2024/05/29
۱۴۰۳ چهارشنبه ۹ خرداد
قدرت نرم جهان در دست کشور فرانسه

قدرت نرم جهان در دست کشور فرانسه

فرانسه در جایگاه نخست جدیدترین رده‌بندی 30 کشور برتر جهان از نظر قدرت نرم قرار گرفت و ایالات متحده آمریکا، از رتبه نخست به جایگاه سوم آن سقوط کرد.

دوات آنلاینفرانسه در جایگاه نخست جدیدترین رده بندی 30 کشور برتر جهان از نظر قدرت نرم قرار گرفت و ایالات متحده آمریکا، از رتبه نخست به جایگاه سوم آن سقوط کرد. این اولین بار است که فرانسه در جایگاه برتر این رده بندی، که مرکز پرتلند و دانشگاه کالیفرنیای جنوبی بطور مرتب آن را منتشر می‌کنند، قرار می‌گیرد.

به گزارش شبکه فرانس 24، در گزارش سالانه این دو مرکز آمده است: فرانسه در بازه زمانی 2016 تا 2017 سابقه چشمگیری به نام خود به ثبت رساند و برای قرار گرفتن در جایگاه نخست این رتبه‌بندی بر انگلیس، آمریکا، آلمان و کانادا غلبه کرد. پیشرفت فرانسه در این رده بندی، در نتیجه پیروزی امانوئل مکرون در انتخابات ریاست جمهوری سال 2017 ، شبکه دیپلماتیک گسترده این کشور و دیدگاه بین المللی در قبال این کشور است.

بر اساس این گزارش سقوط ایالات متحده آمریکا از رده نخست به رده سوم بخاطر سیاست های دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور بوده است. دکترین « اول آمریکا» که توسط ترامپ معرفی شده در خارج از این کشور با دیدگاه ضعیفی مواجه شد، نارضایتی هم پیمانان واشنگتن را به همراه داشت و به ارتباطات با کل جهان آسیب وارد کرد.

نویسندگان این گزارش تصریح کردند: ظهور ترامپ در جایگاه ریاست جمهوری آمریکا به عنوان یک تهدید برای قدرت نرم آمریکا تلقی شده است.

در رتبه بندی مربوط به برترین قدرت های نرم جهان یا بانفوذترین کشور جهان از لحاظ امور غیرنظامی فاکتورهایی همچون قدرت فرهنگ، سیاست خارجی، حکومت‌داری، تعامل دیجیتال، آموزش، ظرفیت برای نوآوری اقتصادی مورد ارزیابی قرار می گیرد.

در رده چهارم تا دهم این رتبه بندی به ترتیب کشورهای آلمان، کانادا، ژاپن، سوئیس، استرالیا، سوئد و هلند قرار دارند.

12jav.net

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.