2024/04/19
۱۴۰۳ جمعه ۳۱ فروردين
دلایل زایمان زودرس چیست و چه علایمی دارد

دلایل زایمان زودرس چیست و چه علایمی دارد

افسردگی، اضطراب، فشار خون، مشکلات تیروئیدُ بیماری‌های قلبی و ... از جمله عوامل زایمان زودرس هستند.

دوات آنلاین -زایمان زودرس یکی از نگرانی‌های زنان باردار است زیرا این نوع زایمان احتمالا مشکلاتی را برای نوزاد به وجود می‌آورد که البته این مشکلات با مراقبت‌های پزشکی رفع می‌شود اما غیر از موضوع هزینه بحث عشق و علاقه و نگرانی‌های مادرانه نیز باعث می‌شود اضطراب مادران و پدران در این رابطه شدت یابد. پزشکان نیز همیشه سعی می‌کنند از زایمان زودرس جلوگیری کنند. زمانی به زایمان صفت زودرس تعلق می‌گیرد  که جنین زودتر از 37 هفته به دنیا بیاید.

 

زایمان زودرس چیست

تبیان نوشت: زایمان زودرس زایمانی است که زودتر از موعد مقرر رخ می‌دهد، به طور خاص پس از هفته 21 و قبل از هفته 37 بارداری. طبق زبان پزشکی، نوزادانی که بین هفته‌های 37 تا 40 به دنیا می‌آیند فول ترم یا رسیده هستند.

 

طبق داده‌ها، متولدین قبل از هفته بیست و هشتم 65٪ احتمال بقا دارند، در حالی که بعد از هفته‌ بیست و هشت بارداری احتمال بقا تا 95٪ افزایش می‌یابد. اما این سؤال همچنان باقی است که چه عواملی باعث تولد زودرس می‌شوند؟

زایمان زودرس یکی از نگرانی های زنان باردار است

علت‌های زایمان زودرس

علل احتمالی زایمان زودرس زیاد است و بحث در مورد آن‌ها بدون ارزیابی هر مورد خاص دشوار به نظر می‌رسد. به طور کلی، عوامل اصلی که می‌توانند باعث زایمان زودرس شوند عبارت‌اند از:

 

زایمان زودرس به دلیل بیماری‌های قلبی و کلیوی

بیماری‌های جدی و مهم مادر می‌تواند روند طبیعی بارداری او را تحت تأثیر قرار دهد. بیماری کلیوی یا قلبی در یک زن باردار می‌تواند منجر به زایمان زودرس شود.

 

مشکلات تیروئید باعث زایمان زودرس می‌شود

هورمون تیروئید در رشد و نمو کودک به ویژه در ابتدای بارداری بسیار مهم است. علاوه بر این، برای رشد جفت نیز بسیار حیاتی است. یک مطالعه توسط انجمن تیروئید آمریکا به این نتیجه رسید که تغییرات عملکرد تیروئید در طول بارداری ممکن است با زایمان زودرس مرتبط باشد.

 

دیابت بارداری موضوعی جدی است

دیابت بارداری یک عامل خطر است که می‌تواند منجر به زایمان زودرس شود. با این حال، هیچ اطلاعات قطعی وجود ندارد که اطمینان حاصل کند این بیماری باعث افزایش خطر تولد زودرس نوزاد می‌شود.

 

یک احتمال: جدا شدن جفت و جفت سرراهی

جدا شدن جفت یک وضعیت نادر در بارداری است و زمانی اتفاق می‌افتد که جفت از دیواره رحم جدا شود. به همین ترتیب، جفت سرراهی به مواردی گفته می‌شود که جفت در مکان نامناسبی قرار دارد. در حالت دوم، جفت معمولاً در دهانه رحم قرار دارد. هر دو شرایط عواملی هستند که می‌توانند منجر به زایمان زودرس شوند.

زایمان زودرس چه دلایلی دارد

پره‌اکلامپسی و اکلامپسی در دوران بارداری

پره اکلامپسی زمانی اتفاق می‌افتد که کمبود اکسیژن در جفت وجود داشته باشد. این وضعیت می‌تواند به طور جدی روند بارداری را تحت تأثیر قرار دهد و منجر به زایمان زودرس و حتی آسیب جدی به سلامتی کودک شود. در ضمن، اکلامپسی می‌تواند منجر به تشنج و حتی کما شود.

 

چند قلویی از دلایل زایمان زودرس

هنگامی که بارداری شامل دو یا چند نوزاد باشد، وزن اضافی در رحم می‌تواند کیسه آب را پاره کرده و منجر به انقباضات اولیه شود.

 

مصرف مواد مخدر، تنباکو و الکل

قرار گرفتن در معرض مواد سمی، بارداری را به خطر می‌اندازد، به ویژه هنگامی که با رفتار خاصی مانند رژیم غذایی نامناسب و ضعیف، رعایت نکردن بهداشت جنسی و انتقال بیماری‌های آمیزشی یا ویروسی همراه باشد.

 

علاوه بر این، تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف برخی مواد به طور مستقیم با وزن کم نوزاد، ناهنجاری‌های قلبی، جدا شدن زودرس جفت، جفت سرراهی و زایمان زودرس ارتباط دارد.

 

بیشتر بخوانید: مهم‌ترین نکات تغذیه بر اساس ماه بارداری

 

عفونت ادراری یکی از علت‌ها است

عفونت‌های دستگاه ادراری و همچنین عفونت‌های واژن و دهان و دندان و لثه احتمالاً با زایمان زودرس بیشتر در ارتباط هستند. در مطالعات مختلف، محققان مشاهده کردند که فرآیندهای التهابی می‌توانند باعث زایمان یا پارگی زودرس غشاها شوند.

 

اضطراب و افسردگی باعث زایمان زودرس می‌شوند

متخصصان در یک تحقیق دریافتند زنانی که قبل از اتمام دوره بارداری خود، زایمان می‌کنند، بین هفته‌ی دهم و بیستم بارداری، استرس متوسط بالاتری را در مقایسه با زنان بارداری که نوزادشان را در موعد مقرر به دنیا می‌آورند، تجربه می‌کنند.

 

با این حال، مطالعات مختلفی که رابطه بین تولد زودرس و استرس را تجزیه و تحلیل می‌کند، به داده‌های قطعی دست پیدا نکرده‌اند. این محققان استدلالاتی را می‌آورند که به نظر می‌رسد رابطه مستقیمی وجود دارد. با این حال، آن‌ها باید تحقیقات بیشتری انجام دهند.

 

بعضی از پزشکان ادعا می‌کنند مواردی از زایمان زودرس که برای آن‌ها توضیحی ندارند ممکن است به افسردگی در دوران بارداری مرتبط باشد. وقتی این اتفاق می‌افتد، هورمون استرس (کورتیزول) و همچنین کورتیکوتروپین بیش از حد تحریک می‌شوند. این ترکیب می‌تواند باعث زایمان شود.

 

بیشتر بخوانید: دلایل تشنج بارداری چیست و چه عوارضی دارد

 

فشارخون بالا را نادیده نگیرید

فشار خون بالا در دوران بارداری می‌تواند بارداری را پیچیده کند، خطر ابتلا به پره اکلامپسی را افزایش دهد و باعث تولد زودرس شود. به همین دلیل، متخصصان، زنان باردار با سابقه فشارخون بالا را زود به زود تحت نظر می‌گیرند.

 

سن مادر اهمیت دارد

نوجوانان باردار در معرض خطر زایمان زودرس قرار دارند زیرا ممکن است خودشان هنوز رشد کاملی نداشته باشند. در مورد زنان باردار بالای 35 سال نیز، خطر زایمان زودرس افزایش می‌یابد؛ زیرا سایر موارد مؤثر در زایمان زودرس مانند دیابت یا فشارخون بالا در آن‌ها شایع است.

 

فاصله‌ کوتاه بین بارداری‌ها

دو بارداری متوالی می‌تواند خطر زایمان زودرس را افزایش دهد. با این حال، داشتن دو بارداری در مدت زمان کوتاه دلیل قطعی برای تولد نوزاد نارس نیست.

علایم زایمان زودرس چیست

با نشانه‌های زایمان زودرس آشنا شوید

علائم زایمان را یادداشت کنید و در صورت شک، با پزشک خود مشورت کنید.

 

اگر فکر می‌کنید علائم زایمان را دارید ولی هنوز وقت آن نرسیده است و زودتر از موعد مقرر است، هرچه سریع‌تر به بیمارستان بروید. این یک وضعیت اورژانسی است که نیاز به رسیدگی فوری دارد.

 

علائمی که می‌توانند شما را از شروع زایمان مطلع کند عبارت‌اند از:

. انقباضات شدید و منظم که با گذشت زمان ادامه دارد

. درد در روده، شرمگاه و پایین کمر

. گرفتگی‌های شبیه قاعدگی ولی شدیدتر

. فشار در ناحیه شرمگاه که به شما هشدار می‌دهد نوزاد می‌خواهد متولد شود

. افزایش ترشحات واژن و دفع مخاط پلاگین

. خونریزی واژن

. پارگی کیسه آب

 

در نهایت این که، اگر هنوز دچار تردید هستید، حتماً با متخصص زنان و زایمان خودتان مشورت کنید. آن‌ها با در نظر گرفتن شرایط جسمی شما به سؤالات شما پاسخ می‌دهند و باعث اطمینان بیشتر شما می‌شوند.

12jav.net

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.