2022/07/03
۱۴۰۱ يکشنبه ۱۲ تير
کشت برنج با تامین آب از عمق 400متری ضرورت ندارد

کشت برنج با تامین آب از عمق 400متری ضرورت ندارد

معاون دادستان کل کشور: به طور جد در حال پیگیری این موضوع هستیم و حتی به دفتر مقام معظم رهبری، دولت و وزارت جهاد کشاورزی نامه نوشتیم.

دوات آنلاین-معاون قضایی دادستان کل کشور در امور حقوق عامه با اشاره به کشت برنج در برخی استانها با آبی که از عمق 400 متری زمین کشیده می شود، گفت: این درحالیست که زمینها و شالیزارهای بکر شمال کشور رها شده و درحال تغییر کاربری است.

محمدجواد حشمتی در گفت وگو با ایرنا، یکی از موضوعات بسیار مهم در معاونت قضایی در امور صیانت از حقوق عامه را کشت برنج در زمین های غیر از شمال کشور عنوان کرد و افزود: به طور جد در حال پیگیری این موضوع هستیم و حتی به دفتر مقام معظم رهبری، دولت و وزارت جهاد کشاورزی نامه نوشتیم.

وی ادامه داد: بحث کشاورزی و کشت برنج در بسیاری از استان های جنوبی کشور، موضوع تاسف باری است چون آب را باید از سطح 400 متری زمین استخراج کرده و به شالیزار برسانند تا برنج بکارند و این کار اصلا ضرورت ندارد.

معاون دادستان کل کشور تصریح کرد: این درحالیست که زمین های بکر کشاورزی در شمال، در گوشه ای بدون استفاده افتاده و به هدر می رود و تغییر کاربری داده می شود که خوشبختانه وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد کشت برنج در استان های غیر از شمال کشور ممنوع است.

وی اضافه کرد: با این وجود، عملا در برخی استان ها مانند لرستان و خوزستان این کار همچنان انجام می شود.

معاون دادستان کل کشور در امور حقوق عامه درباره حفظ حقوق کشاورزان و برنج کاران، دلیل کم ارزشی محصولات کشاورزی را خرده مالک بودن کشاورزان دانست و گفت: خرده مالک بودن اصلا به صرفه نیست و دولت باید طرح بلند مدتی بیاورد تا زمین ها را در قطعات کلان و بزرگ یکپارچه کند و به کشاورزان یارانه هم بدهد.

وی افزود: موقع کشت در فصل بهار، کشاورز با هزینه های سنگین کشت مواجه می شود و از آنجا که توان پرداخت این هزینه را ندارد، محصول خود را پیشاپیش می فروشد درحالیکه در بسیاری نقاط دنیا کشاورز را تامین می کنند، در آغاز کشت با پرداخت پول به کشاورز، ضمن رفع نگرانی هایش او را تقویت می کنند که این کار، موجب کنترل قیمتها و تولید محصول می شود.

حمشتی با بیان اینکه بحران آب واقعا جدی است و باید اطلاع رسانی درست در این زمینه صورت بگیرد، اظهار کرد: هدررفت منابع آبی جبران ناپذیر و خسارت بار است و در چند سال گذشته مدیریت منابع آبی خوبی نداشته ایم و منابع آب زیرزمینی با حفر چاههای غیرمجاز و خشک شدن تالاب ها و خورها به هدر رفته است.

به گفته وی، تاکنون بیش از چند 10 هزار چاه غیرمجاز مسدود شده و منابع آبی کشور در حال مدیریت شدن است.

بر اساس آمارهای رسمی، از سال 1335 تا 1392 بیش از یک میلیون هکتار اراضی کشاورزی کشور به دلیل تغییر کاربری های مجاز و غیر مجاز از دست رفته است.

حدود 450 هزار هکتار از مجموعه 615 هزار هکتار اراضی شالیزاری کشور در استان های شمالی ایران قرار دارد.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.