2023/10/03
۱۴۰۲ سه شنبه ۱۱ مهر
تخریب جنگل‌های هیرکانی زنگ خطری برای این اکوسیستم

تخریب جنگل‌های هیرکانی زنگ خطری برای این اکوسیستم

مشکلات دیگری که نفس‌ جنگل‌های کشور را به شماره انداخته است تغییر کاربری، ویلا سازی، قاچاق چوب و بهره‌‌برداری بی ‌رویه است

دوات آنلاین-سالانه به‌ طور متوسط دو هزار و 867 هکتار از جنگل‌های هیرکانی که بازمانده از دوران سوم زمین شناسی هستند، تخریب می شود که زنگ خطری برای این اکوسیستم ارزشمند است.

کیومرث کلانتری مدیر کل آموزش سازمان حفاظت محیط زیست درباره این روز و اهمیت حفاظت از جنگل ها گفت: دی‌ اکسید کربن تولید شده توسط عوامل گوناگون در کره‌ زمین، توسط درختان جذب و تبدیل به اکسیژن می‌ شود، آب و هوای مطلوب و سایه‌ ساری که ایجاد می‌ کنند و ارزش زیباشناختی آنها، حمایت از تنوع زیستی، تولید، تثبیت و نگهداری خاک، تولید غذا، کاهش آلودگی صوتی، جلوگیری از رانش زمین و وقوع سیل، ایجاد باد شکن، تولید کاغذ و چوب، رونق اقتصادی جوامع محلی از طریق گردشگری و مشاغل سبز و در مجموع نقش موثر آنها در ایجاد بوم سازگان‌های متنوع، فواید پرشمار درختان و جنگل‌ها بوده و نقش حیاتی آنها را آشکار می کند.

بررسی ‌هایی که از طریق ماهواره‌ها و عکس‌ های هوایی انجام شده، روند فزاینده‌ کاهش تراکم جنگل‌ های شمال ایران را به‌ خوبی نشان می ‌دهد و به استناد آمار ارایه شده توسط سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، به ‌طور متوسط سالانه 2867 هکتار از جنگل‌های هیرکانی که بازمانده از دوران سوم زمین شناسی هستند، تخریب می شود و این خبر بسیار بد و هشداری جدی برای جلوگیری از این ماجرای تلخ بوده و لازم است ضمن اتخاذ تصمیمات بازدارنده از سوی دولتمردان، با آگاهی رسانی و آموزش از طریق رسانه‌ های گوناگون به‌ ویژه صدا و سیما، زمینه ساز اصلاح رفتارهای نادرست مردم شده و آنها را نیز در بسیج مراقبت و نگهداری از این سرمایه‌های بزرگ، شرکت داد چرا که نا آگاهی شهروندان، تیشه ای است که متاسفانه به جان جنگل‌ های کشور افتاده است و آمارها نشان می‌ دهد که حدود 95 درصد ازآتش‌ سوزی در جنگل‌ها، ریشه در خطای انسانی دارد. رفتارهای نادرستی مانند روشن کردن آتش برای گرم شدن یا پخت و پز، پرتاب ته سیگار از درون اتومبیل و یا جا گذاشتن بطری نوشابه‌ها که در اثر تابش خورشید، جنگلی را به آتش کشیده است.

مشکلات دیگری که نفس‌ جنگل ‌های کشور را به شماره انداخته است تغییر کاربری، ویلا سازی، قاچاق چوب و بهره‌ برداری بی ‌رویه است که البته تغییر این روند، از سویی اقدامات قاطع دولت و وضع قوانین روشن، شفاف و بازدارنده از سوی مجلس و از دیگر سو، مشارکت اجتماعی، فرهنگی و عزم فراگیر ملی را می‌ طلبد.

 

پیشنهادات ما
کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.