2022/09/28
۱۴۰۱ چهارشنبه ۶ مهر

نشانه‌ های دیابت چیست؛ از کاهش وزن تا تشنگی و گرسنگی

10 نشانه خاموش بیماری دیابت را در این مطلب بخوانید و یادتان باشد در هر زمینه‌ای که به سلامتی شما ارتباط دارد بهترین کار مراجعه به پزشک است.

دوات آنلاین -دیابت نه تنها خودش بیماری شایعی است بلکه می تواند سبب ساز مشکلات و بیماری های دیگر نیز بشود. بنابراین لازم است همه ما نسبت به آن حساس باشیم و به ویژه اینکه نشانه های آن را بدانیم. دکتر مهدی ابراهیمی، فوق تخصص غدد در فیلم بالا علایم این بیماری را توضیح داده ضمن اینکه به 10 نشانه خاموش دیابت نیز در ادامه اشاره شده است.

 

ارتباط دیابت با عفونت‌های ادراری

ایرنا زندگی نوشت: وجود مقادیر بالای قند در ادرار، موجب جذب باکتری‌ها در ناحیه تناسلی می‌شوند. بنابراین، بیماری‌های باکتریایی و عفونت‌های ادراری می‌تواند از نشانه‌های خاموش دیابت باشد.

 

زیاد دستشویی رفتن از نشانه‌های دیابت است

اولین نشانه‌ی دیابت نوع دوم، تکرر ادرار است. در بدن ما میزان زیادی از قند (گلوکز)، بلا استفاده وجود دارد که کلیه تشخیص دفع آنها را می‌دهد. در این صورت تعداد دست‌شویی رفتن‌ها زیاد شده و در هر بار، میزان ادرار به طور محسوسی بیش از حد طبیعی است.

کاهش وزن بی دلیل از نشانه های دیابت است

اگر بدون دلیل لاغر شده‌اید حساس شوید

قندهای به دست آمده از موادغذایی، که برای سوخت ماهیجه‌ها و حفظ بقای بدن به آنها نیاز داریم، به راحتی در ادرار از بدن خارج شده بدون اینکه سلول‌های بدن ما بتوانند از آنها مصرف کنند. در این صورت ما انرژی مورد نیاز برای هضم را پرداخت کرده؛ اما انرژیی دریافت نمی‌کنیم. در این صورت است که بدون هیچ رژیم غذایی و تحرک بیشتر، لاغر می‌شود.

گرسنگی غیرمعمول می تواند از ابتلا به دیابت خبر بدهد

یکی از علایم دیابت؛ گرسنگی بیش غیرمعمولی

بالا بودن سطح قند (گلوکز) در بدن به معنای تعمین قند مورد نیاز ماهیچه‌های بدن نیست. در واقع، انسولین موجود در خون ما به خوبی برای بدن ما کار نمی‌کند و ما بیشتر و زودتر از حالت نرمال احساس گرسنگی مفرط می‌کنیم. این گرسنگی کاذب نبوده و در اکثر مواقع با افت فشار ناگهانی و سرگیجه همراه است.

تشنگی بیش از حد یکی از علایم دیابت است

تشنگی بیش از حد را جدی بگیرید

برای اینکه قند اضافی موجود در خون ما دفع شود، بدن تقاضای آب بیشتر می‌کند. کسانی که دیابت خاموش دارند، علائمی مانند تشنگی بیش از حد نیز دارند. در این صورت شخص، بیشتر از حد معمول از آبمیوه، نوشابه و شیرکاکائو استفاده می‌کند.

 

بیشتر بخوانید: درمان دیابت در طب سنتی

 

خواب‌رفتگی دست و پا یک هشدار است

یکی از نشانه‌های خاموش دیابت در بدن مانند بی حسی در انگشتان پا، صدمه به رگ‌های عصبی است. این صدمات می‌تواند با بی‌حسی و خواب‌رفتگی‌های مکرر دست‌ها و پاها خود را نشان دهند که نباید به آنها بی‌تفاوت باشیم؛ زیرا تخریب‌ رگ‌های عصبی بدن، غیرقابل ترمیم است.

 

تاثیر بیماری قند در حالات روحی

به علت وجود گلوکز اضافی در بدن، حالاتی مانند افسردگی‌های موقتی را تجربه می‌کنیم. پس نسبت به تغییرات ناگهانی حال خود هم حساسیت‌های لازم را داشته باشید؛ حتی اگر بدون دلیل رخ می‌دهند.

 

بیشتر بخوانید: ادویه‌هایی برای تنظیم قند خون و دیابت

 

تاری دید از نشانه‌های مرض قند است

دیابت با مسدود کردن رگ‌های خونی پشت چشم‌ها، موجب تاری دید می‌شود. گلوکزی که بر اثر دیابت در خون ما وجود دارند نوع متفاوتی با گلوکزهای رایج برای سوخت بدن هستند و به همین دلیل به ارگان‌های بدن آسیب‌های جدی می‌رسانند. اولین نشانه‌ی درمان دیابت با رفع تاری دید همراه است به شرط آن که هر چه سریعتر برای درمان اقدام کنید.‎

احساس خستگی مداوم می تواند از نشانه های ابتلا به بیماری دیابت باشد

اگر همیشه خسته‌اید ممکن است به دیابت مبتلا باشید

خستگی‌های همیشگی برای بیماران دیابت نرمال است. خستگی‌ها به این دلیل به وجود می‌آیند که غذاها، سوخت لازم برای سلول‌های بدن را تعمین نمی‌کنند و قندهای به دست آمده از موادغذایی دفع می‌شوند.

 

زخم‌ها و خون‌ریزی در دیابتی‌ها دیر بهبود می‌یابد‌

دیر خوب شدن زخم‌ها و بند آمدن خون‌ریزی در هنگام بریدگی یا سوختگی، از نشانه‌های دیگر دیابت است. ممکن است این نشانه‌ها با کمبود فاکتورهای پوستی نیز بروز کند که در هر دو صورت، بهتر است آزمایشات مربوطه را انجام و با پزشک خود در میان بگذارید.

 

 

منبع: د هلثی

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.