2022/07/04
۱۴۰۱ دوشنبه ۱۳ تير
علایم پیش دیابت چیست و چگونه باید آن را کنترل کرد

علایم پیش دیابت چیست و چگونه باید آن را کنترل کرد

با نشانه‌های پیش دیابت، افرادی که در معرض ابتلا به آن هستند و راه‌های درمان و کنترل آن در این مطلب آشنا شوید.

دوات آنلاین-تشخیص به موقع و درست پیش دیابت و کنترل آن می‌تواند از ابتلا به دیابت جلوگیری کند. به همین دلیل دانستن نشانه‌های پیش دیابت و دلایل ابتلا به آن اهمیت زیادی دارد.

 

عصر ایران نوشت: زمانی که قند خون ناشتای شما بالاتر از حد عادی قرار دارد، اما نه به اندازه‌ای بالا که به عنوان دیابت تشخیص داده شود، به عنوان فردی مبتلا به پیش دیابت در نظر گرفته می‌شوید.اما نام پیش دیابت می‌تواند گمراه کننده باشد و این گونه فکر کنید که قند خون من هنوز زیاد بالا نیست.

 

با هر بار افزایش ناگهانی و سریع قند خون، واکنش عادی انسولین بدن مختل می‌شود. اگر کاری برای اصلاح این شرایط انجام ندهید، در نهایت به دیابت کامل مبتلا خواهید شد و وقوع چنین اتفاقی به مدت زمانی طولانی نیاز ندارد. پس از ابتلا به دیابت، زندگی شما برای همیشه تغییر خواهد کرد و می‌تواند شامل رژیم‌های غذایی محدودکننده، عوارض قلبی، مصرف دارو و تزریق روزانه انسولین شود.

 

چه کسانی در معرض پیش دیابت هستند

پیش دیابت زمانی تشخیص داده می‌شود که سطوح قند خون ناشتا در محدوده ۱۰۰ تا ۱۲۵ میلی گرم در دسی لیتر یا سطوح هموگلوبین A۱C در محدوده ۵.۷ تا ۶.۴ درصد قرار داشته باشد.

 

شما در معرض خطر بیشتری برای پیش دیابت قرار دارید اگر:

 

- دارای سابقه خانوادگی دیابت باشید. اگر یکی از والدین یا خواهر و برادر‌های شما به دیابت نوع ۲ مبتلا باشند خطر ابتلای شما به این بیماری نیز افزایش می‌یابد.

 

- فردی سیاه پوست، اسپانیایی، سرخپوست آمریکایی و یا آسیایی-آمریکایی تبار هستید.

 

- به فشار خون بالا مبتلا باشید. فشار خون بیش از ۱۴۰ روی ۹۰ میلیمتر جیوه با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ پیوند خورده است.

 

- از نظر بدنی فعال نباشید. فعالیت بدنی به کنترل وزن، استفاده از گلوکز به عنوان منبع انرژی و افزایش حساسیت سلول‌ها به انسولین کمک می‌کند.

 

- به سندرم تخمدان پلی کیستیک مبتلا باشید. برای زنان، ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک خطر ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهد.

پیش دیابت چه علایمی دارد

نشانه‌های پیش دیابت چیست

اگر پوست بخش‌هایی از بدن مانند پشت گردن، زیربغل، بند انگشتان، و کشاله ران تیره‌تر از قسمت‌های دیگر شده اند، شرایطی که به نام آکانتوزیس نیگریکانس شناخته می‌شود، این نشانه‌ای هشداردهنده از مقاومت به انسولین و پیش دیابت است.

 

از دیگر نشانه‌های هشداردهنده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

- تاری دید

 

- تشنگی بیش از حد

 

- خستگی بیش از حد

 

- تکرر ادرار

 

- مشکلات خواب یا بی خوابی مزمن

 

تنها روش برای آگاهی از ابتلا به پیش دیابت یا دیابت انجام آزمایش خون است.

 

آزمایش قند خون ناشتا مشخص می‌کند که پس از ۱۲ ساعت پرهیز از مصرف خوراکی‌ها چه میزان قند در خون شما وجود دارد، در شرایطی که آزمایش هموگلوبین A۱C سطح متوسط قند خون طی چند ماه را نشان می‌دهد.

 

پیش دیابت را چه طور کنترل کنیم

خبر خوب این است که در صورت ابتلا به پیش دیابت همچنان می‌توانید کنترل خوبی بر این شرایط داشته باشید تا از ابتلا به دیابت پیشگیری شود. همچنین، در صورت ابتلا به دیابت نیز می‌توانید برخی اقدامات را برای مدیریت بیماری خود انجام دهید.

 

شما قادر به پردازش کارآمدتر انسولین در صورت حفظ وزن سالم هستید. ورزش منظم و پرهیز از سیگار نیز می‌توانند کمک کنند و برای سلامت قلب شما نیز مفید هستند.

 

دیابت و فشار خون بالا بخشی از سندرم متابولیک هستند. کنترل این سندرم با رژیم غذایی و سبک زندگی به حفظ سطوح قند خون در محدوده عادی کمک خواهد کرد.

 

برای مقابله با پیش دیابت می‌توانید موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

 

- نوشیدن یک فنجان آب همراه با وعده غذایی و یک فنجان آب بین وعده‌های غذایی. این به احساس پری و سیری برای مدت زمانی طولانی‌تر کمک خواهد کرد.

 

- مصرف میوه کامل برای دریافت فیبر بیشتر و پرهیز از آبمیوه، نوشابه‌های گازدار، نوشیدنی‌های ورزشی و نوشیدنی‌های انرژی‌زا. افزایش سریع و ناگهانی قند خون می‌تواند مقاومت به انسولین را در پی داشته باشد.

 

- نوشتن خوراکی‌های مصرفی و دلیل آن. زمانی که گرسنه، عصبانی، تنها هستید یا موارد دیگر. محرک‌هایی که موجب غذا خوردن یا پرخوری شما می‌شوند را شناسایی کنید.

 

افزایش میزان فیبر در رژیم غذایی برای کمک به کاهش قند خون. فیبر اینولین به عنوان یک سرکوب کننده طبیعی اشتها در نظر گرفته می‌شود که می‌تواند با چربی و دیابت مقابله کند. در یک مطالعه، این فیبر توانایی خود در بهبود کنترل قند خون برای زنان مبتلا به دیابت نوع ۲ را نشان داد و در مطالعه‌ای دیگر، شرکت کنندگانی که اینولین مصرف کرده بودند کاهش ۷.۶ درصدی وزن بدن خود را تجربه کردند، در شرایطی که میزان کاهش وزن برای گروهی که این فیبر را مصرف نمی‌کردند ۴.۹ درصد بود.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.