2024/04/20
۱۴۰۳ شنبه ۱ ارديبهشت
راهکارهایی برای صرفه جویی 70 درصدی آب

راهکارهایی برای صرفه جویی 70 درصدی آب

دوات آنلاین-حل بحران آب در کشور در کنار فرهنگ سازی و آموزش نیازمند تجهیزات و وسایل مربوطه است که استفاده از آنها بعضا صرفه جویی 70 درصدی را به دنبال دارد.

 

 

به گزارش میزان، مقابله با بحران آب در شرایط فعلی به یکی از اولویت های کشور تبدیل شده که در راستای حل این مشکل راهکارهای مختلفی هم برای مسئولین این حوزه و هم برای مشترکین آب تعریف شده است.

 

مشترکین آب یکی از گروه های هدف برای فرهنگ سازی در مدیریت مصرف آب به حساب می آیند که با اطلاع رسانی به آنها می توان در مدیریت مصرف آب شرب تلاش کرد. علاوه بر آموزش، استفاده از وسایل و ابزار کاهنده نیز مکمل مدیریت مصرف آب به حساب می آِیند که موجب صرفه جویی حدود 50 درصدی در مصرف آب می شود.

 

خبرگزاری میزان در پی فرهنگسازی برای کاهش مصرف و پس از گزارش چگونه رقم قبض آب شرب را کاهش دهیم  به بررسی وسایل کاهنده آب پرداخت.

 

صادق یونسلو مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت آب و فاضلاب استان تهران در این خصوص گفت: در بحث وسایل کاهنده، استفاده از شیرهای اهرمی به نسبت شیرهای دو محوره که در کشور ما بسیار معمول است باعث کاهش 30 تا 40 درصدی مصرف آب خواهد شد.

 

وی در ادامه به سردوش های رایج در کشور اشاره و بیان کرد: سردوش های مورد استفاده قرار گرفته به ازا هر دقیقه نزدیک به 20 لیتر خروجی آب دارد که اگر یک فرد 10 دقیقه زیر دوش باشد، 200 لیتر مصرف آب خواهد داشت. ولی در حال حاضر سردوش هایی در بازار عرضه می شود که مصرف آب آن 6 لیتر در دقیقه است، این سردوش ها مجهز به سیستمی است که هوا با آب مخلوط می کند و حجم زیادی آب را در اختیار مشترکان قرار می دهد تا در نهایت صرفه جویی 70 درصدی را به دنبال دارد.

 

مدیر دفتر مدیریت مصرف شرکت آب و فاضلاب استان تهران در خصوص فلاش تانک ها خاطر نشان کرد: فلاش تانک های دو مرحله ای داریم که با دو دگمه کار می کنند در بازار عرضه می شود که در مقایسه با فلاش تانک های مرسوم و با حجم بالای 13 لیتر، تا 70 درصد می توانند صرفه جویی در مصرف آب داشته باشند.

 

یونسلو در ادامه به سرشیرها پرداخت و گفت: این سرشیرها می توانند بر روی کلیه شیرها نصب شودند و میزان مصرف را می توانند تا بیش از 50 درصد کاهش دهند. همچنین در کنار این وسایل استفده از شیرهای چشمی به ویژه در مکان های عمومی می توانند بسیار کار آمد باشد و صرفه جویی بیش از 50 درصدی را به دنبال داشته باشد.

 

در پایان یادآور می شویم خرید این وسایل اگرچه در مقایسه با تجهیزات قدیمی قیمت بیشتری دارند ولی از محل صرفه جویی آب آن هزینه ابتدایی بازگردانده می شود تا هم استفاده کننده و هم منابع اب کشور از سود حاصل از آن منتفع شوند.

12jav.net

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.