2024/02/24
۱۴۰۲ شنبه ۵ اسفند
نامه نمایندگان برای جدایی ری از تهران
نمایندگان مجلس خواهان اجرای طرح دولت دهم شدند

نامه نمایندگان برای جدایی ری از تهران

موافقان جدایی می‌گفتند با این اقدام، امکانات و بودجه بیشتری به شهرری اختصاص پیدا می‌کند، اما مخالفان معتقد بودند این طرح به ضرر ساکنان ری است، همان‌طور که تجربه اقدامات شکست‌خورده مشابه مثل جدایی چهاردانگه نیز نشان داده جدایی از تهران به ضرر اهالی تمام می‌شود.

دوات آنلاینازدیبهشت سال 89 بود که موضوع جدایی شهرری از تهران، به‌طوری جدی از سوی دولت دهم مطرح شد؛ طرحی که مخالفانی جدی داشت و در نهایت، به مرحله اجرایی نرسید. استانداری تهران در دولت احمدی‌نژاد به جد پیگیر جدایی ری از تهران بود و در شورای شهر سوم نیز پروین احمدی‌نژاد، تقریبا تنها موافق این طرح.

اما با گذشت زمان و مخالفت‌های جدی با این طرح، موضوع به فراموشی سپرده شد. این در حالی بود که سال 91، استانداری تهران اعلام کرده بود  جدایی ری از تهران وارد فاز اجرایی شده است.

موافقان جدایی می‌گفتند با این اقدام، امکانات و بودجه بیشتری به شهرری اختصاص پیدا می‌کند، اما مخالفان معتقد بودند این طرح به ضرر ساکنان ری است، همان‌طور که تجربه اقدامات شکست‌خورده مشابه مثل جدایی چهاردانگه نیز نشان داده جدایی از تهران به ضرر اهالی تمام می‌شود. از طرفی مدیریت یکپارچه در مناطق نزدیک به هم، باعث هماهنگی در مدیریت می‌شود. حالا هفت سال پس از مطرح شدن این موضوع، فرمانداری ری و برخی نمایندگان مجلس، جدا کردن شهرری از تهران را دنبال می‌کنند.

آنگونه که غلامرضایی حیدری، عضو مجمع نمایندگان استان تهران گفته، جمعی از نمایندگان استان تهران نامه‌ای به وزیر کشور فرستاده و خواستار بررسی جدایی ری از تهران شده‌اند.

او در مورد طرح پیشنهاداتی مبنی برجداسازی شهرری از تهران، گفت: جداسازی شهرری از تهران درحوزه های مختلف در برخی مقاطع مطرح شده، به عنوان مثال برای جداسازی شهرری در موضوع برگزاری انتخابات مجلس و برگزاری انتخابات شورای شهر نظریات مختلفی مطرح شده است؛ درحال حاضر لواسانات و پردیس دارای شورای شهر مستقل بوده در نتیجه شهردار برای این مناطق باید منتخب شورای شهر و شهرستان مربوطه باشد.

جدایی شهرری آسان‌تر از جدایی اسلامشهر

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس درمجلس شورای اسلامی، افزود: همچنین این شرایط برای اسلامشهر نیز وجود دارد، اما درخصوص انتخابات مجلس، نمایندگان تهران و حوزه های اطراف آن مانند پردیس و اسلامشهر یکسان است، بنابراین جداسازی شهرری به لحاظ برگزاری انتخابات جدای شورای شهر دارای شرایط آسان تری است؛ ضمن اینکه درحال حاضر شهرستان های مانند اسلامشهر وپردیس و لواسانات دارای شورای شهرمستقل هستند.

او با بیان اینکه برای شهرری نیز می توان انتخابات شورای شهر مستقلی را برگزار کرد، به خانه ملت گفت: چندی پیش دراین راستا نامه ای از سوی چند نفر از نمایندگان استان تهران به وزارت کشور ارسال شد، اما تاکنون نتیجه ای از این نامه حاصل نشده؛ البته نظرهای متفاوتی از سوی نمایندگان در این باره مطرح شد، اما برخی نمایندگان این پیشنهاد را در قالب نامه ای برای وزارت کشور ارسال کردند.

حیدری با تاکید براینکه درنامه مذکورپیشنهاد جداسازی شورای شهر شهرری مطرح شده است، افزود: دراین شرایط شهرداری شهرری نیز مستقل خواهد شد، البته دراین رابطه باید تاکید کرد که هرچه از پراکندگی مدیریت شهری جلوگیری شود؛ می توان هزینه های اضافی درشهرداری را کاهش داد، به عنوان مثال در شهرداری تهران چندین منطقه و ناحیه وجود دارد که اگر تجمیع مناطق صورت  و محدودیت‌ها بیشتر شود؛ می‌توان مدیریت منابع را درحدقابل قبول تری انجام داد. 

12jav.net

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.