2019/06/19
۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۹ خرداد
جنایت آتشین؛ پایان رابطه عاشقانه

جنایت آتشین؛ پایان رابطه عاشقانه

متهم: فهمیدم می‌خواهد با فرد دیگری ازدواج کند. می خواستم بازگردد و شرایط درست شود که قبول نمی کرد.

دوات آنلاین-پسرجوان وقتی فهمید دختر مورد علاقه اش قصد ازدواج با مرد دیگری را دارد، دست به انتقام‌گیری هولناکی زد. او با آتش زدن خودروی دخترجوان مرگ او را رقم زد.

 

۱۹ اردیبهشت امسال بود که زنگ تلفن بازپرس کشیك قتل تهران به صدا درآمد. آن سوی خط یکی از ماموران کلانتری تهرانپارس بود که خبر از مرگ دختر جوانی بر اثر سوختگی داد. با دستور بازپرس ساسان غلامی تحقیقات پلیس جنایی پایتخت برای رازگشایی از این جنایت آغاز شد. تحقیقات اولیه پلیس حکایت از آن داشت که پسر30 ساله به نام شهروز بعداز دعوا با نامزدش او را در یکی از محله های شرق تهران با بنزین به آتش کشیده، او را سوزانده و خودش هم سوخته است.

 

ماموران زمانی که از مسؤولان بیمارستان تحقیق کردند معلوم شد دختر جوان 9روز به دلیل شدت سوختگی در بیمارستان مطهری تهران بستری بوده اما روز دهم به دلیل شدت سوختگی فوت شده است. با مرگ دختر جوان در جریان یك جنایت عاشقانه، شهروز در همان بیمارستان بازداشت شد. او بعد از بهبود نسبی مرخص و مورد تحقیقات پلیسی قضایی قرار گرفت و به آتش زدن دختر جوان اعتراف کرد. جام جم سراغ این متهم رفته که حرف های زیادی برای گفتن داشت. همچنین در گفت و گو با بازپرس پرونده و یک روانشناس، دلایل این جنایت عاشقانه را بررسی کرده است.

 

به‌خاطر مقتول از خانواده‌ام گذشتم

صورت و سرش با باند قهوه ای پیچیده شده است. آثار سوختگی روی دستانش جا خوش کرده است. زمانی که نام نامزدش را بر زبان می آورد شروع به گریه می کند و هنوز باور نکرده که با یك اشتباه جان او را گرفته است. پسرجوان در گفت وگو با جام جم به تشریح جزئیات این جنایت پرداخت.

 

*قبل از قتل، چکاره بودی؟

زمانی که در تهران بودم در صرافی پدرم کار می کردم. بعد به ترکیه رفته و در آنجا به صرافی ادامه دادیم. دو سال پیش به تهران بازگشتم و کارهای مختلفی انجام دادم.

 

*چرا به ایران بازگشتی؟

دلم برای کشورم تنگ می شد و دوست داشتم بیشتر در ایران بمانم، تصمیم داشتم در ایران کسب و کارم را گسترش دهم و مغازه صرافی راه اندازی کنم. اما شرایط به گونه ای رقم خورد و به هر دری که زدم، نتوانستم پول آنچنانی برای راه اندازی صرافی تهیه کنم. فقط توانسته بودم ۲۷۰ میلیون تومان جمع کنم که این پول کفاف این کار را نمی داد.

 

*چقدر درس خوانده‌ای؟

تادیپلم خواندم و بعد به خاطر لجبازی با خانواده ام قید درس و دانشگاه را زدم و وارد بازارکار شدم.

 

*چطور بامقتول آشنا شدی؟

ابتدا در اینستاگرام آشنا شده و بعد در پیست اسکی با هم ملاقات کردیم. او به عنوان مشاور در یك مرکز املاك کار می کرد. با وجود مخالفت خانواده با او نامزد کرده و این کار باعث طردم از خانواده شد.

 

*چطور بدون رضایت و حمایت خانواده ات می خواستید ازدواج کنید؟

۲۷۰ میلیون تومان سرمایه خودم و ۳۰ میلیون تومان سرمایه نامزدم را برداشتیم و برای راه اندازی رستوران به ترکیه رفتیم که مرد ترکیه ای سرم کلاه گذاشت و پولمان را برداشت و فرار کرد. بعد از هفت ماه با تمام شدن پولهایمان به تهران بازگشتیم. نامزدم بعد از این سفر مرا ترک کرد.

 

*به خاطر همین او را آتش زدی؟

فهمیدم می‌خواهد با فرد دیگری ازدواج کند. می خواستم بازگردد و شرایط درست شود که قبول نمی کرد. آن روز چند لیتر بنزین از جایگاه سوخت خریدم. از ساعت7 مقابل خانه اش بودم. بعد از دو ساعت آمد، از او خواستم به حرف هایم گوش کند. او می گفت باید فراموشش کنم. برای این که او را بترسانم روی خودم بنزین ریختم که روی ماشین و دختر جوان هم ریخت. فندك زدم که لباسم آتش گرفت و بعد تمام ماشین شعله ور شد. خودمان را داخل جوی آب انداختیم اما او براثر سوختگی شدید جان باخت.

 

*چراترکیه نماندی؟

نامزدی من با دختر مورد علاقه ام باعث شده بود که خانواده ام قید مرا بزنند، آنها دیگر با من کاری نداشتند، حتی تماسی با من نگرفتند که از وضع و حالم باخبر شوند و بفهمند حالا که مورد کلاهبرداری قرار گرفته و با مشکلات مالی درگیر شدم چه بلایی سرم آمده است. از سویی خودم این زندگی را قبول کرده بودم و نمی توانستم با اختلاف و درگیری که با خانواده ام پیدا کرده ام نزدشان بازگردم، چون نمی خواستم غرورم پیش آنها شکسته شود و فکر کنند که من اشتباه کرده ام. بنابراین تصمیم گرفتم دیگر به ترکیه نروم و در ایران بمانم تا شاید یك روز مشکلاتم حل شود. فکر نمی کردم به تنهایی نتوانم مشکلاتم را حل کنم و به یکباره همه کاخ های آرزوهایم از بین برود.

 

ریشه های این جنایت

ساسان غلامی، بازپرس دادسرای جنایی تهران در این باره می گوید: در این پرونده شاهد هستیم که پسر جوانی وقتی دچار بحران مالی می شود و کاری برای خود نداشته، سعی میکند به جای کمک از خانواده، از نامزدش پول بگیرد و هزینه زندگی اش را تامین کند. زمانی که نامزد پسر جوان به خاطر وضعیت آشفته و نبود ثبات در زندگی، متوجه می شود که او نمی تواند مرد زندگی اش باشد از  پسر جوان جدا شده و دیگر تمایلی به بازگشت به ادامه زندگی با او ندارد. پسر جوان که علاقه زیادی به آن دختر و احساس مالکیت نسبت به او داشته نمی تواند جدایی از او را تحمل کند و درصدد انتقام گیری برمی آید و با پاشیدن بنزین او را می سوزاند و باعث مرگ وی می شود و خودش هم دچار سوختگی ۱۰ درصدی می شود.

 

بازپرس دادسرای جنایی تهران تصریح کرد: قطع رابطه عاشقانه یکی از مواردی است که چنین افرادی نمی توانند آن را تحمل کنندو دست به جرایم خشن از جمله اسیدپاشی یا قتل می زنند. خانواده نقش مهمی در سرنوشت جوانها و آینده آنها بازی می کنند. اگر آنها حامی فرزندان خود نباشند، مهارت های اجتماعی و فردی را به آنها آموزش ندهند، نظارت کافی بر رفتارهای شخصی و اجتماعی فرزندان خود نداشته باشند، از نظر روابط اجتماعی و عاطفی آنها را به سمت و سوی درستی سوق ندهند، شاهد چنین حوادث تلخی خواهیم بود.

 

خانواده رکن مهم آینده فرزندان

لیلا اسماعیلی، کارشناس ارشد روان شناسی درباره جنایت های عاشقانه میگوید: شکست عشقی یکی از متداول ترین اتفاقات میان دختران و پسران جوان است. فردی که شکست عشقی می خورد مدیریت روابط خود را از دست می دهد و چون باور پایان رابطه را ندارد، دست به اقداماتی می زند که برای خود و دیگران آسیب پذیر است. خانم ها نوع رفتارشان با مقوله شکست عشقی نسبت به مردها فرق دارد. خانم ها خیلی عاطفی اند و گریه می کنند. اما مردها خصمانه برخورد می کنند.

 

وی افزود: افراد شکست خورده در عشق به خاطر خشمی که بابت پایان رابطه شان دارند، توانایی کنار آمدن با ناکامی را ندارند، در کمال قساوت چون نه شنیده اند، نقشه انتقام می کشند. آنها فکر می کنند لایق این رفتار نبوده اند. بنابراین دست به اسیدپاشی، کتک کاری و جنایت می زنند.

 

اسماعیلی ادامه داد: عموما این افراد مبتلا به اختلال شخصیتی ضداجتماعی، اعتماد به نفس پایین و خدشه های اجتماعی در وجودشان هستند. از لحاظ خانوادگی مشکلاتی دارند و نتوانسته اند آن فشارها را در محیط خانواده تحمل کنند تا جایی که به تنهایی توانسته اند تصمیم بگیرند خشم را به بدترین شکل ممکن مثل قتل و اسید پاشی بروز دهند.

 

منبع: جام جم

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.