ورزش تیمی است همه باید سهم خود در ناکامی را بپذیرند.» هم‌بازیان این گلر ایرانی به خوبی از او حمایت کردند و نشان دادند در شرایط سخت پشتیبان هم هستند. به همین دلیل می‌تواند امیدوار بود که این تیم با همدلی بازیکنان خود می‌تواند روزهای بهتری در لیگ داشته باشد.‌

 

انتقاد رسانه‌ها از بیرانوند

اگرچه هم‌تیمی‌های بیرانوند به خوبی شرایط او را درک کرده و می‌دانند که او توانایی‌های زیادی دارد که با گذر زمان می‌تواند آنها را بروز داده و به فرم ایده‌آل خود برسد اما برخی رسانه‌های بلژیکی انتقادات از او را آغاز کرده‌اند و حتی معتقدند سرمربی تیم در بازی بعدی احتمالا به او فرصت بازی نخواهد داد.

 

سایت «فوتبال پرمیر» این کشور در گزارشی از فضای انتقادی که پیرامون بیرانوند وجود دارد، نوشته است: «آنتورپ باید در هفته‌های آینده به بازی بدون ژان بوتز، گلر مصدوم خود عادت کند و در این میان این علیرضا بیرانوند است که به ترکیب اصلی وارد می‌شود. او فرصت دیگری برای اثبات خود در آنتورپ به دست آورد اما درنهایت نتوانست قانع‌کننده باشد. ایوان لکو پیش از این چند فرصت به او داد اما خیلی زود دوباره بوتز بود که به ترکیب اصلی برگشت. برابر میشلن هم بار دیگر این شانس در اختیارش بود که بتواند خود را نشان دهد اما باز هم نمایش خوبی نداشت و نسبتا ضعیف ظاهر شد.

 

روزنامه «هت‌لاسته» با تیتر «اشتباهات بیرانوند» نوشته است: «آنها مثل یک شمع در باسیل سوختند، چراکه برابر میشلن مشخص شد چرا لکو اصرار داشت که بوتز را درون دروازه قرار دهد و بیرانوند ذخیره او باشد. همانند بازی قبلی او برابر بروژ، این دروازه‌بان ایرانی باز هم نمایش خوبی از خود نشان نداد و نتوانست انتظارات را برآورده کند.» شاید اینکه بخواهیم کلا بیرانوند به حاشیه رانده شود و دیگر مورد استفاده قرار نگیرد انتظار بجایی نیست اما فعلا تیم باید به‌گونه‌ای این مشکل را حل کند تا هم شرایط باشگاه در نظر گرفته شود و هم اوضاع بیرانوند بدتر نشود.

 

حتی روزنامه‌ها معتقدند با نمایش اخیر بیرانوند فرانک ورکاترن به این نتیجه رسیده که بهتر است دوباره بیرانوند را نیمکت‌نشین کرده و در دیدار بعدی تیمش به داور ماتیاس، گلر سوم خود این شانس را بدهد تا توانایی‌هایش را نشان دهد. ماتیاس در این فصل تنها در فینال جام حذفی برابر بروژ به میدان رفته و در سایر مسابقات فرصتی برای بازی نداشته است. اگرچه این گلر 21 ساله کروات در آن مسابقه عملکردی خوب داشت اما در بازی‌های بعدی نتوانست رقیبی جدی برای بوتز یا بیرانوند باشد. با این حال در شرایط کنونی شاید سرمربی تیم به این نتیجه برسد که باید به او هم فرصتی داده شود.»

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.