2021/04/20
۱۴۰۰ سه شنبه ۳۱ فروردين
خانم‌ها حتما بخوانند؛ تمام آنچه درباره شیر دادن به نوزاد باید بدانید

خانم‌ها حتما بخوانند؛ تمام آنچه درباره شیر دادن به نوزاد باید بدانید

یک متخصص اطفال گفت: طبیعی است که در روز‌های اول شیر مادر کم باشد، اما رفته رفته شیر در سینه‌ها جریان می‌یابد.

دوات آنلاین-یکی از دل‌نگرانی‌های بانوانی که در آستانه مادرشدن هستند این است که چگونه باید به نوزاد خود شیر بدهند و آیا شیر کافی دارند یا نه؟

 

یک متخصص اطفال گفت: طبیعی است که در روز‌های اول شیر مادر کم باشد، اما رفته رفته شیر در سینه‌ها جریان می‌یابد.

 

علی محتشمی متخصص اطفال اظهار کرد: در برخی موارد کم بودن شیر در مادران و نگرانی از عدم تغذیه کامل نوزاد، مادران را به سمت استفاده از مکمل‌های غذایی دیگر می‌کشاند؛ در این بین برخی علائم  به دلیل ناکافی بودن شیرمادر نیست و اگر مادر به خوبی آنها را شناسایی کند می‌تواند به راحتی به کودک شیر دهد.

 

این متخصص اطفال با اشاره به اینکه گریه زیاد نوزاد از مواردی است که مادر تصور می‌کند به دلیل شیر کم اوست، گفت؛ گریه نوزاد ممکن است به دلیل خوب نگرفتن سینه، خیس یا کثیف بودن پوشک، سرد یا گرم بودن محیط، شلوغی، خستگی، دودسیگار، نور زیاد، تاریکی، تنهایی، بیماری، کولیک و غیره باشد که در این حالت با شناسایی دلیل گریه نوزاد، پروسه شیردهی به‌صورت کامل انجام خواهد گرفت  و مادر می‌فهمد که شیر او کم نبوده است.

 

از هر سینه حداقل ۱۵ دقیقه شیر دهید

محتشمی با بیان اینکه زود به زود شیرخوردن نوزاد از مواردی است که مادر تصور می‌کند به دلیل شیر کم اوست، ادامه داد: به دلیل هضم آسان و قابلیت جذب بالای شیر مادر، نوزاد زود گرسنه می‌شود، حتی ممکن است کودک سینه مادر را خوب نگرفته باشد و نتواند به اندازه کافی شیر بخورد،‌ در برخی موارد نیز شیرخوار فقط اول شیر را خورده و از این رو تنها تشنگی او برطرف شده است.

 

وی ادامه داد: مادران باید توجه کنند که از هر سینه حداقل ۱۵ دقیقه به کودک خود شیر دهد، اگر نوزاد زودتر سینه را رها کرد سینه را علامت زده و مجدد از همان سینه شیر بدهید؛ برخی از کودکان ممکن است مدفوع سبز رنگ داشته باشند؛ مدفوع سبز لیمویی نشان می‌دهد که نوزاد فقط ابتدای شیر که آبکی است را خورده است.

 

محتشمی با بیان اینکه مکیدن طولانی سینه نشانه کم بودن شیر مادر نیست، گفت: نوزادان از ابتدای تولد تا سه الی چهار ماهگی تمایلی بالا برای مکیدن سینه دارند و این‌کار به‌دلیل گرسنگی نیست بلکه به آنها احساس آرامش می‌دهد؛ از این رو نگران کمبود شیر خود نباشید.

 

این متخصص اطفال بیان کرد: کم بودن شیر در روز‌های اول نشانه کمبود شیر نیست؛ طبیعی است که در روز‌های اول شیرتان کم باشد، در واقع درز این روزها مقدار آغوز کم، اما بسیار مغذی است، رفته رفته شیر در سینه‌ها جریان می‌یابد و به مرور مکیدن شیرخوار باعث تحریک تولید شیر و در نهایت شیردهی بیشتر خواهد شد.

 

وی با تاکید بر اینکه کوچکی سایز سینه تاثیری در مقدار شیر ندارد، یادآوری کرد: سایز سینه هیچ ارتباطی  به مقدار تولید شیر ندارد و مکیدن مکرر شیرخوار باعث تولید شیر می‌شود؛ کوچکی و بزرگی بافت سینه مادر ارتباطی با میزان شیر نداشته و تولید شیر بر مبنای عرضه و تقاضاست.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.