2023/10/03
۱۴۰۲ سه شنبه ۱۱ مهر
دوش آب سرد چه خاصیت و فایده ای دارد

دوش آب سرد چه خاصیت و فایده ای دارد

اگر شما هم از طرفداران دوش آب گرم هستید شاید با خواندن این مطلب و فواید آب سرد نظرتان عوض شود.

دوات آنلاین -خیلی از ما برای درکردن خستگی سراغ دوش آب گرم می‌رویم در حالی که آب سرد خیلی بهتر و مفیدتر است. در ادامه با خاصیت‌ های آن آشنا شوید.

 

سیستم ایمنی بدن خود را قوی‌تر کنید

ایرنا زندگی به نقل از بست لایف  نوشت: در چه زمانی بیشتر از حالا به سیستم ایمنی بدن قوی نیاز داشتیم؟ در دوره شیوع ویروس کرونا ما بیشتر از هر زمان دیگری به افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن‌مان نیاز داریم. بر اساس مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۶ در مجله PLoS One، افرادی که دوش سرد می‌گیرند، ۲۹ درصد کمتر احتمال دارد که بیمار شوند.

 

دوش آب سرد یک راه ایمن برای سالم ماندن است و تعجب‌آور خواهد بود اگر بگوییم تا ۵۰ درصد به افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند.

دوش آب سرد شما را پرانرژی می کند

دوش آب سرد به شما انرژی می‌دهد

اگر می‌خواهید وقتی صبح از خواب بیدار می‌‍‌شوید انرژی بیشتری داشته باشید به جای قهوه، دوش آب سرد را امتحان کنید. بر اساس یک مطالعه در مجله فیزیولوژی کاربردی، «دوش آب سرد باعث آزاد شدن نوراپی نفرین از سیستم عصبی سمپاتیک می‌شود.»

 

نورافی نفرین انتقال دهنده عصبی است که مغز شما را فعال می‌کند، انرژی را افزایش می‌دهد، شما را هوشیارتر می‌کند و تمرکز را بالا می‌برد.

 

بیشتر بخوانید: چگونه صبح‌ها پرانرژی از خواب بیدار شویم؟

 

دوش آب سرد؛ چاره التهاب و درد

بر اساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ در مجله علوم پزشکی آمریکای شمالی، ثابت شده است که آب سرد درمانی به طور مؤثری درد و التهاب را کاهش می‌دهد و همچنین میزان زمان لازم برای بهبودی بدن از فعالیت بدنی را کوتاه می‌کند.

 

بیشتر بخوانید: آیا باید هر روز دوش بگیریم؟

 

در واقع محققان دریافتند که شنای منظم زمستانی در دماهای سرد «درد روماتیسم، فیبرومیالجی یا آسم را تسکین می‌دهد و این موضوع باعث بهبود سلامت عمومی در شناگران می‌شود.

دوش آب سرد فواید زیادی دارد

دوش آب سرد اخلاق‌تان را بهتر می‌کند

علاوه بر افزایش انرژی و هوشیاری, شما با دوش آب سرد تغییر خلق و خوی را نیز تجربه خواهید کرد. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۸ در تئوری‌های پزشکی منتشر شد، نشان می‌داد دوش آب سرد افسردگی و اضطراب را کاهش می‌دهد.

 

نویسندگان آن مطالعه نوشتند: «با توجه به تراکم بالای گیرنده‌های دمای سرد در پوست، دوش سرد تکانه‌های الکتریکی را فریب می‌دهد و آنها را از انتهای عصب محیطی به مغز نمی‌فرستد که می‌تواند منجر به اثر ضد افسردگی شود.»

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.