2020/01/27
۱۳۹۸ دوشنبه ۷ بهمن
با این کارها اعتماد به نفس خود را بالا ببرید

با این کارها اعتماد به نفس خود را بالا ببرید

توجه زیاد به خود اعتمادبه‌نفس را كاهش می‌دهد. كاری را انجام دهید كه توجه شما را به خود جلب كند و باعث شود احساس بهتری داشته باشید.

دوات آنلاین-اگر احساس بدی نسبت به خود دارید، روش‌های زیر به شما كمك می‌كند اعتماد‌به‌نفس‌تان را افزایش دهید.

 

زمانی كه برای اولین‌بار كاری را انجام دادید به یاد آورید. یادگیری هر كار جدیدی عصبانیت، ناباوری و منشا روانی زیادی را به‌دنبال دارد كه برای یادگیری ضروری است. بار دیگر كه اعتماد‌به‌نفس‌تان را از دست دادید، به خود اطمینان دهید كه این امر طبیعی است و شما كار جدیدی را می‌آموزید.

 

كارهای معوقه را انجام دهید. هر كاری را كه مستلزم تصمیم‌گیری است انجام دهید، برای مثال تلفن‌كردن به دوست، نظافت منزل و تعمیر ماشین.

 

كاری را كه مهارت دارید، انجام دهید. هر كاری كه بر آن تسلط دارید انجام دهید برای مثال آشپزی، نقاشی، كوهنوردی، در صورت امكان، كاری كه مستلزم دقت و توجه است و شما را از فكركردن به موارد دیگر بازمی‌دارد انجام دهید. بدین ترتیب احساس لیاقت و شایستگی و موفقیت می‌كنید كه مهمترین پادزهر اعتمادبه‌نفس كم است. حداقل هفته‌ای یكبار آن را انجام دهید تا سالم‌تر و شادتر باشید.

 

به خودتان كمتر فكر كنید. شاید این امر به نظرتان عجیب باشد، اما توجه زیاد به خود اعتمادبه‌نفس را كاهش می‌دهد. كاری را انجام دهید كه توجه شما را به خود جلب كند و باعث شود احساس بهتری داشته باشید.

 

آرام‌سازی. اگر اعتماد‌به‌نفس ندارید، ناراحت و عصبی هستید، ابتدا فكركردن را كنار بگذارید، سپس بكوشید با نماز و نیایش، ورزش و آرام‌سازی به آرامش برسید.

 

كارهایی را كه به‌خوبی انجام داده‌اید به یاد آورید. شاید انجام این امر در ابتدا مشكل باشد، ولی پس از مدتی با به یاد آوردن موفقیت كوچك اعتمادبه‌نفس‌تان افزایش می‌یابد. شاید بگویید «من هرگز موفق نشده‌ام یا كار مهمی انجام نداده‌ام.» نیازی نیست قله اورست را فتح كنید. انجام رویدادهای روزمره نیز نوعی موفقیت است. برای مثال گرفتن گواهینامه (با وجود اضطراب) قبول‌شدن در امتحان(با درس خواندن زیاد) عضویت در تیم ورزشی، لاغرشدن، پس‌اندازكردن برای خرید دوچرخه، كمك به دیگران و صدقه‌دادن.

 

به خود اطمینان دهید كه شما هم می‌توانید اشتباه كنید.اگر احساس بدی نسبت به خود دارید، به خود تذكر دهید كه شما هم می‌توانید اشتباه كنید. احساسات‌تان بر افكار و رفتار شما تأثیر می‌گذارد، وقتی احساس بدی نسبت به خود دارید، فقط خاطرات بد را به یاد می‌آورید و نسبت به خود بدبین می‌شوید. همیشه به خود یادآور شوید كه شما هم می‌توانید اشتباه كنید.

 

منبع: آرمان

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.