2024/07/23
۱۴۰۳ سه شنبه ۲ مرداد
نگاهی به سریال بوم و بانو؛ برش‌های واقعی از تاریخ معاصر کشور

نگاهی به سریال بوم و بانو؛ برش‌های واقعی از تاریخ معاصر کشور

تحلیل یک کارشناس رسانه را درباره سریال بوم و بانو بخوانید. او از تعهد این سریال به تاریخ و نقاط قوت آن گفته است.

دوات آنلاین -سریال بوم و بانو مجموعه‌ای خوش ساخت و دیدنی است که توانسته توجه بینندگان زیادی را به خود جلب کند. یک کارشناس رسانه به تحلیل این سریال پرداخته است.

عکسی از سریال بوم و بانو

2 فاکتور اساسی در سریال بوم و بانو

معصومه نصیری کارشناس رسانه در گفت و گو با خبرگزاری فارس گفت: سریال بوم و بانو پیوند میان دو فاکتور اساسی «عشق» و «مذهب» را برقرار کرده و با روایت گری جذاب بتواند مخاطب را با خود همراه کند، همان چیزی است که نیاز فوری و حتمی برای جلب مخاطب و ارائه انگاره های درست ذهنی برای او درباره تاریخ و حقایق آن است.

عکسی از سریال بوم و بانو

نصیری تاکید کرد: بوم و بانو محصول و خروجی انباشت سرمایه فکری و تجربه موفق تیم تولیدکنندگان آن است. ذائقه شناسی و مخاطب شناسی دو فاکتور جدی که متاثر از تجربه زیسته سازندگان این سریال است، می تواند مخاطب را با روایت و داستان همراه کرده و ضمن بیان حقایق و برش های واقعی از تاریخ معاصر کشور، به تکمیل تصاویر ذهنی مخاطبان از آنچه در واقع رخ داده، و زیر و بم های آن با زبان هنر بپردازد.

عکسی از سریال بوم و بانو

تعهد به تاریخ

این کارشناس ادامه داد: شاید بتوان تعهد به تاریخ را ویژگی بارز و قابل توجه و تامل «بوم و بانو» دانست. روایت وقایع اجتماعی تاریخ معاصر از کشف حجاب تا تجدد غربی که با دیکتاتوری رضا خان وارد ایران می‌شود و حتی روال ممنوعیت عزاداری برای حضرت سیدالشهدا(ع) با زبان هنر و خلق تصاویری که قابل رمزگشایی در ذهن اکثریت مخاطبان است، سبب گرایش بیننده با این مجموعه و داستان پرکشش آن شده است.

 

بیشتر بخوانید: نقد سریال بوم و بانو؛ نقاط قوت یک عاشقانه تاریخی

 

وی اظهارداشت: علاوه بر تعهد به تاریخ مخصوصا در ترسیم فضاها، بن مایه های پژوهشی این اثر نیز او را از آثار معمول متمایز می کند. این درون مایه سبب می شود مخاطب با دیدن یک درام، متوجه سیر تاریخی رخ دادها نیز بشود. اینکه این نگاه به تجدد و غرب گرایی حاکمان آن زمان چگونه به سمت قلع و قمع داشته های سنتی و فرهنگ اصیل ایرانی حرکت کرده و چگونه بی کفایتی سیاسی و برخوردهای غیرعقلانی یک حاکم می تواند به سمت و سوی فقیرسازی فرهنگی یک کشور حرکت کند و عناصر قدرت یک کشور را با دست خود به محاق ببرد، از جمله خروجی های این سریال با لایه بندی های متن و محتوایی آن است.

 

وی ادامه داد: تلفیق عناصر متعدد و مورد نیاز برای توفیق در به تصویرکشیدن تاریخ با چاشنی های هنری مورد نیاز آنچیزی است که با اعتماد به سابقه سعید سلطانی می توان از آن با خیالی آسوده گذر کرد و در جذر و مدهای داستانی و تاریخی اثر غوطه ور شد و با رفت و برگشت مخاطب به سالیان دور و وقایع آن، نسبت به امروز و تطبیق ادعاهای پهلوی های خارج نشین، دریافت که اگر همان روال تاریخی ادامه می یافت هویت زدایی ایرانی و اسلامی کامل محقق شده بود.

 

نصیری در پایان گفت: در قحطی برنامه سازی هدفمند و منبعث از خلاقیت و دارای روایی دقیق، «بوم و بانو» ما را با روایتی ایرانی به آن سوی تاریخ می برد. تاریخی که اگر از آن مطلع نباشیم ما را در کنش های حال حاضرمان نیز دچار خطای محاسباتی جدی خواهد کرد. باید منتظر و همراه شد و ادامه داستان پرکشش این سریال را از شبکه دو دنبال کرد.

12jav.net

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.