2019/12/06
۱۳۹۸ جمعه ۱۵ آذر
استفاده از بیت کوین برای اقتصاد کشور مفید است یا مضر

استفاده از بیت کوین برای اقتصاد کشور مفید است یا مضر

براساس مصوبۀ وزارت صمت استخراج این ارز دیجیتال در کشور قانونی است اما وارداتِ دستگاه‌‌های ماینر غیرقانونی است و این یک تناقض قابل تأمل است.

دوات آنلاین-در حالی که تولید و استخراج بیت کوین در کشور افزایش یافته است به نظر می‌رسد در این رابطه تناقض‌های قانونی وجود دارد و مسوولان باید هر چه سریع‌تر برای ضابطه‌مند کردن این موضوع تدابیر لازم را بیندیشند. در حال حاضر به گفته یک کارشناس مالی براساس مصوبۀ وزارت صمت استخراج این ارز دیجیتال در کشور قانونی است اما وارداتِ دستگاه‌‌های ماینر غیرقانونی است و این یک تناقض قابل تأمل است.

 

علی فتوت ، کارشناس مالی در گفت‌وگو با تسنیم، در خصوص چرایی افزایش تولید بیت ‌کوین در کشور، اظهار داشت: در یک معاملۀ بانکی همیشه پای بانک‌ها در میان است به این ترتیب بانک ‌ها به عنوان یک واسطۀ معتبر از نظر طرفین شناخته می ‌شوند، اما در بیت ‌کوین افراد مبلغی را با یک رمز انتقال می‌دهند که آن رمز را کسِ دیگری نمی ‌تواند باز بکند به نوعی پول مستقیم و بدون واسطه انتقال پیدا می‌کند.

 

حذف سیستم بانکی در نقل و انتقال بیت کوین

وی با بیان اینکه جذابیتِ اینگونه نقل و انتقال پول برای کسانی که فرار مالیاتی، کار غیر قانونی و پولشویی می‌کنند بسیار بالاست، افزود: البته در کشور ما که مشکلاتِ تبادلِ ارز افزایش پیدا کرده و بانک های دنیا تمایلی به همکاری با ما ندارند بیت کوین گزینه خوبی برای نقل و انتقال پول است.

 

به اعتقاد این کارشناس حوزه الکترونیک، در بیت ‌کوین به شما اجازه داده می‌شود روی اَلگوریتم ‌های رمز کار و بیت ‌کوین ‌های جدید را تولید کنید. به عقیده کسانی که در بخش تولید بیت کوین فعالیت می‌کنند ارزش افزوده حاصل از این جابجایی بسیار زیاد است و اگر کسی صاحبِ یک بیت ‌کوین بشود آسیبی به کشور وارد نخواهد آمد.

 

وی با بیان اینکه خصلتِ اساسی بیت ‌کوین عدم بروز تقلب در این بخش است، گفت: در حوزه بیت کوین زنجیرۀ بلوکی تشکیل می‌شود که تاریخچه جابه جایی پول ها در آن درج خواهد شد و همین امر تقلب را در این حوزه به صفر می‌رساند. علاوه بر این تولید بیت کوین نیاز به محاسباتِ کامپیوتری دارد به نحوی که کامپیوتر به شدت مشغولِ جستجو بینِ اعداد و معادلات است تا بتواند معادلات سنگین را حل و به یک بیت  کوینِ جدید دست پیدا کند که این موضوع نیازمند مصرف برق بالایی است.

 

فتوت در ادامه با اشاره به برق ارزان موجود در کشور، گفت: ارزان بودن برق باعث شده تا برخی برای سود بیشتر به جای کار تولیدی متمرکز به تولید بیت کوین شوند. به عنوان نمونه در واحدهای کشاورزی و شهرک‌های صنعتی رغبت افراد به تولید بیت کوین افزایش یافته است.

 

تناقضات قانونی برای تولید بین کوین در کشور

خانی دیگر کارشناس حوزه مالی هم با اعلام اینکه تورم در این واحدِ پولی وجود ندارد، تصریح کرد: تمام پول  هایی که توسط بانک های مرکزی دنیا چاپ می شود اگر بدون پشتوانه باشد منجر به تورم خواهد شد اما در بیت کوین تورمی وجود ندارد.

 

وی اضافه کرد: در گذشته کسانی که به مسائل کامپیوتر آشنایی داشتند به حوزه بیت کوین ورود پیدا می کردند اما امروز فقط کافی است کامپیوتر را به شبکۀ اینترنت وصل و با خرید ماین و تأمین برق اقدام به تولید بیت کوین کرد. در حال حاضر برخی از واحدهای صنعتی که با کاهش تولید روبه رو شده اند به این فعالیت ورود پیدا کرده‌اند. جالب اینجاست دستگاه ‌های تولید بیت‌کوین قاچاق می ‌شود و امکان واردات آنها از مراجع رسمی نیست.

 

این کارشناس مالی به تناقضات قانونی برای تولید بیت کوین در کشور اشاره کرد و گفت: براساس مصوبۀ وزارت صمت استخراج این ارز دیجیتال در کشور قانونی است اما وارداتِ دستگاه ‌های ماینر غیرقانونی است و این یک تناقض قابل تأمل است.در حال حاضرمحموله ‌هایی از دستگاه‌های ماینر کشف شده که چون واردکننده ‌ها مدارکی ارائه نمی ‌کنند در نهایت ضبط می ‌شوند.

 

فتوت در ادامه صحبت‌های خانی با بیان اینکه بیت  کوین تنها ارز مجازی در دنیا نیست، افزود: در ماه ‌های اخیر فیس  بوک هم یک ارز جدید به نام گلوبال  کوین تعریف کرده که نقل و انتقال های مالی را از این طریق انجام می‌دهد. البته باید این نکته را بگویم که بیت ‌کوین فی  الواقع صاحب ندارد، بیت ‌کوین یک جانوری است که هیچ کس نمی ‌داند چه کسی آن را خلق کرده است.

 

وی به نگرانی سیستم بانکی جهانی برای توسعه بیت کوین اشاره کرد و گفت: طبیعتاً با توسعه بیت کوین بانک ها از رده خارج می ‌شوند به همین دلیل بانک ‌های مرکزیِ تک تکِ  کشورهای جهان در حال تصمیم گیری در مورد فعالیت بیت کوین هستند.

 

وی با اشاره به اینکه عمدتاً ارزهای مجازی در داخل اقتصاد کشور نمی‌مانند، تصریح کرد: اگر بخواهم صادقانه بگوییم ارزهای دیجیتال ماهیتاً ضدتمرکز هستند و نه تنها باعث خلل در کار دولت می شوند بلکه در کارِ دیگر دولت های متمرکزِ دنیا هم خلل ایجاد می ‌کنند.

 

خانی با بیان اینکه تولید بیت کوین در کشور و استفاده از آن یک چاقوی دو لبه است، گفت: سیستمِ بانکی با بیت کوین می‌تواند تحریم ‌ها را دور بزند و همینطور مردم می  توانند سیستم بانکیِ کشورهایشان را دور زده و اقدامات غیر قانونی خود را به راحتی انجام دهند.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.