2020/05/30
۱۳۹۹ شنبه ۱۰ خرداد
راش  پوستی چیست و چه زمانی باید نگران بود

راش پوستی چیست و چه زمانی باید نگران بود

راش پوستی نوعی حساسیت است که به دلایل مختلف در بدن به وجود می آید راش پوستی معمولا نگران کننده نیست اما اگر علایمی را داشتید که چندین هفته طول کشید حتما باید به دکتر مراجعه کنید

دوات آنلاین-راش یا جوش یا دانه به بثورات موقتی بر روی پوست که معمولاً با سرخی یا خارش همراه است گفته می شود ، راش به هر تغییری در پوست مانند رنگ، نما و بافت قابل گفته می شود.

 

راشهای پوستی همیشه خطرناک نیستند ،مخصوصا اگر راش پوستی در بزرگسالی باشد می تواندنشانه یک آلرژی باشد اما اگر راش پوستی در کودکی اتفاق بی افتد ممکن است نگران کننده باشد.

انواع راش پوستی

راش چه زمانی نگران کننده است

واقعیت این است که بدن ما هر لحطه ممکن است در معرض یک عامل ایجاد راش قرار گیرد برخی بدن ها در برابر این مساله مقاومت زیادی دارند اما بعضی بدن ها اینطور نیستند. بنابراین نباید برای ایجاد راش در بدنتان خیلی نگران باشید شما زمانی باید برای این اتفاق نگران باشید که احساس کنید نیاز است به پزشک مراجعه کنید. ممکن است راش ایجاد شده در بدن شما ناشی از یک اضطراب باشد.

 

تقریباً همه‌ ما درجه ای از استرس را در زندگی روزانه ی خود تجربه می‌کنیم. در برخی موارد استرس مثبت است و کمک می‌کند کارها و تکالیف خود را انجام دهیم، اما استرس مزمن بر سلامت جسمی و روحی ما اثر می‌گذارد و سبب بروز عوارض جانبی می‌شود. راش پوستی (rash) یکی از نشانه‌های جسمانی و تاثیر استرس بر پوست است که ممکن است هر فردی به آن دچار شود.

راش پوستی ناشی از استرس

راش پوستی ناشی از استرس

استرس زیاد می‌تواند باعث بروز کهیر شود. کهیر نوعی حساسیت پوستی است که شامل راش های پوستی یا دانه های برآمده و قرمز رنگ می‌شود. اندازه‌ی این راش ها متغیر است و امکان ایجاد آنها در هر قسمتی از بدن وجود دارد. کهیر ممکن است با خارش همراه باشد. در بعضی موارد هم ممکن است هنگام لمس کردن قسمتی از پوست که دچار کهیر شده، احساس مورمور شدن یا سوزش کنید.عوامل ایجاد کهیر عبارتند از :

سرما یا گرمای شدید

مصرف برخی داروها

عفونت

استرس عاطفی شدید

در واقع، بدن ما با تغییرات هورمونی یا شیمیایی به استرس واکنش می‌دهد. این تغییرات سبب اتساع رگ های خونی، نشت آنها ودرنتیجه قرمز و متورم شدن پوست می‌شود. معمولا راش هایی که بر اثر استرس ایجاد می شود تا 6 هفته ممکن است طول بکشد اما اگر این راش ها برایتان آزار دهنده است می توانید به پزشک مراجعه کرده و از داروهای تسکین دهنده استفاده کنید.

 

بیشتر بخوانید: آیا کک و مک را می‌توان با لیزر از بین برد

 

راش پوستی به نام زونا

نخستین و با درجه کمتر خطر در میان راش های نگران کننده بزرگسالان زونا است .این بیماری به دلیل وجود ویروس آبله مرغان به وجود می آید. زونا در قالب یک تکه یا مجموعه ای از جوش های قرمز رو به افزایش تاول‌دار توصیف می شود. از آنجایی که زونا یک مسیر عصبی واحد را دنبال می کند، این شرایط اغلب با احساس سوزش یا درد همراه است و تنها در یک سمت از بدن رخ می دهد. در حقیقت، امکان ندارد که به طور همزمان در هر دو سمت بدن شاهد زونا باشید. زونا می تواند درد شدید، به ویژه در افراد مسن، را موجب شود، اما درمان زود هنگام می تواند تا حد زیادی این درد را کاهش دهد.

 

آلرژی به دارو راش پوستی نگران کننده

برخی داروها مخصوصا داروهایی که حای آنتی بیوتیک است می تواند راش پوستی ایجاد کند که بسیار مساله مهمی است و نگران کننده ترین نوع راش پوستی است به این نوع راش استیونز-جانسون گفته می شود و اغلب به شکل تاول روی سطح پوست شکل می گیرد. با این وجود، مشکل واقعی زخم هایی هستند که می توانند در دستگاه تنفسی شکل بگیرند که از دهان آغاز می شود. از این رو، اگر مصرف دارویی را آغاز کرده و با توسعه راش و زخم های دهانی مواجه شده اید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

کهیر نوعی راش پوستی آزار دهنده

کهیر،  راش پوستی شایع

یکی دیگر از موارد نگران کننده راش های پوستی در بزرگسالان شرایط آلرژیک دیگری به نام کهیر است. کهیر شامل برجستگی های قرمز رنگ و خارش دار روی پوست می شود که به سرعت گسترش می یابد و می تواند در تمام بدن پدیدار و ناپدید شود. کهیر در بیشتر مواقع موضوعی جدی نیست و تنها احساس خارش ناشی از آن آزار دهنده است. اما زمانی که این واکنش آلرژیک که در نتیجه انتشار ناگهانی هیستامین شکل می گیرد، با اشکال در تنفس و حتی کاهش ناگهانی فشار خون همراه باشد، موضوع جدی می شود. بر همین اساس است که امکان مرگ افرادی که نسبت به مصرف بادام زمینی یا نیش زنبور آلرژی دارند، وجود دارد. در صورت توسعه سریع کهیر، به ویژه اگر با تورم لب یا گلو، و/یا اشکال در تنفس همراه باشد باید بلافاصله به پزشک مراجعه کرد.

 

بیشتر بخوانید: اوسرین چیست و چه خاصیت‌هایی برای پوست دارد

 

راش پوستی در کودکان

مننگوکوک

یکی از ترسناک‌ترین عفونت هایی که می توانید با آن مواجه شوید، عفونتی باکتریایی است که ارگانیسمی به نام مننگوکوک زمینه ساز شکل گیری آن می شود. این عفونت به سه دلیل ترسناک است:

 

نیمی از افرادی که به آن مبتلا می شوند جان خود را از دست می دهند.

 

افراد مبتلا به این عفونت تنها طی چند ساعت جان خود را از دست می دهند.

 

این عفونت کودکان، نوجوانان و جوانان به طور عمده سالم را آلوده می کند.

 

نشانه کلاسیک یک عفونت مننگوکوک تب به همراه گسترش سریع راش است که به کبودی بنفش رنگ تبدیل می شود.

راش پوستی در کودکان

شوک سمی

شوک سمی شرایطی است که توسط مواد سمی ناشی از باکتری های استافیلوکوک یا استرپتوکوک شکل می گیرد و می تواند هم در کودکان و هم در بزرگسالان رخ دهد. شوک سمی شبیه به آفتاب سوختگی به نظر می رسد و با تب و فشار خون پایین همراه است. شوک سمی می تواند در نتیجه هر عفونت پوستی ناشی از استافیلوکوک رخ دهد.

 

تبخال

راش تاول‌دار در یک نوزاد می تواند عفونت وی با ویروس تبخال را نشان دهد. این عفونت در نوزادان بسیار خطرناک است و باید مورد توجه فوری قرار بگیرد.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.