2020/12/02
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۲ آذر
کویر خارتوران کجا است و چرا به آفریقای ایران شهرت دارد

کویر خارتوران کجا است و چرا به آفریقای ایران شهرت دارد

خارتوران یکی از مهم‌ترین مناطق دنیا برای گردشگران دوستدار تماشای حیات وحش است.

دوات آنلاین-کویر خارتوران و پارک ملی توران شاید برای همه نامی شناخته شده نباشد اما منطقه‌ای بسیار زیبا است که به آن لقب آفریقای ایران داده‌اند. یکی از دلایل این لقب، حیات وحش  خارتوران است.

 

خارتوران کجاست؟

ایرنا نوشت: پارک ملی توران در منتهی‌الیه شرقی استان سمنان و در جنوب‌شرقی شهرستان شاهرود قرار دارد و قسمت کوچکی از بخش شرقی آن در سبزوار استان خراسان رضوی قرار گرفته‌ است.

کویر خارتوران کجا است و چرا به آفریقای ایران شهرت دارد

این مجموعه در ضلع جنوبی جاده تهران مشهد، شرق دهستان طرود، غرب دهستان زمان‌ها و شمال‌شرقی کویر مرکزی ایران واقع شده‌ است.

 

منطقه‌ای که از ۳ دشت بسیار وسیع تشکیل شده‌ دارای زیباترین و خوش آب‌وهواترین  جاها هم هست که از آن جمله می‌توان به روستای قلعه بالا اشاره کرد که ملقب به "دروازه حیات وحش توران" است. این روستا روی کوهی همانند ماسوله ساخته شده که دیدن آن خالی از لطف نیست. روستای رضاآباد هم از دیگر مناطق دیدنی کویر خارتوران و محل اسکان طایفه چوداری است.

کویر خارتوران کجا است و چرا به آفریقای ایران شهرت دارد

خارتوران ؛آفریقایی داخل ایران

خارتوران را آفریقای ایران نامیده‌اند؛ چرا که از نواحی پست آن گرفته تا کوه‌هایش، حیات وحش گسترده‌ و نادری همانند آهو و گربه پالاس، پرندگانی مانند هوبره، زاغ بور و سارگپه و خزندگانی همچون بزمجه، مار جعفری، مار شاخدار ایرانی و ... را در خود جای داده،‌ اما شاهکار حیات‌وحش این منطقه به خاطر حضور یوزپلنگ آسیایی و گورخر ایرانی است.

 

یوزپلنگ آسیایی، زیر گونه به شدت در حال انقراضی است که کمتر از 100 قلاده از آن در دنیا باقی مانده‌ و اکنون تنها در ایران یافت می‌شود و یکی از زیستگاه‌های اصلی آن خارتوران است. گورخر ایرانی هم که در این منطقه زیست می‌کند، گونه در معرض انقراض دیگریست که نخودی رنگ است و برخلاف آنچه ما از گورخر در ذهن داریم راه راه نیست.

کویر خارتوران کجا است و چرا به آفریقای ایران شهرت دارد

مجموع این ویژگی‌ها خارتوران را به یکی از مهم‌ترین مناطق دنیا برای گردشگران دوستدار تماشای حیات وحش تبدیل کرده‌ است.

 

صنایع دستی خارتوران

اگرچه رفتن به خارتوران بیشتر برای لذت بردن از کویر و حیات وحش بی‌نظیر آن است و قدم زدن روی بلندترین تپه‌های ماسه‌ای ایران، بدون خار و خاشاک و سنگریزه، با پای‌برهنه و تماشای منظره کویری و طلوع و غروب خورشید از فراز تپه‌ها بسیار لذت‌بخش است و می‌تواند ساعت‌ها وقت گردشگران را پر کند، اما در کنار این‌ها آشنایی با زندگی مردم بومی منطقه و صنایع دستی آن‌ها لطف دیگری دارد.

 

بافته‌هایی پرنقش و نگار از جمله انواع گلیم ساده و نقش برجسته توبره، قالی، پشتی، سفره آردی و... که الهام گرفته از طبیعت پیرامون مردم منطقه بوده و توسط زنان روستای اطراف خارتوران بافته می‌شود.  

 

خارتوران جایی برای اقامت دارد؟

همان‌طور که گفته شد خارتوران در 140 کیلومتری جنوب شرقی شاهرود و در مسیر جاده تهران - مشهد واقع شده‌؛ بنابراین برای اقامت در این منطقه گزینه‌های مختلفی وجود دارد.

 

علاوه بر اینکه خانه‌های مردم محلی در روستاهای این منطقه پذیرای مسافران هستند، در این محدوده اقامتگاه بوم‌گردی نیز ایجاد شده که مسافران می‌توانند در اکوکمپ این منطقه اقامت کنند.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.