2019/12/08
۱۳۹۸ يکشنبه ۱۷ آذر
چگونه فردی کاریزماتیک شویم

چگونه فردی کاریزماتیک شویم

کاریزماتیک را شاید بتوان به طور کلی مترادف با کلماتی همچون جذاب، دلربا و فریبنده دانست و از طرفی افراد کاریزما دارای شخصیت فوق العاده قوی و پرشوری هستند که معمولا طرفداران زیادی دارند.

دوات آنلاین-خیلی از ما دوست داریم شخصیت کاریزماتیک داشته باشیم. بتوانیم روی دیگران تاثیر بگذاریم. محبوبیت زیادی داشته باشیم و ... بعضی‌ها فکر می‌کنند رسیدن به خواسته به ژن و این جور مسائل ربط دارد در حالی که این موضوع کاملا اکتسابی است.

 

کاریزماتیک و کاریزما بودن یک فرد را شاید بتوان جذاب بودن در ارتباطات و برخوردهای اجتماعی و صحبت کردن دانست، اما سوالی که پیش می‌آید این است که؛ چطور می‌توانیم به یک فرد کاریزماتیک تبدیل شویم؟!

 

در همین راستا امروز باشگاه خبرنگاران جوان قصد دارد با مطالبی که جمع آوری کرده است، به معرفی اسرار کلیدی کاریزما بپردازد.

 

از اصول کاریزماتیک بودن چه می‌دانید؟! +معرفی اسرار کلیدی کاریزما

 

کاریزماتیک به چه معناست؟!

کاریزماتیک را شاید بتوان به طور کلی مترادف  با کلماتی همچون جذاب، دلربا و فریبنده دانست و از طرفی  افراد کاریزما دارای شخصیت فوق العاده قوی و پرشوری هستند که معمولا طرفداران زیادی دارند.

 

اما سوالاتی که ممکن است ذهن بسیاری از ما را به خود مشغول کرده باشد، این است که چرا برخی افراد کاریزما و جذاب هستند و برخی نیستند؟

 

آیا شخصیت کاریزمایی ارثی است یا اکتسابی؟

 

آیا ممکن است فرد کاریزما این ویژگی خود را از دست بدهد؟

 

جالب است بدانید معمولا هیچ کس به صورت مادرزادی کاریزما متولد نمی‌شود، بلکه در طول زندگی و به روش آزمون و خطا آن را در خود پرورش می‌دهد.

 

یکی از راه‌های عالی برای کاریزما شدن، دقت در رفتار و حالات افراد کاریزماتیک است. نیازی نیست کپی برابر اصل کسی شوید، بلکه کافیست اسرار آن‌ها را کشف کرده و خودتان آن را امتحان کنید تا به مرور به شخصیت افراد کاریزما نزدیک‌تر شوید.

 

خصوصیات رفتاری افراد کاریزماتیک

اجازه می‌دهید صدای تان به خوبی شنیده شود

افراد جذاب عمدتا شنوندگان خوبی هستند، با این حال برای آن که شنیده نیز شوند، دیگران را متوقف می‌کنند، اما باید توجه داشته باشید زمانی که این کار را انجام می‌دهید به موقع باشد. تنها زمانی دیگران را متوقف کنید که ایده سازنده‌ای برای مشارکت داشته باشید تا دیگران از این کار شما دلگیر نشوند.

 

درضمن حتما با صدای رسا صحبت کنید تا تاثیرگذارتر باشید. هنگام صحبت کردن تُن صدای خود را بالا و پایین ببرید تا صحبت کردن تان برای دیگران یکنواخت نشود.

 

شنونده بسیار خوبی هستید

شما هم ممکن است تصور کنید که جذابیت شخصیت افراد به آنچه می‌گویند است، اما در بسیاری از مواقع، زبان بدن برای دارا بودن چنین جذابیتی کفایت می‌کند.

 

افراد جذاب، عمدتا شنونده‌های بسیار خوبی هستند، به همین دلیل نیز بر دیگران تاثیر بسیار خوبی می‌گذارند. اگر به دیگران نشان دهید که به آن‌ها علاقه دارید و برای شان اهمیت قائل هستید، حس خوبی نسبت به شما خواهند داشت، به همین دلیل نیز افراد کاریزماتیک شنونده‌های بسیار خوبی هستند. اینکه به چشمان فرد مقابل تان نگاه کنید، موبایل خود را کنار گذاشته و یک شنونده خوب باشید، می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی در احساس دیگران نسبت به شما داشته باشد.

 

از فرد مقابل سئوال می‌پرسید

افرادی که زیاد صحبت می‌کنند عمدتا به دنبال فرصتی می‌گردند تا دوباره بتوانند صحبت کنند. پروفسور «ران ریگو» استاد روانشناسی دانشگاه «کلرمونت مک کنا» می‌گوید: گوش دادن به صحبت‌های دیگران تنها شنیدن اصوات آن‌ها به شمار نمی‌آید، بلکه باید قابلیت درک شدن نیز در چنین شنیدنی وجود داشته باشد. صحبت‌های شما باید به گونه‌ای باشد که اطلاعات تان را بیشتر کند.

 

اگر در هنگام صحبت با دیگران از آن‌ها سئوال‌هایی نیز بپرسید که به موقع باشند و باعث درک بهتری از آن فرد شود، تاثیرگذار خواهند بود.

 

احساسات تان را نشان می‌دهید

افراد جذاب و کاریزماتیک دقیقا همان احساسی را که تجربه می‌کنند، به واسطه چهره خود به دیگران نشان می‌دهند. این افراد در هنگام شادی، چهره‌ای بشاش دارند و در زمان خستگی نیز ژست‌های مرتبط با این احساس را نشان می‌دهند. این انتقال احساس واضح آن‌ها به شما کمک می‌کند که ارتباط بهتری با آن‌ها برقرار کنید.‌

 

می‌توانید برخی از عکس العمل‌ها را تعدیل کنید

از طرف دیگر، فیلتر کردن برخی از احساسات تان می‌تواند از شما شخصیت جذاب تری بسازد. پروفسور ریگیو نیز می‌گوید: اینکه بتوانید خشم خود را اندکی تعدیل کنید، می‌تواند به جذابیت شما بیافزاید.

 

حتی زمانی که لبخند نمی‌زنید، بشاش هستید

برخی از افراد حتی زمانی که لبخند هم نمی‌زنند، شادتر از دیگران به نظر می‌رسند، اما اگر در زمان شاد بودن هم ادا و اصول‌های مخصوص خود را دارید و حس خشنودی را به دیگران منتقل نمی‌کنید، دیگران از شما فاصله خواهند گرفت. اگر در میان چنین افرادی قرار دارید، تلاش برای ایجاد تغییر در آن می‌تواند در افزایش جذابیت شما موثر واقع شود.

 

بدون آن که وحشت زده به نظر بیایید مستقیما به چشمان طرف مقابل نگاه می‌کنید

با نگاه کردن مستقیم به چشمان فردی که صحبت می‌کند، به او می‌فهمانید که برای او ارزش و احترام قائل هستید، اما زمانی که به سمت پایین نگاه می‌کنید، در فرد مقابل احساس ناامنی را به وجود می‌آورید. وود بر این باور است که افراد جذاب نه تنها به چشمان فرد مقابل نگاه می‌کنند، بلکه لبخند نیز می‌زنند و سرشان را نیز گاهی به علامت تأیید تکان می‌دهند.

 

احساسات دیگران را به خوبی می‌خوانید

تعدیل در عکس العمل‌ها از خصوصیات افرادی است که از شخصیتی جذاب و کاریزماتیک برخوردار هستند.

 

 افراد جذاب بیش از آنچه در دیگران می‌بینند را در می‌یابند. به عنوان مثال ممکن است که دریابند لبخند فردی از روی اجبارست. همچنین به بی قراری و اضطراب افراد حتی در مواقعی که لبخند می‌زنند، نیز پی می‌برند.

 

روابط پایدارتری با دیگران دارید

زمانی با فردی در طول زمان مدت نسبتا طولانی در تماس هستید و بدون در نظر گرفتن جریاناتی، چون رفتار‌های رسمی و اداری، واقعا به دیدن دوباره آن فرد علاقه فراونی دارید، برای فرد مقابل جذاب به نظر خواهید رسید؛ بنابراین در آینده با آن فرد در ارتباط خواهید بود و از وی خبر خواهید گرفت.

 

زمانی که نسبت به فردی احساسات خاصی دارید، او نیز شما را فرد خاصی قلمداد می‌کند.

خود را متعلق به گروه یا طبقه خاصی نمی‌دانید

خودتان را به تمام افراد از تمام نسل‌ها، پیشینه‌ها و فرهنگ‌ها نزدیک می‌دانید و این کار را صرف نظر از اینکه با چه کسی مواجه می‌شوید، انجام می‌دهید. چنین برخوردی به شما کمک می‌کند که شخصیت جذابی داشته باشید.

 

هر اندازه بیشتر بیرون بروید و با افراد بیشتری در ارتباط باشید، تفاوت انسان‌ها با یکدیگر را نیز بیشتر در خواهید یافت، با این کار قادر خواهید بود افراد بهتری را در موقعیت‌های گوناگون برگزینید.

 

بدون آن که کلامی ادا کنید، ابراز همدردی می‌کنید

افراد جذاب نه تنها زمانی که صحبت می‌کنند، به خوبی احساسات خود را به دیگران منتقل می‌کنند، بلکه در مواقعی که نیازی به صحبت کردن وجود نداشته باشد نیز با حالات چهره و بدن در هر موقعیت شاد و یا دردآوری با دیگران همراه می‌شوند.

 

از زبان بدن و ژست‌های خاص خود استفاده می‌کنید

برخی از حالت‌های بدن مانند بالا نگهداشتن سر و یا بازو‌ها می‌تواند فرد شادتر و سرحال تری را از شما به دیگران نشان دهد.

 

این کار‌ها نه تنها می‌تواند برای دیگران مفرح باشد، بلکه برای خودتان نیز به واسطه ترشح ماده شیمیایی به نام «اندورفین» و کمک به بهتر کردن وضعیت خلق و خوی تان مفید است.

 

به جز خودتان به دیگران نیز اهمیت می‌دهید

وود بر این باورست زمانی که با فردی تماس بدنی پیدا می‌کنید، مثلا بازوی او را می‌گیرید و به او می‌گویید که از دیدار با او لذت برده اید، آن فرد ذهنیت خوبی از شما پیدا خواهد کرد.

 

با این کار فرد مقابل احساس تنهایی نخواهد کرد و اندکی دلگرم خواهد شد. تنها مراقب باشید که در محیط‌های کاری و حرفه‌ای این کار با قوانین محل کارتان در تضاد نباشد.

 

در هنگام صحبت کردن تصویرسازی می‌کنید

اگر در هنگام صحبت با دیگران تصویر روشن تری از آنچه می‌گویید داشته باشید و در حین توضیح دادن موضوعی مثال‌های تصویری بیاورید، آن وقت به درک بهتر دیگرا

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.