2020/02/20
۱۳۹۸ پنج شنبه ۱ اسفند
عاقبت چهره‌های هنری که به خارج از کشور مهاجرت کردند، چه شد

عاقبت چهره‌های هنری که به خارج از کشور مهاجرت کردند، چه شد

جدای از مسائل سیاسی، برخی از این افراد به خاطر شرایط كاری ‌شان در مقابل پیشنهادهای وسوسه‌‌كننده رسانه‌های خارجی زودتر پا شل می‌كنند و عطای بازی در ایران را به لقایش می‌بخشند.

دوات آنلاین-چند سالی است كه خبر مهاجرت بازیگران یا یكی از چهره‌‌های مشهور هر چند وقت یك بار تیتر اخبار می‌شود. در سال‌های دور تلویزیون هم كم و پیش این اتفاق می‌افتاد، اما حالا با توجه به بالا رفتن پیشنهادها از سوی رسانه‌های آن‌ور آبی تعداد این رفت و آمدها بیش از پیش شده است. جدای از مسائل سیاسی، برخی از این افراد به خاطر شرایط كاری ‌شان در مقابل پیشنهادهای وسوسه‌‌كننده رسانه‌های خارجی زودتر پا شل می‌كنند و عطای بازی در ایران را به لقایش می‌بخشند. خیلی‌ها معتقدند این بازیگران درجه چندم هستند كه میل بیشتری به مهاجرت به رسانه‌های خارجی دارند، اما واقعیت داستان این است كه به هر حال این بازیگران ایرانی محسوب می‌شوند و سینما و تلویزیون به خاطر مشكلات متعددی كه با آنها رو‌به‌روست، دارد یكی یكی آنها را از دست می‌دهد. از طرفی این بازیگران در بسیاری از سریال‌های تلویزیونی بازی كرده‌اند و حالا تلویزیون به علت ممنوع‌التصویر بودنشان نمی‌تواند این سریال‌ها را دوباره پخش كند، به همین خاطر هم عملا تمام سرمایه ساخت آن فیلم سوخته است.

 

 

سید‌محمد حسینی

یكی از جنجالی‌ترین مهاجرت‌ها، مهاجرت حسینی از ایران و پیوستن او به شبكه‌های آمریكایی بود. آن هم در اوج فعالیت هنری‌اش و درست زمانی كه گران‌ترین مجری ایران محسوب می‌شد. شاید فكر می‌كرد با اجرا در شبكه‌های مخالف می‌تواند محبوبیتی كه در ایران بین مردم داشت را دوباره به دست بیاورد، اما نه تنها این اتفاق برایش نیفتاد، بلكه به دست فراموشی سپرده شد. این مسأله به‌قدری برایش گران تمام شد كه با ساخت یك برنامه و راه‌اندازی یك جریان قصد ایجاد آشوب داشت و در این برنامه از مردم می‌خواست اماكن مذهبی و مساجد را آتش بزنند!

 

چكامه چمن ماه

او از اولین بازیگرانی بود كه بازی در سریال‌های تركیه‌ای را به بازیگری در ایران ترجیح داد. چكامه چمن‌ماه بازیگری در سینما را از سال ۱۳۷۷ با فیلم «بودن یا نبودن» به كارگردانی كیانوش عیاری آغاز كرده بود و از سال 77 تا 93 تعداد

15 فیلم دیگر هم بازی كرده بود. او حالا حدودا چهار سال است كه به كشور تركیه مهاجرت كرده و در شبكه جم در پنج فیلم و سریال بازی كرده است. او در ایران در سریال «پرواز در حباب» یكی از پر بیننده‌ترین سریال‌های شبكه سه بازی كرده بود و اتفاقا نقش كلیدی هم در این سریال داشت. چون نقشش غیر‌قابل حذف بود، پخش این سریال هیچ‌وقت دوباره از شبكه‌های تلویزیونی تكرار نشد.

 

مینا لاكانی

از بازیگری تئاتر به سینما و بازی در فیلم «پرواز را به خاطر بسپار» به كارگردانی حمید درخشانی، رسید. بعدتر با بازی در فیلم سینمایی «دیدار» ساخته محمدرضا هنرمند، سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول زن، در جشنواره فیلم فجر سال 1373 را دریافت كرد. سریال‌های زیادی هم برای تلویزیون بازی كرد. همسفران، آخرین گناه، تاوان و... از جمله كارهای لاكانی برای تلویزیون بوده است. او سال 90 ایران را ترك كرد و در برنامه صدای آمریكا حاضر شد و درباره«سختی‌ها و محدودیت‌هایی كه برای بازیگری» داشته گفت‌وگو كرد. «روزهای اعتراض» و «ترانه مادری» یكی از پربیننده‌ترین سریال‌هایی بود كه او در آن ایفای نقش كرده است و چون نقش، نقش مهم و پررنگی بود و حذف كردنش درام ماجرا را نیمه‌كاره می‌گذاشت، این سریال‌ها دیگر قابل پخش نیستند. او بعد از مهاجرتش در هیچ فیلم و سریال خارجی حضور نداشته است.

 

مهدی مظلومی

فعالیتش را به صورت جدی از سال 1373 شروع كرد و در مجموعه‌های زیادی به عنوان طراح، كارگردان، نویسنده و تدوینگر حضور داشته است. مظلومی از سال ۱۳۷۳ با تدوین و كارگردانی تلویزیونی مجموعه‌های ساعت خوش، این چند نفر، زیر آسمان شهر، جنگ 77، ماه عسل و... كار خود را ادامه داد. بعدتر طراحی و كارگردانی مجموعه‌های طنز را هم به كارنامه هنری‌اش اضافه كرد. سال 1395 سریالی برای شبكه جم به نام «شهر قشنگ» ساخت و به همین دلیل ممنوع‌الفعالیت شد و چند ماه بعد به دلیل اختلاف با مدیر این شبكه از جم جدا شد. برخی از بازیگران مهاجر می‌گویند به خاطر مظلومی به تركیه مهاجرت كردند و پیشنهاد جم را پذیرفتند، اما خود مظلومی در مصاحبه‌ای گفته «هیچ بازیگری به خاطر من به جم نپیوست».

 

سینا ولی‌الله

او از 15 سالگی وارد كار دوبله شد، اما وقتی می‌خواست در واحد گرافیك صدا و سیما استخدام شود صدایش بیشتر مورد توجه قرار گرفت و به عنوان گوینده رادیو استخدام شد. برنامه‌های «صبح و ورزش»، «تازه‌ها»، «نگاهی به مطبوعات» و «شبانه» را به‌صورت روزانه اجرا كرد و پس از چند سال وارد برنامه‌های هفتگی شبكه جام‌جم شد. همچنین تهیه‌كنندگی و اجرای ویژه‌برنامه‌های جام جهانی و برنامه‌های ورزشی در شبكه ورزش و خبر و همكاری با رامبد جوان برای كتاب گویای «هری پاتر» را در كارنامه هنری‌اش داشت و زمان حضورش در ایران سه بار به عنوان برترین گوینده رادیو، نامزد دریافت جایزه جشنواره رادیو و تلویزیون شد.

سال 84 به شبكه پی‌ام‌سی دعوت شد و به مدت پنج سال با این شبكه همكاری كرد. او حالا آخر هفته‌ها برنامه «چند شنبه با سینا» را روی آنتن ماهواره‌ای شبكه رادیو جوان می‌برد.

 

رامسین كبریتی

«ولایت عشق» اولین سریالی بود كه او به صورت جدی در آن دیده شد. «شب دهم»، «ستایش» و «مدار صفر درجه» از سریال‌های مهم و پر بیننده‌ای بودند كه در آن ایفای نقش كرده بود. هنگام پخش فصل دوم سریال ستایش حاشیه‌هایی برایش درست شد و چند وقت بعد در آبان 95 به شبكه جم پیوست و كمتر از دو سال بعد با این شبكه قطع همكاری و از مهاجرتش به كشور تركیه ابراز پشیمانی كرد. او بازی در 25 فیلم و سریال تلویزیونی را در كارنامه هنری‌اش داشت، اما به گفته خودش بعد از سریال ستایش حدود یك‌سال و نیم بیكار بوده و یكی از دلایل اصلی مهاجرتش نیاز مالی‌اش بوده است.

 

پردیس افكاری

كارشناسی بازیگری و كارگردانی داشت و خیلی زود به سینما معرفی شد. از سال  67با بازی در فیلم سینمایی «شاخه‌های بید» بازی در سینما را آغاز كرد. بازی در 28 فیلم و سریال را كارنامه هنری خود داشت و در طول فعالیتش در تلویزیون در برنامه‌های عروسكی «بز بز قندی» و «هادی و هدی» به عنوان بازیگر عروسكی حضور داشت. حدود سه سال پیش شبكه جم با پیشنهاد قرارداد دو ساله او را جذب این شبكه كرد، اما بعدتر مشخص شد قرار است به صورت پروژه‌ای با افكاری كار كنند. همین هم باعث شد افكاری و همسرش در تركیه با مشكلات فراوانی رو‌به‌رو شوند و از كمیساریای عالی سازمان ملل در تركیه پناهندگی گرفته و در شرایط بدی قرار بگیرند. «در مسیر زاینده‌رود» سریال خوبی بود كه به علت حضور او در این سریال و نقشی كه تاثیر فراوانی روی شخصیت اول داستان داشت، همچنان در آرشیو تلویزیون خاك می‌خورد.

 

هرمز سیرتی

از بازیگران قدیمی سینما و تلویزیون كه بازیگری را از دهه 40 آغاز كرده و مدتی هم در رادیو فعالیت داشته است. هرمز سیرتی هم به تب دستمزدهای بالای شبكه جم دچار شد و به این كشور مهاجرت كرد، اما سریال‌هایی كه قرار بود خوش بدرخشند خوب از آب درنیامدند و طبیعتا دستمزدی كه قولش را داده بودند هم پرداخت نشد! اینجا بود كه بسیاری از این بازیگران مهاجر متوجه شدند وعده استخدام در این شبكه سرابی بیش نبوده است. سیرتی حدود سه تا چهار ماه بعد از مهاجرتش همكاری با این شبكه را قطع و به ایران بازگشت.

 

فرشید منافی

اهالی رادیو خیلی خوب برنامه «روی خط جوانی» و مجری پر شر و شورش را به یاد می‌آورند. برنامه‌ای در رادیو جوان كه آن‌قدر شنونده و هوادار داشت كه خیلی‌ها معتقد بودند تعداد مخاطبانش چیزی كمتر از پر‌ببینده‌ترین برنامه‌های تلویزیونی ندارد، اما برای منافی هم اتفاقی شبیه به محمد حسینی افتاد.

در اوج فعالیت و موفقیتش به خارج از كشور مهاجرت و در برنامه‌ای به نام «رادیو پس فردا» فعالیتش را آغاز كرد، ولی هیچ‌وقت نتوانست همان منافی سابق باشد و همان تعداد مخاطب را جذب برنامه‌اش كند.

 

كامران ملك مطیعی

همان «آقای دكتر» سریال زیر آسمان شهر!  پسر مرحوم ملک‌مطلیعی که نقش «آقا غلام» در همین مجموعه را بازی می‌کرد. اگر یادتان باشد شخصیت آقای دکتر به گونه‌ای بود که از خون می‌ترسید و همه به این خاطر مسخره‌اش می‌کردند.

ملک‌مطیعی در سریال‌های پهلوانان نمی‌میرند، قطار ابدی، بیست و مهربانی هم ایفای نقش كرده بود، اما بیشتر با همان سریال «زیر آسمان شهر» شناخته می‌شود.

او هیچ‌وقت بازیگر شاخصی نبود برای همین خبر ممنوع‌التصویری‌اش پخش نشد امابرخی‌ها می‌گویند بعد ممنوع‌التصویری در سال 1380 به آمریكا مهارجرت كرد و در رادیو فردا مشغول به كار شد. سال 92 «رادیو توكا» را تاسیس كرد و ظاهرا هنوز هم در همین رادیو فعالیت می‌كند.

 

صدف طاهریان

وقتی سال 94 خبر مهاجرت و عكس‌های جنجالی‌اش به عنوان بازیگر ایرانی در فضای مجازی پخش شد خیلی‌ها اسمش را در گوگل زدند تا ببینند اصلا «صدف طاهریان» كی بوده و كجاها بازی كرده است؟

او به بهانه بازی در فیلم و سریال‌های شبكه جم به تركیه مهاجرت كرد، اما در هیچ فیلم و سریالی بازی نكرد و بعدتر برای فیلم و عكس‌های منشوری كه در فضای مجازی منتشر كرد بین كاربران مشهور شد.

 

محسن نامجو

خالق موسیقی تلفیقی ایرانی كه به تمام دستگاه‌ها و ردیف‌ها تسلط كامل داشت و نواختن سازهای مختلف را از 15 سالگی آغاز كرده بود و زمانی صدایش تیتراژ سریال‌های تلویزیونی بود، بعد از خواندن ترانه‌ای اهانت‌آمیز ایران را به مقصد نیویورك ترك كرد.

بعدتر با موضعگیری‌های سیاسی و حرف‌های تند و تیزش كاملا مشخص شد كه قید زندگی و فعالیت در ایران را زده و قصد بازگشت به كشور را ندارد.

 

شادمهر عقیلی

استعداد درخشان خوانندگی و نوازندگی كه تجربه بازیگری در فیلم‌های «پر پرواز» و «شب برهنه» را هم داشت. برای انتشار آلبوم «دهاتی» كه پرفروش‌ترین آلبوم موسیقی پاپ ایران بعد از انقلاب شناخته شد با حواشی فراوانی رو‌به‌رو شد.

شادمهر سال 1380 قبل از اكران فیلم شب برهنه، ایران را به مقصد كانادا ترك كرد و آلبوم «خالی نیست» را منتشر كرد.  بعد از منتشر شدن این آلبوم ظواهر امر خبر از این می‌داد كه او دیگر قصد بازگشت به ایران را ندارد.

 

رابعه اسكویی

در سینما و تلویزیون كارنامه هنری پر و پیمانی داشت، اما همان موج پیوستن بازیگران به شبكه جم، اسكویی را هم با خود برد. سال 94 خبر مهاجرتش همه جا پیچید، اما دو سال بعد از رفتنش ابراز پشیمانی كرد و به ایران بازگشت.

او علت مهاجرتش را بیكاری و مشكلات مالی اعلام كرد و اخیرا با بازی در سریال «گاندو» فعالیتش را از سر گرفت. 

در واقع اسکویی تنها بازیگری است که پس از مهاجرت توانسته به کشور برگردد و دوباره مشغول به کار شود.

او ضمن ابراز پشیمانی به کشور بازگشت و حتی به دیدار عزت ا...ضرغامی رفت تا با کمک او بتواند از این شرایط دشوار رهایی یابد.

 

منبع: جام جم

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.