2024/04/15
۱۴۰۳ دوشنبه ۲۷ فروردين
تاریخچه چاله میدان تهران چیست و چرا چنین نامی دارد

تاریخچه چاله میدان تهران چیست و چرا چنین نامی دارد

شاید برای شما هم سوال باشد که اسم چاله میدان از کجا آمده است؟ پس تاریخچه این محله قدیمی تهران را بخوانید:

دوات آنلاین-چاله میدان نه تنها محلی در تهران است بلکه تبدیل به اصطلاح و ضرب المثل شده است. اگر می‌خواهید بدانید چرا نام آن محل را چاله میدان گذاشته‌اند و تاریخچه آنجا چیست چند پاراگراف زیر را بخوانید:

 

محدود محله چاله میدان

محله چاله میدان تهران، محدود به جنوب بازار چهل‌تن و امامزاده سید اسماعیل و میدان مال‌فروش‌ها، میدان امین‌السلطان، گمرک، خانی‌آباد، دروازه غار و میدان اعدام است.

تاریخچه چاله میدان تهران چیست و چرا چنین اسمی دارد

به نوشته ایرنا محله چاله‌ میدان یکی از قدیمی‌ترین محله‌های تهران است. این محل که قبلاً در دوره‌ صفویه خاک آن را برای مصرف حصارکشی تهران می‌بردند، وضعی مشابه چاله‌حصار داشت و محل تخلیه زباله تهران به حساب می‌آمد. این چاله تا مدت‌ها مکان امنی برای خلاف‌کاران بود تا این که بعدها میدانی در آن‌جا احداث شد و به چاله ‌میدان معروف شد.

 

شریف چاله میدانی که بود

شریف چاله میدانی پهلوانی است که با کشتی‌های موفقیت آمیز و منش پهلوانی در فرهنگ مردم ایران ماندگار شده است.

 

شریف چاله میدانی اولین پهلوانی بود که در دوره قاجار صاحب بازوبند پهلوانی شد و به دلیل موفقیت‌ها و مرام پهلوانی اش در میان مردم تهران پرآوازه شد.

 

پهلوان شریف چاله میدانی به خاطر کشتی‌های موفقی که داشت زبان زد خاص و عام شد.

 

مهم‌ترین کشتی پهلوان شریف چاله میدانی، مسابقه او با کشتی گیر معروف فرانسوی بود. این کشتی گیر فرانسوی که در دوره فتحعلی شاه قاجار به تهران سفر کرده بود، در شهر رجز می خواند و حریف می‌طلبید. پهلوان شریف با شنیدن این خبر او را به زورخانه دعوت کرد تا با یکدیگر مسابقه ای دهند. اما کشتی گیر فرانسوی قبول نکرد و گفت: من در هوای آزاد و در مقابل تماشاگران کشتی می‌گیرم.

 

در روز مسابقه که در حضور انبوه بسیاری از مردم تهران برگزار شد، پهلوان شریف خیلی زود و در همان لحظات اول این زورآزمایی کشتی گیر فرانسوی را نقش زمین کرد و باعث شادی مردم تهران شد.

 

مرام پهلوانی و مبارزات جانانه پهلوان شریف باعث شد تا نام وی بر روی یکی از محله‌های تهران بماند. محله "چاله میدان " برگرفته از نام این پهلوان پرآوازه ایرانی است.

 

ادبیات چاله میدانی

میزان نوشت: در سالیان دور، برخی افرادی که در محله چاله‌میدان کار می‌کردند، عموماً با الفاظ نامناسب با یکدیگر صحبت و برخورد می‌کردند. از این روی، این طرز صحبت با عنوان «ادبیات چاله‌میدانی»، در میان مردم تهران، جا افتاد.

12jav.net

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.