2020/06/05
۱۳۹۹ جمعه ۱۶ خرداد
قتل دختر جوان در منجلاب فساد

قتل دختر جوان در منجلاب فساد

با انگیزه های فرار دختران از خانه در می یابیم كه اكثر آنان برای كسب استقلال و آزادی روابط در خارج از خانه اقدام به فرار كرده اند.

دوات آنلاین-سمانه مهربانی کارشناس پلیس آگاهی پایتخت ماجرای قتل دختری را که از خانه‌شان فرار کرده و گرفتار فساد شده بود در یادداشتی شرح داده است که می‌خوانید:

 

افسر پرونده کیف وسایلش را روی زمین خالی کرد تا وسایلی که نیاز به نگه داری آنها در اداره نیست تحویل خانواده اش دهد . دفترچه های حساب های بانکی مقتول با مبلغ قابل توجه ای پس انداز شخصی و گردش حساب هفتصد، هشتصد هزارتومان در روز .... باورش کمی سخت است، اینکه دختر 27 ساله ای مالک چهار خانه باشد و میلیون ها تومان وجه نقد.

 

پدر و مادرش زمانی که مقابل افسر نگهبان می نشینند در جریان سرنوشت تلخ دخترشان قرار می گیرند. مادر چادر سیاهش را روی صورتش می کشد و چهره پدر از خجالت سرخ می شود.

 

چند سالی بود که از خانه فراری شده و خبری از او نداشتند تا اینکه امروز فهمیدند منجلابی که مقتوله با فرار از خانه در آن گرفتار شده بود او را کاملا در خود بلعیده و به کام مرگ فرستاده است.

 

دختری که با روحی پاک به دنیا آمده و در آغوش پدر و مادری مهربان رشد یافته بود. خواست تا زندگی دیگری را تجربه کند و شاید نخستین بار برای رفع گرسنگی یا یافتن سرپناه تن به روسپیگری داد.

 

ولی تکرار چند ساله این اشتباه راهی بود که او برای ادامه مسیر زندگی خود برگزید و در نهایت هم تعدادی از مشتریانش برای به دست آوردن پس انداز چند ساله اش او را به قتل رساندند .

 

 دختری که در میان دست های مهربان مادر چشم گشوده و زیبایی دنیا را به تماشا نشسته بود، با دست های ناپاک انسانهایی هرزه به قتل رسید و جسمی که روزی آغوش پدر گهواره ی آرامشش بود در سطل زباله کشف شد ....

 

تحلیل کارشناس

با انگیزه های فرار دختران از خانه در می یابیم كه اكثر آنان برای كسب استقلال و آزادی روابط در خارج از خانه اقدام به فرار كرده اند.

 

این بدین معناست كه جامعه، میزان نظارت های اجتماعی دولتی و مردمی را كاهش داده و آزادی بی قید روابط زنان و مردان را افزایش داده است. در حالی كه این حد افراطی از آزادی مقبول بسیاری از خانواده ها نیست.

 

آنها به دلیل همین فضای نامناسب جامعه مجبور می شوند در رفتار و ارتباطات اجتماعی دختران خود را محدود كنند و این محدودیت و كنترل دختران را با عقده های روحی– روانی مواجه می کتد و آنان احساس خواهند كرد كه خانواده آنها را درك نمی كند، در صورتی كه به عكس خانواده به دلیل آینده نگری و مصلحت اندیشی فرزند می كوشد دختر را از حیطه خطر دور سازد.

 

برخی دختران به دلیل حساسیت های روحی، دلسوزی والدین را به معنای سلب آزادی تعبیر و در نتیجه اقدام به فرار از خانه می کنند.

 

پدیده های اجتماعی همچون حلقه های زنجیر به هم متصل و وابسته اند، به طوری كه افزایش نرخ آسیب هایی چون طلاق، بیكاری، اعتیاد، منجر به افزایش آسیبی نظیر فرار دختران می شود و نكته قابل توجه آن كه فرار دختران از خانه به افزایش نرخ مفاسد اجتماعی منتهی می شود.

 

آسیب های اجتماعی از جمله، فرار همچون امراض و ویروس هایی هستند كه موجب ایجاد فضای مسموم در جامعه می شوند و می توانند ضمن لكه دار کردن عفت عمومی و شكستن حریم های اخلاقی، بهداشت روانی اعضای جامعه را تهدید و آسیب جدی بر سلامت جامعه وارد کند.

 

فرار دختران می تواند بزرگترین لطمه و ضربه برای حیثیت و شرافت خانوادگی فرد باشد این عمل اولا نشانه ای از ناكارآمدی خانواده در تربیت فرزند، شكاف نسلی بین والدین و فرزندان و اختلافات خانوادگی است، ثانیا از آنجا كه فرجام و سرانجام دختران در اكثر موارد چنانكه ذكر شد گرفتار آمدن در دایره تنگ باندهای فساد و فحشاء و ارتكاب جرایم اخلاقی است، لذا فرار به مفهوم لكه ننگ و بد نامی برای خانواده محسوب می شود و بدین لحاظ است كه فرار دختران كمتر توسط خانواده ها گزارش می شود و اغلب پس از بی نتیجه ماندن جستجو ها و تلاش های خانوادگی، فرار دختران با عنوان فقدانی دختر یا دزدیده شدن او به مراجع قضائی گزارش می شود.

 

از طرف دیگر دختران فراری با درگیر شدن در مسائل غیر اخلاقی نمی توانند به خانواده باز گردند، مگر آنكه خانواده به این نكته توجه کند كه عدم پذیرش فرد به معنای فرو غلتیدن هر چه بیشتر او در منجلاب فساد و تباهی است.

 

در هر حال زندگی دختر فراری در صورت بازگشت به منزل نیز همراه با مشكلات مضاعف خواهد بود.

 

فرار آغاز بی خانمانی و بی پناهی است و همین امر زمینه ارتكاب بسیاری از جرایم را فراهم می كند.

 

دختران فراری برای امرار معاش به سرقت، تكدیگری، توزیع مواد مخدر، مشروبات الكلی ، كالاهای غیر مجاز، روسپیگری، عضویت در باندهای مخوف و كثیف اغفال و فحشاء اقدام می كنند.

 

برخی از این دختران پس از فرار در ساختمان های متروكه، پارك و خانه های فساد، شب را به صبح می رسانند و از مكانی به مكان دیگر در حركت هستند فقط برای آنكه بتوانند زنده بمانند. دختران فراری تمام پل های پشت سر خود را خراب و ویران می كنند.

 

ارتكاب به انواع جرایم و فساد اخلاقی موجب می شود كه دچار انواع بیماری ها و اختلالات روحی و روانی شوند و برخی از آنها به دلیل سر افكندگی  دست به خودكشی می زنند.

 

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.