2023/12/06
۱۴۰۲ چهارشنبه ۱۵ آذر
توقف روند ۲۰ شاخص آسیب‌های اجتماعی
معاون اجتماعی مرکز اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور خبر داد:

توقف روند ۲۰ شاخص آسیب‌های اجتماعی

حاشیه‌نشینی یکی از موضوعات پیچیده در حوزه آسیب‌های اجتماعی است و مسائل کالبدی گسترده‌ای را نیز در بردارد

دوات آنلاین-روند 20  شاخص آسیب‌های اجتماعی سال گذشته متوقف شد و بعضی از آنها نیز کاهش یافت. این را معاون اجتماعی مرکز اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور اعلام کرد.

خلاصه‌ای از اظهارات رضا محبوبی را به نقل از ایسنا بخوانید:

  • بر اساس پایشی که در پایان سال ۹۵ در بررسی وضعیت آسیب‌های اجتماعی انجام شد و به طور روتین نیز هرساله انجام می‌شود ، روند حدود ۲۰ شاخص از آسیب‌های اجتماعی درپایان سال ۹۵ به نسبت سال ۹۴  متوقف شده و بعضی از آنها نیز اندکی کاهش یافته است؛ البته این پایش جامع نیست و باید شاخص‌ها و ابزارهای اندازه‌گیری به طور دقیق‌ مشخص شوند.
  • تعداد پرونده‌های قتل حدود ۷ درصد، پرونده‌های قضایی با عناوین اولویت‌دار یک تا ۱۰ دستگاه قضایی حدود ۴ درصد و طلاق توافقی حدود ۱ درصد در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ کاهش یافته است همچنین در حوزه عفاف وحجاب نیز شاهد کاهش ۳۰ درصدی مزاحمت نوامیس هستیم که این مسائل نشان‌ می‌دهد تصمیمات، پیگیری‌ها و برنامه‌ریزی‌های شورای اجتماعی وزارت کشور در حال اثرگذاری است و اگر این روند در سال های بعد  ادامه یابد این تاثیرات نیز بیشتر خواهد شد.
  • حاشیه‌نشینی یکی از موضوعات پیچیده در حوزه آسیب‌های اجتماعی است و مسائل کالبدی گسترده‌ای را نیز در بردارد. قرار بود طی اجرای برنامه‌های چهارم و پنجم توسعه،دولت‌های مستقر ۵۰ درصد ‌سکونت‌گاه‌های غیر رسمی را ساماندهی کنند و در این دو برنامه موضوع حاشیه نشینی برطرف شود اما آنان موفق شدند ۲ درصد این سکونت‌گاه‌ها را ساماندهی کنند. بنابراین در حوزه حاشیه‌نشینی هنوز تغییرات محسوسی را شاهد نیستیم.
  • آمار دقیقی از وضعیت محلات حاشیه نشین و همچنین تعداد اتباع خارجی ساکن در این محلات در دسترس نیست. بدین منظور سه وزارتخانه کشور، کار، تعاون و رفاه اجتماعی و  راه و شهرسازی با همکاری مشترک، اجرای طرح "سرشماری محلات حاشیه نشین" را از اواخر شهریور ماه امسال آغاز خواهند کرد. قرار است از طریق پرسشنامه اطلاعات جامعی از وضعیت تابعیت افراد، سواد، بهداشت، امکانات رفاهی داخل خانوار و مصالح ساختمانی و .... در محلات حاشیه تهران تهیه شود.
  • بعد از تهیه این طرح می توان به صورت دقیق  وضعیت تابعیت ،سواد و بهداشت و تعداد دقیق افراد ساکن در این محلات را مشخص کرد که در حال حاضر پرسشنامه طرح سرشماری محلات حاشیه نشین تهیه و با کنسرسیوم اجرایی آن هم توافق شده است و برای اجرای آن منتظر اعتبارات سال ۹۶ هستیم.
12jav.net

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.