2022/01/28
۱۴۰۰ جمعه ۸ بهمن
دیباچه
اهرام ثلاثه مصر چگونه ساخته شد؟

اهرام ثلاثه مصر چگونه ساخته شد؟

ظاهرا آن‌ها با ریختن مقداری آب روی ماسه، اصطکاک را کمتر و حرکت اجسام سنگین مانند مجسمه‌‌‌ها و سنگ‌‌ها در سراسر صحرا را راحت‌تر می‌کردند.

دوات آنلاین-قرن‌هاست اهرام ثلاثه (سه گانه) مصر که در فهرست عجایب هفت‌گانه جهان نیز قرار دارد، گردشگران زیادی را به سمت خود می‌کشد و یکی از پربازدیدترین مکان‌های تاریخی در جهان است. این بنای خارق العاده که سوژه تحقیقات باستان شناسان زیادی بوده همچنان رازهایی در دل خود نهفته دارد که تا همین امروز یکی از شاهکارهای مهندسی، طراحی و معماری محسوب شده است و هنوز هم کارشناسان را به چالش‌های جدی می‌کشد. برای خیلی از آدم هایی که به موضوعات فانتزی و ماورایی علاقه مندند هنوز مشخص نیست آیا این قدرت علمی و هنری که برای ساخت این بنای شگفت‌انگیز به کار گرفته شده و انسان امروز تنها گوشه‌ای از آن را دریافته از یک مغز انسانی ریشه گرفته است یا منبع فکری مافوق انسانی دارد؟ در این پرونده، افزون بر این‌که از احتمال ساختن اهرام مصر توسط فضایی‌ها، رازگشایی خواهیم کرد، نکاتی کمتر شنیده شده و جالب را  درباره این بنای باستانی با شما مرور خواهیم کرد.

 

عواملی که اهرام مصر را به برجسته‌ترین آثار تاریخی جهان تبدیل کرده است

هرم‌هایی که زمان را به بازی می‌گیرند!

عبارت مشهور «انسان از زمان ترس دارد و زمان از هرم‌ها می‌ترسد» که بین مردم مصر به کار برده می‌شود، به جاودانگی هرم‌ها تا آینده دور اشاره دارد و این که آن‌ها با به بازی گرفتن زمان، هیچ زمانی قصد تخریب شدن ندارند! اهمیت این اهرام که هرگز تکرار شدنی نیست  خیلی بیشتر از جنس آن‌هاست که از ماسه، سنگ و گرانیت است. شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید در قرن نوزدهم برای اولین بار رشته‌ای به نام مصرشناسی به وجود آمد و برای نخستین بار مشخص شد این هرم‌ها مقبره پادشاهان مصر است. چگونگی ساخت چنین بنای بی‌نقصی با وجود کشف فضاهای خالی و مرموز در هرم‌ها توسط یک فناوری جدید، همچنان در بین باستان شناسان نامعلوم است. برش و اندازه‌گیری سنگ‌ها در حد اعجاب انگیزی دقیق هستند که گویی دستگاهی خارق‌العاده آن‌ها را تکه کرده است چراکه کوچک‌ترین خطایی باعث بر هم خوردن اشکال هندسی و حتی فروریختن بنا می شده است. گروهی از پژوهشگران از اشعه‌ فروسرخ برای مشاهده‌ آن‌چه در پس دیوارهای اهرام اتفاق می‌افتد، استفاده کردند و متوجه تفاوت دمای عجیبی در بین بلوک‌‌های سنگی شدند. بعدها به این نتیجه رسیدند که تفاوت دما در بلوک‌های خارجی به دلیل وجود راهروهایی در پشت آن ها و وجود جریان هوا در آن‌هاست!

 

هرم‌هایی که خاک به داخلش نمی‌رود!

تطابق کامل محل و اندازه سه اهرام با صورت فلکی «شکارچی» یا «اوریون»، ویژگی شگفت انگیز دیگر اهرام مصر است. شاید این هماهنگی به علت اعتقاد مصریان باستان به خدایی به نام «اوریسیس»، خدای تولد دوباره بعد از مرگ بوده است. در دیواره اهرام سوراخ‌هایی به عنوان هواکش تعبیه شده که به اتاق قبر متصل است. دانشمندان با استفاده از دستگاه‌های لیزری پی بردند که سوراخ‌های هر هرم دقیقا مطابق با ستاره خاص آن هرم در آسمان است. این موقعیت اهرام، حکایت از دانش گسترده مصریان در علوم، هندسه و نجوم دارد. مقبره‌های داخل هرم، خاک نمی‌گیرند و مومیایی‌ها بسیار سالم‌تر از حالت عادی مانده‌اند. فیزیک دانان کشف کرده‌‌اند که اهرام ثلاثه مصر قادر به حفظ انرژی الکتریکی و تولید انرژی مغناطیسی است.

 

نتایج عجیب آزمایش روی مواد غذایی در هرم

یکی از آزمایش‌های دیگری که در هرم خوفو انجام شد، آزمایش مواد غذایی بود و نتیجه این بود که انرژی داخل اهرام برای مدت ده‌ها روز می‌تواند شیر را سالم نگه دارد و نان در آن کپک نزند. در مقبره‌های اهرام، شمشیرهایی یافت شد که نه تنها زنگ نزده  بلکه تیزتر از حالت معمول بودند.

 

همچنین آب‌های آلوده، تصفیه و عاری از میکروب ‌بودند و نباتات با سرعت بیشتری رشد می‌کردند. هرچند باستان‌شناسان برای این ادعاها هنوز دلیل علمی پیدا نکرده‌اند اما همه این موارد را به صورتی عینی و ملموس مشاهده کرده‌اند. برخی کارشناسان، مصر باستان را یک منبع بالقوه برای اثبات زندگی فرازمینی‌ها تلقی می‌کنند و معتقدند تنها باور به ساخت این بناها توسط نیروهای ماورایی و فرازمینی‌ها، روش‌های پیشرفته مصریان در ساخت اهرام را توضیح می‌دهد. ادعایی که در همین مطلب، پاسخی به آن داده خواهد شد.

راز نفرین فراعنه و کشته شدن باستان‌شناسان در حین کاوشگری اهرام چیست؟

عاقبت بر هم زدن آرامش پادشاه یا قبرهای سمی؟

به گفته مصر‌شناسان چیزی به‌ عنوان «نفرین فراعنه» وجود ندارد و آن‌چه نفرین فراعنه تصور می‌شود، تنها برای فراری دادن سارقان است. کتیبه‌های به جا مانده در اهرام مصر صرفا برای تهدید سارقان و ترساندن آن‌ها از نزدیک شدن به مقبره‌‌ها و دزدیدن گنج‌‌های درون آن‌ها بوده است. از اتفاقات بحث‌برانگیز، بازگشایی مقبره «توتن خامون» به‌ دست «هوارد کارتر»، دانشمند انگلیسی در سال 1922 بود. او هنگام ورود به مقبره با این عبارت روی یکی از اتاق‌های مقبره مواجه شد: «مرگ با دو بال‌ سمی‌اش هر کسی را که بخواهد آرامش پادشاه را برهم بزند، خواهد کشت».

 

همچنین در این مقبره یک مجسمه پیدا شد که روی آن نوشته شده بود: «من همان حامی و نگهبان قبر «توتن خامون» هستم و دزدان این قبر را با آتشی به صحرا خواهم راند.» پس از این اکتشاف، حامی مالی این باز کردن قبر، دچار تب شدیدی شد که پزشکان نتوانستند علت آن را تشخیص دهند. منشی کارتر هم بدون دلیل فوت کرد و در مراسم تشییع پیکر او اسبی که تابوت «توتن خامون» را حمل کرده بود نیز مرد. این مسئله  جنجال بزرگی به پا کرد و از آن جا به بعد بود که مفهوم «نفرین فراعنه» در جهان منتشر شد. دکتر «عزالدین طه»، دانشمند زیست‌شناس در سال 1962 نفرین فراعنه را رد  و اعلام کرد؛ مصریان باستان قارچ‌‌ها و سمومی را در مقبره‌ها منتشر کرده‌اند که به مدت هزاران سال در مقبره‌ها وجود داشته‌اند و بلافاصله پس از بازگشایی مقبره، افرادی را که وارد آن‌ها شده‌اند آلوده می کرد. علت مرگ این افراد هم چیزی عجیب و غریب و فرازمینی نبوده است و نتیجه انتشار بوی همان سموم بعد از باز کردن قبر بوده است.

آن‌چه برای رازگشایی از نحوه ساخته شدن اهرام مصر باید بدانید

آیا اهرام مصر را فضایی‌ها ساخته‌اند؟

به عنوان قدیمی‌ترین و تنها عضو باقی مانده از عجایب هفت گانه جهان، نظریه‌های بسیاری درباره فرایند ساخت این اهرام وجود دارد. در میان این نظریه‌ها، هم نظریه های واقع گرایانه و زمینی وجود دارد و هم فانتزی. بسیاری از کارشناسان عقیده داشته‌اند؛ تمدن‌های باستانی در تاریخ انسان، مورد بازدید موجودات فضایی قرار گرفته‌اند و از نظر آنان، ارتباط مصریان باستان با بیگانگان مسئله‌ای انکارناپذیر است! طرفداران این نظریه به برخی از نمادهای موجود روی اهرام اشاره می‌کنند که از نظر آن‌ها شواهد مناسبی از ارتباط مصریان باستان با بیگانگان است. همچنین طرفداران این نظریه معتقدند فرعون‌هایی که بر تمدن‌ مصر باستان حکومت می‌کردند، به انرژی الکتریکی دسترسی داشته‌اند. برای تشریح گفته‌های خود به چراغ دندرا (dendera bulb) در معبد «الهه هاتور» (hathor temple) و باتری‌های باستانی در بغداد استناد می‌کنند که تامل برانگیز است.

 

امکان حمل سنگ 2 تنی در آن زمان وجود داشته است!

بعد از پیدا شدن یک تصویر نقاشی شده (تصویر جابه‌جایی مجسمه بزرگی با استفاده از طناب و سورتمه توسط 100 نفر ) روی دیوار آرامگاه که مربوط به 1900 سال پیش از میلاد بود، «دانیل بن» استاد فیزیک دانشگاه آمستردام و تیم همراهش توانستند بلوک‌های سنگی بزرگی را از یک معدن تا محل قرارگیری اهرام با موفقیت جابه‌جا کنند.

 

ظاهرا آن‌ها با ریختن مقداری آب روی ماسه، اصطکاک را کمتر و حرکت اجسام سنگین مانند مجسمه‌‌‌ها و سنگ‌‌ها در سراسر صحرا را راحت‌تر می‌کردند. افزون بر این به تازگی باستان شناسان در جریان حفاری در بندر «وادی الجارف» موفق به کشف یک نسخه پاپیروس قدیمی شده‌اند که در آن شیوه ساخت قایق‌های مصری، کانال و روش استفاده از جریان آب برای هدایت قایق‌ها و حمل سنگ‌های گرانیتی بزرگ با وزن تقریبی 2.5  تن به مسافت 800 کیلومتر از معدن استخراج سنگ تا محوطه ساخت هرم‌ها، توضیح داده شده است. سال گذشته نیز گروهی از باستان‌شناسان توانستند آثار  «رمپ» را پیدا کنند که مصری‌های باستان می‌توانستند از آن برای بلند کردن و حمل بلوک‌های بزرگ سنگی استفاده کنند. قدمت این رمپ‌های یافت شده، تقریبا 4500 سال تخمین زده می‌شود. در مرکز رمپ، سطح شیبدار، نردبان و سوراخ‌هایی وجود داشته است که در این سوراخ‌ها  ستون‌های چوبی می‌گذاشتند و  طناب به دور آن‌ها می بستند و سنگ‌ها را به بالا می‌کشیدند.

 

13 نکته کمتر شنیده شده درباره ویژگی‌های اهرام مصر

1- بزرگ‌ترین هرم این بنای شگفت انگیز در ۱۶ کیلومتری غرب قاهره در زمین مسطحی به وسعت ۶/۲ کیلومتر مربع از دشت جیزه مشرف به نخلستان‌های دره نیل بنا شده است. هرم بزرگ جیزه که همچنین با نام هرم خوفو یا خئوپس شناخته می‌شود، قدیمی‌ترین و بزرگ ترین هرم از مجموعه سه‌گانه اهرام مصر است.

2-سطح زیربنای هرم جیزه که اندکی بیش از 5.5 هکتار را می‌پوشاند با دقتی معادل چند میلی متر اختلاف، مسطح شده است.

3-تا قبل از ساخت کلیسای «لینکولن» در انگلستان، بلندترین بنای قدیمی ساخته‌ شده توسط بشر، هرم جیزه بوده است. رکورد بلندترین ساختمان برای ۳۸۷۱ سال از آن این هرم بوده است.

4-تعداد کارگرانی که در ساخت هرم‌‌های سه‌گانه مشغول به کار بوده‌اند، حدود 100 هزار نفر تخمین زده شده است.

5-برای ساخت هرم بزرگ جیزه بیش از دو میلیون بلوک سنگ آهکی و گرانیتی با وزنی معادل 2.5 تن به کار برده شده است. وزن این هرم بیش از ۶ میلیون تن تخمین زده شده است.

6-شمالی‌ترین، قدیمی‌ترین و بزرگ ترین هرم این مجموعه هم همین هرم جیزه است که طول هر وجه آن در مرکز در حدود ۲۳۰ متر است و ارتفاع آن به دلیل غارت سنگ‌ها در طول تاریخ، امروزه به حدود ۱۳۸ متر می‌رسد.

7-این هرم دقیقا رو به شمال ساخته شده و خطای خروج از زاویه‌ شمال این بنا بسیار ناچیز است. شاید این موضوع به دلیل این است که قطب شمال طی سالیان دراز مقدار بسیار کمی جابه‌جا می‌شود.

8-نمای اهرام با سنگ آهک پوشیده شده‌ که به آن‌ها رنگ سفیدی داده و باعث شده است که اهرام در مقابل نور خورشید مانند جواهری بدرخشد. به همین دلیل ممکن است این بناها نه تنها از مناطق بسیار دور زمین بلکه از کره ماه هم قابل دیدن باشند!

9- یکی از علل مقاومت بی‌نظیر این بناها، سیمان بسیار سخت با ترکیب نامشخص، گرانیت صورتی، بازالت و خشت خام است.

10-به صورت میانگین برای ساخت هر هرم، زمانی حدود 20 تا30 سال صرف شده است.

11-دمای هوای داخل هرم ثابت و برابر با میانگین دمای زمین یعنی ۲۰ درجه‌ سانتی گراد است.

12-هرم بزرگ می‌تواند به عنوان یک ساعت خورشیدی بسیار بزرگ عمل کند که سایه ایجاد شده توسط آن در ماه‌هایی از سال، فصل‌های سال و طول آن را نشان می‌دهد.

13-گفته می‌شود همه کارگران و کارکنان اهرام مصر به دلیل مهارت‌شان استخدام شده‌اند. البته برخی بر این باور هستند که برده‌‌ها مجبور به کار در اهرام بودند. نظریه دیگری نیز می‌گوید که مردم مصر به دلیل باورهای شان به عنوان جایگاه ابدی فرعون، در ساخت این هرم‌ها داوطلبانه مشارکت داشته اند. این که کدام نظریه به واقعیت نزدیک‌تر است، شاید برای همیشه تاریخ یک راز باقی بماند!

 

* برای نوشتن مطالب این پرونده از این سایت‌ها dailyhistory، .isna، mymodernmet، ancient-code، کمک گرفته شده است.

 

منبع: خراسان

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.