2024/07/22
۱۴۰۳ دوشنبه ۱ مرداد
جان باختن دو کارگر در خوزستان به علت گرمازدگی
قائم مقام معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز اعلام کرد:

جان باختن دو کارگر در خوزستان به علت گرمازدگی

یک کارگر 55 ساله کارخانه آلومینیوم سازی مسجدسلیمان در ساعت چهار بعد از ظهر شنبه هفته جاری در هنگام کار کردن در اوج گرما به علت توقف عملکرد قلب و ریه جان خود را از دست داد چون تعریق زیاد و بالا رفتن دمای بدن در اثر گرما می تواند باعث ایست قلبی شود.

دوات آنلاین-قائم مقام معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: گرمادزگی در 2 هفته اخیر، جان 2 کارگر را در این استان گرفت. 
 
رمضان احدی اظهار کرد: یک کارگر 55 ساله کارخانه آلومینیوم سازی مسجدسلیمان در ساعت چهار بعد از ظهر شنبه هفته جاری در هنگام کار کردن در اوج گرما به علت توقف عملکرد قلب و ریه جان خود را از دست داد چون تعریق زیاد و بالا رفتن دمای بدن در اثر گرما می تواند باعث ایست قلبی شود. 
 
وی افزود: نیروهای اورژانس این فرد را در حین رساندن به بیمارستان از طریق ماشین شخصی تحویل گرفته و در طول مسیر عملیات احیا را انجام می دادند اما فرد فاقد علائم حیاتی بود. 
 
احدی ادامه داد: همکاران حوزه بهداشت و درمان اطلاعی از سابقه بیماری های قلبی و عروقی کارگر فوت شده گزارش ندادند و پزشکی قانونی مرگ بیمار را توقف کارکرد قلب و ریوی در اوج گرما گزارش کرد. 
 
قائم مقام معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: کارگاه عمرانی شرکت آلومینیوم سازی مسجد سلیمان استانداردهای لازم طب کار و حفاظت فردی را ندارد و زمان کاری ادارات و شرکت های تولیدی تا ساعت 13 باید رعایت شود. 
 
وی بیان کرد: گرما عامل تشدید کننده در افراد با بیماری های زمینه ای است اما این عامل در یک فرد سالم نیز با بالا بردن دمای بدن و بدون بیماری زمینه ای نیز می تواند منجر به مرگ شود. 
 
احدی اظهار کرد: همچنین یک کارگر 31 ساله در ساعت چهار بعد از ظهر 19 تیر ماه بر اثر گرمازدگی در محل کوره های آجرپزی در کوت عبدالله شهرستان کارون فوت کرد. 
 
قائم مقام معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اهواز اضافه کرد: از یکم تا نهم مرداد ماه 117 نفر گرمازده به مراکز درمانی مراجعه و سرپایی درمان شدند. 
 
علائم گرمازدگی شامل افزایش دمای بدن، سردرد، سرگیجه، حال بد و بی اشتهایی، تشنگی شدید، تپش قلب، تند نفس کشیدن، تعریق شدید و پوست رنگ پریده و نمناک و انقباضات شدید عضلانی است. 
 
دبیر اجرایی خانه کارگر خوزستان پیش از این خواسته بود تعطیلی کارگران در شرایطی که دمای هوا در استان بالاست در شورای سلامت مطرح شود. 
 
آقایار حسینی گفته بود : با توجه به اینکه فعالیت و کار کارگران در دمای بالا سلامت آنان را به خطر می اندازد لازم است موضوع تعطیل کردن کارگران در دمای بالا در شورای سلامت استان مطرح شود،یکی از وظایف شورای سلامت و بهداشت در قالب بخش بهداشت محیط رسیدگی به وضعیت سلامت کارگران در محیط کار است که متاسفانه بهداشت در این زمینه به خوبی وارد عمل نشده است و نظارتی در این حوزه ندارد. 
 
دبیر اجرایی خانه کارگر خوزستان تاکید کرده : تعطیلی کارگران در شرایطی که دمای هوای استان به 50 درجه می رسد به ویژه برای کارگرانی که در زیر نور خورشید و هوای آزاد کار می کنند و سلامتشان در خطر است و دچار عوارض جدی می شوند،لازم است. پارسال در دمای بالا چندین حادثه فوت از قشر کارگر در استان اتفاق افتاد. 
 
وی افزود: بر اساس ماده 41 قانون کارحقوق کارگران باید بر اساس مناطق مختلف و شرایط آب و هوایی تعیین شود که متاسفانه این ماده قانونی رعایت نمی شود. 
 
اجرای این طرح از تابستان پارسال در خوزستان آغاز شد که این مصوبه برای قشر کارگر اجرا نشده است. 
 
در تیر ماه پارسال یک کارگر ساختمانی در اهواز بر اثر گرمای شدید دچار گرما زدگی شد و جان خود را از دست داد. 
 
خوزستان از اواخر فصل بهار با گرمای زودرس روبه رو شد به صورتی که در برخی روزها دمای هوا به 50 درجه سانتیگراد نیز رسید. 
 
هشتم تیر دمای هوا در اهواز 53.7 درجه سانتیگراد اعلام شد که گفته شده گرمترین نقطه ایران و جهان در این روز بود. 
 
بر اساس مصوبه ستاد بحران خوزستان در 22 خرداد، ساعت پایان کار ادارات و دستگاه های اجرایی خوزستان در روزهایی که دمای هوای استان به بالای 49 درجه می رسد، ساعت 13 می باشد.

منبع: ایرنا

12jav.net

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.