2019/08/22
۱۳۹۸ پنج شنبه ۳۱ مرداد
چطور هدف خود را در زندگی انتخاب کنیم

چطور هدف خود را در زندگی انتخاب کنیم

افراد یک خانواده که برای سالها با هم زندگی کرده اند و حتی ژن های مشابه دارند شاید اهداف متفاوتی در سر داشته باشند. پس سعی نکنید دنباله روی دیگران باشد.

دوات آنلاین-بسیاری از جوانان برای پیدا کردن هدف در زندگی دچار سردرگمی هستند آنها نمی دانند چیزهایی را که دوست دارند چطور به دست آوردند و گاه با برنامه ریزی اشتباه چنان دچار شکست می شوند که دیگر توان بلند شدن ندارند اما خوب است بدانید هدف گذاری در زندگی یک تکنیک است که می توانید با خواندن این مطلب آن را یاد بگیرید

 

قبل از پرداختن به موضوع تعیین هدف در زندگی باید به این نکته اشاره کنیم که هدف یک موضوع شخصی هست.

یعنی افراد یک خانواده که برای سالها با هم زندگی کرده اند و حتی ژن های مشابه دارند شاید اهداف متفاوتی در سر داشته باشند. پس سعی نکنید دنباله روی دیگران باشد. ساز خودتان را کوک کنید و زندگی را مطابق میل خودتان بسازید 

 

روش تعیین هدف در زندگی چیست؟

بسیاری از مردم در زندگی رویایی دارند، تصویری از اینکه می‌خواهند در آینده چه کسی یا چه چیزی باشند. حداقل، همه علایق و ارزش‌هایی دارند که مشخص می‌کنند آن‌ها از زندگی خود چه می‌خواهند. با این حال، تلاش برای رسیدن به اهداف قابل‌ دستیابی که باید سالهای متمادی برای آن کار کنید، می‌تواند دلهره‌آور باشد. حتی به سختی می توان تشخیص داد که از کجا شروع می شوند و چیزهایی که امیدوارید به دست آورید، ممکن است غیر ممکن به نظر برسند. اما، اگر آمادگی خوبی داشته باشید، ممکن است بتوانید اهدافی را برای زندگی خود تعیین کنید و برای رسیدن به آنها تلاش کنید.

 

برای تعیین اهداف در مورد آنچه می‌خواهید فکر کنید

بسیاری از مردم از آنچه که از زندگی می‌خواهند، فقط حس مبهمی دارند.

 

در مرحله اول برای تعیین هدف در زندگی وظیفه شما تبدیل ایده‌هایی مانند “شادی” یا “امنیت” به چیزهایی است که دوست دارید انجام دهید.

 

یک قلم و مقداری کاغذ بردارید و شروع به نوشتن چیزهایی کنید که برای شما در زندگی اهمیت دارند کلی نوشتن در این مرحله خوب است اما نباید مبهم باشد.

 

درباره خودتان بنویسید

نوشتن با دست را فراموش نکنید. یک راه خوب برای شروع حرکت از کل به جزء این است که کمی درباره خود بنویسید. برای تعیین هدف در زندگی باید درباره شخصیت و علاقه مندی های خود فکر فکر کنید. سعی کنید در مورد این که چگونه از زمان خود لذت میبرید، بنویسید. طوفان فکری خود را با نوشتن چیزی که از انجام آن لذت می‌برید و چیزی که شما را هیجان‌ زده می‌کند، شروع کنید.

 

دلایل موفقیت افراد موفق چیست؟

خود را به فعالیت‌ها و تجربیاتی که فکر می‌کنید سازنده اند و یا ارزش انجام دادن را دارند، محدود نکنید.نکته طوفان مغزی این است که تا جایی که ممکن است ایده‌های زیادی به دست آورید و این لیست بعدا در این فرآیند مفید خواهد بود. از مهم ترین تکنیک های هدف گذاری : آینده خود را تصور کنید.

 

غلبه بر کمال گرایی

به آینده ایده‌آل خود فکر کنید. به چه شکل است؟ از خودتان سوالاتی بپرسید که به شما در رسیدن به یک تصویر با جزئیات کمک ‌کند به عنوان مثال، تصور کنید که شما سعی دارید در مورد یک شغل بلند مدت تصمیم بگیرید.

 

در اینجا چند سوال وجود دارد که ممکن است بپرسید:

صبح چه ساعتی از خواب بیدار می شوید؟

شما می‌خواهید کجا زندگی کنید؟ شهر؟ یک منطقه روستایی؟ یک کشور خارجی؟

وقتی بیدار می‌شوید چه کسی آنجا خواهد بود؟

آیا برای شما مهم است که یک خانواده داشته باشید؟ اگر اینطور است، شغلی که نیاز به سفرهای طولانی به خارج از شهر داشته باشد ممکن است بهترین انتخاب نباشد.

می خواهید چه مقدار درآمد داشته باشید؟

 

اهداف خود را مشخص کنید

بعد از تمام این طوفانهای فکری، شما باید ایده‌هایی در رابطه با اینکه دوست دارید با زندگی‌تان چه کنید، داشته باشید. در واقع، احتمالا شما چندین مورد دارید. اکنون زمان آن است که آن‌ها را تا جایی که ممکن است مشخص کنیم. به عنوان مثال، شما ممکن است در این مرحله این فکر را داشته باشید که بخواهید دانشمند شوید.

 

این شروع خوبی برای تعیین هدف در زندگی است اما اکنون، در مورد اینکه چه دانشمندی می خواهید بشوید، فکر کنید. میخواهید شیمیدان شوید؟ یک فیزیکدان شوید؟ یا یک ستاره شناس؟

 

به چرا های زندگیتان فکر کنید

تاکنون، احتمالا شما چند رقیب قوی برای اهداف زندگی دارید. هر یک از آن‌ها را بررسی کنید و از خودتان بپرسید: ” چرا من آن را می‌خواهم؟”

پاسخ شما ممکن است باعث شود اهداف خود را مورد بازبینی قرار دهید. برای مثال، میگوییم که شما تصمیم گرفته‌اید که “جراح شوید”.

 

شما از خودتان سوال می‌کنید که چرا و مشخص می کنید که به این دلیل است که جراحان درآمد زیادی دارند و بسیار مورد احترام هستند. این‌ها دلایل معتبری هستند. اما اگر شما متوجه شوید که اینها تنها دلایل شما هستند، ممکن است بخواهید مشاغلی را در نظر بگیرید که می‌توانند منافع یکسانی داشته باشند.

 

اهداف خود را دسته بندی کنید

در این مرحله از تعیین هدف در زندگی که ممکن است تعداد کمی (یا زیادی) هدف در زندگی داشته باشید، زمان آن رسیده که جدی بگیرید و طرحی برای کسب موفقیت ایجاد کنید. اولین قدم در این زمینه، اولویت‌بندی اهداف تان است. تصمیم‌گیری در مورد این که کدام هدف و یا اهداف از همه مهم‌تر هستند، می‌تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید ابتدا برای کدام یک تلاش کنید.

 

در مورد شرایطتان تحقیقات انجام دهید

این مرحله ای بسیار مهم برای تعیین هدف در زندگی همه است. زمانی که این حوزه را به یک هدف یا چند هدف محدود کردید، کمی زمان صرف کنید تا بفهمید چگونه به این اهداف دست یابید. می‌خواهید سوالاتی مانند این بپرسید:

چه مهارت‌هایی باید یاد بگیرید؟

چه شرایط تحصیلی لازم هست؟

چه نوع منابعی برای بدست آوردن آن نیاز دارید؟

انتظار دارید که این فرآیند چه مدت طول بکشد؟

 

اهداف فرعی ایجاد کنید

رسیدن به اهداف زندگی همیشه یک فرآیند طولانی و پیچیده است. براساس دانشی که شما برای رسیدن به هدفها به کار میگیرید، گام بعدی این است که آن را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید ایجاد اهداف فرعی این فرآیند را قابل کنترل می کند و به شما کمک می‌کند یک برنامه مرحله‌ای، برای رسیدن به هدف نهایی خود ایجاد کنید. تا آنجا که امکان دارد این اهداف فرعی را قابل‌ اندازه‌گیری و واقعی جلوه دهید. به عبارت دیگر، برای تعیین هدف در زندگی باید یک تعریف شفاف از هر هدف فرعی وجود داشته باشد که مشخص میکند چه زمانی به آن رسیده اید.

 

 یک جدول زمانی ایجاد کنید

هنگامی که مراحل دستیابی به هدف خود را طراحی کردید، مهلت هایی را تعیین کنید.برای تعیین هدف در زندگی به این فکر کنید که هر هدف فرعی چقدر باید معقول باشد و یک جدول زمانی برای رسیدن به آن‌ها ایجاد کنیدداشتن مهلت‌های زمانی با احساس فوریت باعث حفظ انگیزه شما می شود. همچنین باعث می شود در زمان های معینی پاسخگوی اهدافتان باشید به جای اینکه به آنها اجازه دهید لیست اولویتهای شما را کم کنند.

 

برنامه ای برای موانع

در نهایت سعی کنید چیزهایی را تصور کنید که با برنامه شما ارتباط دارند.در مسیر تعیین هدف در زندگی از قبل در مورد موانعی که ممکن است با آنها مواجه شوید فکر کنید، این به شما کمک خواهد کرد تا ایده‌هایی را برای مقابله با آن‌ها پیدا کنید.

 

ایجاد یک محیط واقعی

هدف شما هر چه که باشد، احتمالا محیطی برای دستیابی به آن وجود دارد که بهتر از بقیه است.هر کاری که می‌توانید انجام دهید تا مطمئن شوید که افراد و فضاهای فیزیکی که زمان خود را صرف آنها کرده اید، موانعی ایجاد نمی‌کنند.برای مثال، اگر در حال ورود به یک برنامه پزشکی هستید، باید ساعت‌ها مطالعه کنید و بر روی کار خود تمرکز کنید.اگر با دوستانی زندگی کنید که در تمام مدت مهمانی دارند و شما را تشویق به انجام این کار می‌کنند، ممکن است بخواهید از آنجا بروید.

 

دست به کار شوید و اقدام کنید

برای شروع کار، برای اولین هدف فرعی خود ، یک تاریخ انتخاب کنید. سپس داخل آن شوید. اگر نمیدانید که چگونه اولین هدف فرعی خود را به انتها برسانید، آن برای اولین هدف بودن بسیار پیچیده است.

 

برای اهدافتان بی وقفه تلاش کنید

زمانی که شروع به کار کردید، نکته اصلی دستیابی به اهداف زندگی، کار بر روی آنها به طور پیوسته و مداوم است. تعیین هدف در زندگی یک فرآیند مرحله‌ای است که قرار است مدتی طول بکشد.پس مهم است که پیشرفت را ادامه دهیم.

 

با انگیزه بمانید

از آنجا که ثبات بسیار مهم است، مهم است که شما انگیزه داشته باشید.

 

پیشرفت خود را ادامه دهید

یکی از بهترین روش‌ها برای با انگیزه ماندن، پی‌گیری پیشرفت تان و بررسی آن به طور مرتب است. بسته به هدف و اولویت‌های شخصی شما می‌توانید از یک برنامه، یک ژورنال یا تقویم استفاده کنید.

 

منبع:ویکی روان

 

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.