2019/08/18
۱۳۹۸ يکشنبه ۲۷ مرداد
نقد سریال لحظه گرگ ‌و میش ؛ از داستان تا کارگردانی

نقد سریال لحظه گرگ ‌و میش ؛ از داستان تا کارگردانی

سریال لحظه گرگ‌ و میش داستان یک خانواده از دهه شصت تاکنون را روایت می‌کند و توانسته است توجه طیف زیادی از بیننده‌ها را جلب کند.

دوات آنلاین-سریال لحظه گرگ‌ و میش داستان یک خانواده از دهه شصت تاکنون را روایت می‌کند و توانسته است توجه طیف زیادی از بیننده‌ها را جلب کند.

 

سریال لحظه گرگ‌ و میش به دو دلیل می‌توان اطمینان داشت کیفیت سریال «لحظه گرگ‌ومیش» افت نکند و تبدیل به اثری پربیننده شود. اولاً این سریال توسط همایون اسعدیان ساخته شده است که در کارنامه‌اش نام چند سریال موفق دیده می‌شود. دوما داستان و فضاسازی این مجموعه قدرت همراه کردن بیننده را دارد.

 

داستان

قصه سریال لحظه گرگ‌ و میش از دهه شصت شروع می‌شود؛ زمانی که کشور درگیر جنگ تحمیلی بود و سایه آن روی همه ارکان زندگی قرار داشت. هر بار این دهه،محور فیلم و سریال ها قرار گرفته، با اقبال نسبی مخاطب مواجه شده است؛ نمونه بارزش سریال «وضعیت سفید» یا فیلم‌های «نهنگ عنبر» و «بمب؛ یک عاشقانه». دهه شصت برای نسل‌های بعدی هم واجد جذابیت است چراکه خاطرات آن دوران مدام در قالب برنامه‌های تلویزیونی و نیز از زبان آدم‌های آن نسل روایت می‌شود. سریال لحظه گرگ‌ و میش داستان یک خانواده را محور قرار داده است که هرکدام به کاری مشغول هستند. داستان در قسمت‌های ابتدایی، داستان فرازوفرود نداشته اما روابط بین آدم‌ها به‌قدری طبیعی است که گویی داریم یک زندگی مهیج روزانه را می‌بینیم.

 

شخصیت‌پردازی

شخصیت‌های همراهی برانگیز، یکی از برگ برنده‌های سریال لحظه گرگ‌ و میش محسوب می‌شود. چهره بازیگرها قرابت کاملی با مردمان دهه شصت دارد که صداقت و روراستی مشخصه اصلی آن‌ها بود. این خصوصیت ذاتی در ظاهر شخصیت‌ها هم نمود دارد. یعنی در کنار مدل لباس، مدل مو، نوع آرایش و دیگر ویژگی‌های ظاهری، مناسبات بر اساس مدل رفتاری دهه شصت طراحی شده است. به‌عنوان نمونه، پدر خانواده مرده است و برادر بزرگ‌تر (علیرضا کمالی) برای خواهر و برادرها پدری می‌کند. او علاوه بر این‌که حواسش به رفتارهای دیگران است، مدام لبخند می‌زند، احترامشان را نگه می‌دارد و در مقابل، آن‌ها نیز رفتاری مؤدبانه دارند.

 

پایبندی به اصول، دیگر مشخصه مردمان دهه شصت است که مصادیق آن را در رفتار شخصیت‌های سریال لحظه گرگ‌ ومیش شاهدیم. مثلاً رفتار پسری که به‌تنهایی برای خواستگاری سراغ پدر دختر موردعلاقه‌اش رفته است، تقبیح می‌شود. شاید برای نسل جدید نوع برخورد دختران و پسران دهه شصت قابل‌درک نباشد اما آن زمان حجب و حیا اجازه نمی‌داد، مناسبات از حد معینی فراتر برود.

 

یک سکانس پر نکته در قسمت دوم سریال وجود دارد؛ پسری که از خارج برگشته است تا مقدمات خواستگاری خواهرش را فراهم کند، گله‌مند است. او به خواهرش می‌گوید ازدواج حق طبیعی تو است و فلان و بهمان؛ بااین‌حال شاکی است که چرا همه خبر علاقه‌مندی خواستگار را می‌دانند. اولاً این میزان از حساسیت نشان می‌دهد، حتی پسر خارج‌رفته روی جزئی‌ترین مسائل غیرت دارد. از آن مهم‌تر واکنش دختر است که با ایماواشاره می‌گوید توی اتوبوس آرام صحبت کند؛ او از این‌که دیگران متوجه ماجرای ازدواج و خواستگاری‌اش شوند، شرم دارد. نمایش حجب و حیا بدون شعار و منطبق با روانشناسی شخصیت‌ها به تصویر کشیده شده است.

 

کارگردان حواسش به ریزه‌کاری‌های همه شخصیت‌ها بوده است و بر اساس نشانه‌هایی که تاکنون داده شده، می‌توانیم به دغدغه هرکدام پی ببریم. پسر ارشد خانواده که پزشک است قصد ازدواج دارد. از آن‌طرف به همراه دوستش تصمیم گرفته‌اند به جبهه بروند. این‌ها نمونه‌هایی از جوان‌های دهه شصت هستند که «آرمان» داشتند و هیچ مانعی جلوی رسیدنشان به آرمان‌ها را نمی‌گرفت. خانواده مضطرب هستند ولی فراموش نمی‌کنند که دفاع از وطن وظیفه «همه» است.

 

سریال لحظه گرگ‌ و میش به‌خوبی تصویر واقعی یک خانواده دهه شصتی را به نمایش گذاشته است. مادر خانواده (فاطمه گودرزی) بعد از فوت همسر، با چنگ و دندان بچه‌ها را بزرگ کرده و همچنان شاغل است. بااین‌حال وقتی به خانه می‌آید، آشپزی را فراموش نمی‌کند و بعد از شام در کنار گپ و گفت اعضای خانواده، دستی به چرخ‌خیاطی دارد.

 

 شاید نسل جدید از دیدن چنین خانواده‌ای تعجب کند اما در سال‌های نه‌چندان دور، خانه‌ها پر بود از خواهر و برادر. مادربزرگ و پدربزرگ هم کنار خانواده زندگی می‌کردند. در شب‌نشینی‌ها همسایه، دوست و فامیل هم جای ثابتی داشتند. خلاصه این‌که در اضطراب سال‌های جنگ، آدم‌ها کنار هم بودند و مفهوم همبستگی ابتدا در نهاد خانواده معنا می‌شد. طبعاً نسلی که در طول شبانه‌روز و در بهترین حالت فقط چهره پدر و مادر را می‌بیند و سرگرمی‌اش ابزارهای مدرن است، درکی از تصویری که در سریال لحظه گرگ‌ و میش نشان داده می‌شود، ندارد. او نمی‌داند خانه‌ای با اتاق‌های متعدد یعنی چه؟ نمی‌داند غذا خوردن کنار یک سفره بزرگ چه لذتی دارد!

 

فضاسازی

علاوه بر شخصیت‌پردازی، خلق فضا در سریال لحظه گرگ‌ و میش منطبق باحال و هوای دهه شصت است. معماری خانه، بیمارستان،دانشگاه و عکاس‌خانه که لوکیشن های اصلی قسمت‌های ابتدایی بوده‌اند، بر اساس الگوی آن سال ها است. لوکیشن های بیرونی نیز از فضای آن دهه پیروی می‌کند؛ مثل باجه روزنامه‌فروشی، کیوسک تلفن، ماشین‌ها و ... . فضاسازی دقیق باعث می‌شود بیننده درک بهتری از مختصات آن دهه پیدا کند و با قصه بیش‌ازپیش همراه می‌شود.

 

کارگردانی

همایون اسعدیان در همین چند قسمت تسلط و تبحر خود در ساخت یک سریال عاشقانه تاریخی را ثابت کرده است. او در سینما و تلویزیون کارنامه‌ای قابل دفاع دارد. شاخص‌ترین سریالش «راه بی‌پایان» است که سال 87 پخش و با استقبال فراوان مواجه شد. «چراغ جادو» و «بچه‌های خیابان» دیگر سریال‌های موفق این کارگردان هستند اما «شب روباه» و «اگه بابام زنده بود» آثار قابل دفاعی به‌حساب نمی‌آیند. اسعدیان در سینما صاحب فیلم‌های موفق «طلا و مس»، «بوسیدن روی ماه»، «نیش» و «آخر بازی» است. او با چنین کارنامه‌ای به سریال لحظه گرگ‌ و میش رسیده است؛ سریالی که نشانه‌ها خبر از موفقیت آن می‌دهند. اسعدیان برای سریال جدیدش سراغ ستاره‌ها نرفته است اما فاطمه گودرزی، فرید سجادی حسینی، علیرضا کمالی، حسام محمودی و دیگران، بازی درخشانی ارائه کرده‌اند. کارگردان توانسته است استفاده‌ای درست از این بازیگران کند و از توانمندی‌شان در راستای باورپذیر شدن «لحظه گرگ‌ومیش» بهره بگیرد.

 

منبع: تبیان- احمد رنجبر

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها
1397/11/06
عالی
1397/11/07
خیلی هم عالی
صبا 1397/11/08
خیلی کسل کننده اس!
فاطمه 1397/11/11
عالی عالی
شیدا 1397/11/12
قشنگه
نسترن 1397/11/15
خیلی بد آموزی داره یعنی اون موقع هم اینقدر راحت دوست میشدن و روابط عاشقانه داشتن و بدون اینکه خانواده یاسمن در جریان باشه سوار ماشین حامد میشه تو خیابان قدم میزنن رستوران میرن خیلی عجیبه چقدر اون موقع راحت بودن!!!!!
1397/11/17
خیر اینطور نبوده. آن موقع دخترا خیلی باحیا بودند.
افی 1397/11/17
ملال آوره و کششش دار
1397/11/17
دانشگاهها دراین زمان پذیرش داشت ؟
1397/11/19
حداقل به حامد برسه اینقدر منتظر شدیم نره با سروش ازدواج کنه
محمد 1397/11/21
سلام ۱۰ روز پیش گفتم، حامد می میره، دختره از سرطان می میره، یاسمن با شوهر دختره که از سرطان می میره ازدواج می کنه و سوگند رو بزرگ می کنند، مردم کم غم و غصه دارند، بذارید مهران مدیری طنز بسازه، سنگین تریم.
مهسا 1397/11/21
خیلی فیلم قشنگه اما احتیاج داره بین این همه تلخی یه اتفاق خوب بیوفته. حداقل حامد شهید نمی شد. واجب نیست که همه بمیرن
شیلان 1397/11/21
خوبه ولی حجب حیا توش اصلا نیست ,,هر کی با هر کی دوست داره راحت رفت و آمد داره وحتی با هم تنهام میشن,
1397/11/22
سریال خیلی دردناک است وتاثیر خوبی ندارد بیشتر کسالت اور است هر لحظه می توان پیش بینی کرد که خبر شهادت یا مجروح شدن یکی اورده شود
1397/11/22
سریال بیشتر جنبه سرگرمی داره
محمد 1397/11/22
سلام، کلا قراره تو سریال های ایرانی کلا هر کی اسمش حامده، بمیره، تو سریال پدر هم حامد می میره، من کلا به خاطر ژانر درام و عاشقانه این سریال، اون رو دنبال می کردم، که ظاهرا به ملودرام تغییر پیدا کرده، سریال پدر هم بعد از مرک حامد دیگه چند قسمت رو ندیدم و فقط قسمت آخر رو دیدم.
Ali 1397/12/13
باسلام قسمت آخر سریال پدر حامد زنده بود
ز.ف 1397/11/22
چند تا ایراد دیگه هم داره، اون موقعها مردم مذهبی تر از الان بودن، ولی هیچ کسی در این فیلم نماز نمیخونه و توکل به خدا دیده نمیشه و این خیلی عجیبه. دوم اینکه اون وقتها هنوز مقنعه پفی مد نبود بلکه مقنعه چونه دار مد بود.
1397/11/22
مردم وقتی با این همه مشکلات خسته از سر کار میان دوست دارن که در کنار خانواده لحظات شادی رو داشته باشند،حداقل اگر واجب بود انقدر غم و مرگ در این سریال زیاد باشه یه ساعت دیگری برای این سریال در نظر میگرفتید.
بهار 1397/11/23
چرا حالا همه باهم میمیرند
س.ش 1397/11/23
با سلام موضوع خوبه اما زیادی خیالیه...خیلی غم انگیزه ...دیگه تصمیم گرفتم سریال نگاه نکنم
روح الله 1397/11/23
با سلام فرهنگ آن زمان با انچه که در سریال نمایش داده شد مطابقت ندارد.روابط بین پسر و دختر به این افتضاحی آن هم در خانه ای که که چند شهید داده! از طرفی حیا و عفت دختران آن روز هم با آنچه در سریال نمایش داده شده مطابقت نداره.
هادی 1397/11/23
من به شخصه از این سریال دارم افسردگی میگیرم .بیشتر وقتا تحمل دیدن ندارم و میزنم شبکه دیگه .باباجان به خدا ۹۵درصد مردم تو رنج و گرفتاریم دیگه با این سریال های سراسر اندوه حالمون بدتر میشه. بابا چقدر مرگ و میر .سی قسمته همش مرگ .سرطان وبا .یرقان.قطع عضو .و...... بسه بابا به خدا همه ملت تشنه شادین و سریال طنز دوست دارن .من فک کنم سه چهار قسمت دیگه هیچکس تو سریال نمونه همه بمیرن و ما هم یه خونه خالی ببینیم
1397/11/23
سلام به نظر من سریال خیلی تخیلیه چون زاییده ذهن نویسنده هست و اصلا با واقعیت جور در نمیاد بهرحال منم با سریالهای ملودارم و تراژدی در این دوره که مردم با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند مخالفم. اصلا صدا و سیما به فکر شادی مردم نیست واین جای تامل و تاسف داره.
احد حیدری 1397/11/23
به نظر من کسایی که دهه شصت رو درک کردن کاملا اینو میدونن که خیلی از موارد و مسایل این سریال هیچ همخوانی با اون موقع ها نداره بخصوص نوع روابط
آمنه کاهانی 1397/11/23
خیلی تو این سریال دارن میمیرند حداقل یاسمن با سروش ازدواج نکند و خواهر حامد بگه احتمالا حامد زنده است اگر یاسمن با سروش ازدواج کن من دیگه این سریال نگاه نمی کنم چون دیگه هیچ ارزشی سریال نداره
هادی 1397/11/24
ببخشید یادم رفت بگم که شوهر فاطمه گودرزی هم مرده بود و کلی از اون هم ناراحت شدیم و همچنین پدر بزرگ خانواده هم مغزش کوچیک شده و الزایمر داره و باید غصه اونم بخوریم .با این حساب فقط دو سه نفر سالم موندن که اونام خودشون دکتر هستن
الیسا 1397/11/24
با تشکر از دست اندر کاران که زحمت بسیاری جهت فضا سازی کشیده اند اما از نظر فرهنگی سریال دردهه ی شصت نمی باشد.و وجود این مقدار از مرگ و میر روح انسان را به نابودی می کشاند.
1397/11/24
نظر همه درست ولی هدف سریال نشان دادن قسمتی از تاریخ دردهای مردمه اون دوره است هر چند دقیق نیست مقنعه و حیای دختران وپسران اون دوره فرق داشت. ولی هیچ سریالی درد پشت جنگ وخانواده ها رانشون نداده بود من درقسمتی که احسان وحامد شهید شدند دلم ب ای نامزدهایش سوخت خیلی گریه کردم چون دو مورد را دبیرستان دو همکلاسی داشتم. که سرشان اومد ودرد را را عینا در سریال دیدم یک نکته دیشب خانم معلم دردرس ادبیات واج وصامت را درس میداد ولی این بحث در نظام جدید مطرح شد وکاش بایک دبیر ادبیات مشورت می کردند باسپاس
محمد 1397/11/24
سلام و خسته نباشید فیلم های زیادی بودند که به مشکلات جبهه و حواشی آن پرداخته است، مانند آژانس شیشه ای، البته در جشنواره فجر هم کم نیستند، اما ما کمتر آن ها را می بینیم، در کل طراحی دکوراسیون و اشیاء مرتب به آن بسیار بد است و به نکات ریز توجه نشده است، توجه بیش از حد به پزشکان با توجه به این که این رشته در کنکور اول است، کاملا اشتباه است، از درد امروزه ما جوانان نیز چیزی گفته نمی شود، خود شخصیت ها هم هر بار چیزهایی که براساس آن ها تعریف شده اند رو نقض می کنند، مثل عاشقی مفرط شخصیت ها که به هیچ عمقش با رفتارهای اخیر شخصیت ها نمی خواند و...، بد نیست قبل از ساخت سریال به خواسته های مردم جامعه هم توجه شود.
فاطمه 1397/11/24
عالی ولی می خوام بدونم یاسمن با سروش مطلق ازدواج میکنه یابا حامد خیلی فیلم درد ناکه بابا یکم شادش کنید خسته شدیم اینقدر استرس داشتیم و گریه کردیم
داریوش 1397/11/24
خداییش. اگه یاسمن با سروش از دواج کنه من گرگ میشو نگاه. نمی کنم خیلی خیلی چرت میشه خیلی قبلا جذاب بود. من از اولشم از سروش بدم میومد خواهش درسته ها گفته هایه ما به هیچ دردی نمی خوره ولی خدایش فیلمو کاش خراب نمی کردین
م.م 1397/11/24
به نظر من اگر یاسمن با سروش ازدواج کند سریال دیگر جذابیت خودش را از دست میدهد ومعنی عشق وانتظار لوث میگردد
1397/11/24
فیلم اولش خیلی جذاب بود خیلی مزخرفه که یاسمن باسروش ازدواج کنه اگه چنین اتفاقی بیفته دیگه سریال نگاه نمیکنم
مهسا 1397/11/25
سلام . به نظر من تو مجموعه گرک ومیش عشق به گند کشیده شد چطور یکی بعد از فوت عشقش یه سال نشده میره سراغ کسی دیگه. اگه یاسمن با سروش ازدواج کنه سریال کلا لوث میشه من نگاه نمی کنم
حه.پا 1397/11/25
بیشتر جذابیت این سریال بخاطر فضاسازی خوب و حس نوستالژی دهه ۶۰.....و البته بازی قوی بازیگرانی مثل فاطمه گودرزی و همچنین شروع خوب سریال....اما رفته رفته ضعف های سریال مشخص شد استفاده از نابازیگران مثل نقش هادی که اصلا نمیدونم چجوری بازیگر شده و حتی ناصر ک اصلا نمیتونه تو نقش جا بگیره نمایان شد....تلخ بودن بیش از حد داستان ....عدم پایبندی به یه خط ثابت در داستان از ضعف های سریال است که از آقای اسعدیان بعنوان یه کارگردان بزرگ بیشتر انتظار میرفت
ن 1397/11/25
یک سوال از نویسنده ی فیلمنامه داشتم ایا کسی مانند دخترسریال یاسمن که ان طورعاشق وبیقرار شده چه طور میتواند بعد از مدت کوتاهی یک وابستگی جدید پیدا کند؟ گرچه میگوید عشق من فقط حامد است چون اگر کسی واقعا عاشقباشد تا مدتها نمیتواند به کس دیگری فکر کند وچه قدر سریال جذابتر میشد اگر وفاداری وسوز عشق دختر را به ترسیم میکشید ونشان میداد که شهادت حامد را قبول نکرده ومنتطر روزی است که برگردد چون در عالم واقع نیز ارتباط روحی بین عشاق واقعی وجود دارد که میتواند به درد ورنج عاشق کمک کند تا صبوری پیشه کند وااز این قسمت به بعد سریال افت کرده وعشق به مسخره گرفته شده چه از جانب یاسمن داستان وچه از جانب سروش عاشق همسر
1397/11/25
سریال خوبیه،فقط بگید یاسمن و حامد باهم ازدواج میکنن...نارحتی اعصاب گرفتم از بس فک کردم به این سریال همش هی میگم کی یاسمن میفهمه که حامد زنده است
م ح ک 1397/11/25
این چه عشقی است که به سال طول نمی کشد از بین میرود ان هم دختر که بایستی سر شار از عطوفت و وفاداری باشد دیگه من این سریال را نگاه نمی کنم چون خط قرمز های زما ن دهه ی شصت رعایت نشده است خیلیییی حالم بد شد یاسمن با سروش ازداج کرد
ملیسا 1397/11/25
واقعا اگه یاسمن ازدواج کنه خیلی بد میشه اصلا دیگه قابل دیدن نیست
محمد 1397/11/25
سلام در کشورهای توسعه یافته هنگام پخش سریال در صورتی که انتقادات و نظرات برخلاف داستان آن سریال باشد، اقدام به تغییر داستان می کنند تا آمار بینندگان را بیشتر یا حداقل از دست ندهند، بنده در طول این چند سال تنها سریال پدر و این سریال را دیدم، بعد از مرگ حامد با خودم عهد کردم که دیگر سریال داخلی نگاه نکنم، این سریال هم دقیقا دوباره همین کار را با بنده کرد، واقعا این عاشقانه ای که در تبلیغات می گفتند، این بود، الان کلا پیرامون من را، هاله ای از ناامیدی فرا گرفته است، پشت دستم رو داغ می کنم که دیگه باز عهد نشکنم، ترجیح می دم سریال درام کره ای ببینم تا داخلی، لااقل هم خیانتش خیانته و هم عشقش عشق.
1397/11/25
تاحالا بد نشده کی گفته یاسمن حامد رو فراموش کرده یاسمن برای ارامش خودش به اون بچه روی اورده همین وبه همین دلیل باسروش هم ازدواج میکنه فک کنم تجربه نداشتین بعضی وقتا تنهای دوام اوردن تو چنین شرایطی کار سختیه ولازم است ادم احساسات وتنهایش رو با یکی دیگه در میون بذاره یاسمن به اون بچه وابسته شده
دنیز 1397/11/26
حالاکه یاسمن با سروش ازدواج کرد دیگه فیلم قابل دیدن نیست..خیلی بد کردن داستان رو...مادر خانواده با اینکه پزشکه ولی هیچ تعصبی رو بچه هاش نداره هرکی هرکاری رو دوست داشته باشه انجام میده از طرفی یاسمن تو فیلم فقط20سالشه باید مادرش با ازدواجش با سروش مخالفت میکرد...واقعا دیگه فیلم قابل نگاه کردن نیست فقط اعصاب همه رو خراب کرده ....
مهسا 1397/11/26
سریال خیلی بی مزه شده .منه دیگر نمیبیا
1397/11/26
سلام به نظر من طبق گفته ای اون دختره تو قهوه خانه که به یاسمن گفت تو هفت وعده دیگه هفت ماه یا هفت سال دیگه به هم می رسید به کسی که روند کار خارج اومده بنظرم حامد با یاسمن ازدواج می کنه حنانه با یوسف سیما هم با هادی والبته امید دارم درست گفته باشم و یاسمن با سروش ازدواج نکنه که خیلی فیلمش بد می شه من یکی خودم که دیگه نگاه نمی کنم خواهش می کنم کاری کنید که حرف اون دختره راست باشه وگرنه من یکی دق می کنم خواهش می کنم
فروز 1397/11/26
به نویسنده تبریک‌میگم خیلی خوب تونستین هر شب اعصاب و روان‌ما رو به هم بریزید و ما رو ناراحت کنید
نرگس 1397/11/26
حتما حامد برگرده میره تبریک هم میگه.بله ما از دل و جان این قضیه رو فهمیدیم ولی خواهشا تو این اشفته بازار حالا مارو خراب نکنین.عشق یاسمن که عشق نبود ما اگه دوستداریم به هم برسن به خاطر حال خودمونه.
مریم 1397/11/26
سلام.بنظر منم ازدواج یاسی با سروش مسخره و خنده داراست و اگه این اتفاق بیفته سریال بی معنی و افت خواهد کرد.یاسی لیاقت عشق حامد رو نداره،چون اگه داشت منتظر حامد میموند و یا حداقل چندسال صبر میکرد تا یاد و خاطره حامد را فراموش کند.
تارا 1397/11/26
اصلا نه جذاب است و نه قشنگ نباید یاسمن خانم با سروش ازدواج میکرد خیلی خیلی فیلم افتضاحیه که حتی یاسن نمیدونه حامد زنده ست چرا الکی خودشو عاشق نشون میداد پس
فاطمه 1397/11/26
این چه سریالی هرچی عشق واحساس خوبو به گند کشیده. واقعا یاسمن لیاقت عشق پاک حامدو نداشت همون بهتر باسروش ازدواج کرد.
حسن 1397/11/26
دست نویسنده و کارگردان عزیز واقعا درد نکنه بیست قسمت سر عشق خیالی و اینگونه پر شور ما را سردر گم کردید،نه به شوری بدست اوردنش،نه به بی نمکی از دست دادن ،این فیلم با هر عاقبتی که داشته باشه در ذهن ها یک خاطره تلخ و رنج آور ایجاد کرد ،بنظر شما این همه رنج کافی نیست این چه فیلم نامه ایست خواه یا ناخواه بر اعصاب همه اثر منفی داشته، ما نیاز به عشق آرامش و ...داریم اونوقت میگن جوانها چرا به فیلم های غیر مجاز ، ماهواره،...پناه میبرم با این فیلم سراسر استرس هر نتیجه ای داشته باشه فرق نمیکنه، چه هدفی را دنبال میکنید؟
1397/11/26
سلام به نظر من اقای اسعدیان نباید چنین کاری می ساخت چون واقعا روی اعصاب مردم رفت حتما بعد هم میاد حامد وحنانه را زیر یک سقف میبر به حساب خودش خیلی مردم را تو شوک میزاره متاسفم برای کارگردان در صورتی که ما داستان لیلی ومجنون را در فرهنگ فارسی وفاداری خانم های ایرانی را زیاد در همین دهه شصت داریم
ح- الف 1397/11/27
بگذارید از راز سر به مهر پرده برداری کنم، عاشقانه این فیلم ربطی به حامد و یاسمن نداره بلکه عشق مادری دختریست، در آخر حامد با شخصیت منفی که کس دیگری را هم احتمالا زیر سر داشته، ظاهر میشه ،اینکه ما صبر نداریم درست، فیلم های ایرانی هم شده غربی، باز هم این نتیجه افعال و رفتار یاسمن را توجیه نمیکند و اینکه معمای عشق حامد و یاسمن ان چنان داغ مطرح شود که همه افکار را بخود متمرکز کند ثانیا طیف سنی بیننده گسترده است، مردم دوست داشتند در این آشفته بازار یک عشق واقعی را ببینند ،واقعا متاسفم برای بیان عشق مادری این چنین بد وارد شدند
ح- الف 1397/11/27
اگر مخاطبان زیاد این فیلم تا حدود قسمت هجده، نوزده، با عشق به این سریال نگاه میکردند بعد از این ماجرا ،به جرات میتوان گفت تنظیمات فکری، اخلاقی آنها در رابطه با ساختارقصه بر هم خورده و بد جور تو ذوق مخاطب خورده،و این فیلم با هر نتیجه اخلاقی که داشته باشد با شکست نسبی روبروست و ممکنست در اوسط کار مثل سریال پدر، بسیاری از مخاطبان مشتاق را از دست داده باشد،مردم هر چند شده در فیلم ها به عشق نیاز دارند و تا اینجا تقریبا ثابت شده رنگ عاشقانه این کار موجب جذب بسیاری از بینندگان مخصوصا قشر جوان
ح-الف 1397/11/27
با عذر خواهی دیدگاهم نیمه کاره ماند ،لطفا به گوش مسئولین برسانید این مردم مهربان با روحی لطیف خصوصا جوان ها نیاز به دیدن عشق واقعی از سوی حامد و یاسمن بودند مردم در این زمان پر تنش از زندگی نیاز به فشار روحی دیگری که در سراسر فیلم کاملا ملموس بود را ندارند لطفا به خواسته های مردم بیشتر توجه کنید، توقع مردم از دیدن عشق حامد و یاسمن عشقی که به سرانجام برسد بود که از ابتدا این همه رو احساسات بیننده کار شد در میان آن همه تنش فیلم نقطه عطف فیلم همان شکوفایی عشق این دو بود که میتوانست مخاطب را پای گیرنده نگه دارد،وگرنه چرا به احساس این دو پر وبال دادید، تا مردم را دچار سرخوردگی کنید، در این موقع از سال ناراحتی و فشار بیشتر را به رگهای مردم تزریق کنید،همین مسئله موجب میگردد مردم بخصوص جوانها جذب رسانه های غربی شوند و عشق را لابلای روابط کنترل نشده و دیکته شده غربی جستجو کنند ، فیلمسازی حق الناس است و شما مسئولیت بسیار خطیر تر از آنچه باید دارید.
شیرین 1397/12/01
نگران نباش سروش گندکاریش بعد یه مدتی در میاد و از کار اخراج میشه و یاسمن طلاق میگیره و حامد هم باهاش ازدواج میکنه مثل فیلم کیمیا
مریم گلی 1397/11/30
منکه از بعد از قسمت مسخره ازدواج یاسمن و سروش دیگه نگاه نکردم. بعد از مدتها جذب یه سریال وطنی شدم ولی انقد اونشب حالم بد شد که پشیمون شدم. رفتن احسان به اندازه کافی کام بیننده رو تلخ کرده بود. می دونم اینا همه واقعیتای جنگه و واقعا وجود داشته، ولی این حجم اندوه تو یه سریال برای این مردم زیادیه
لیلا 1397/12/01
مسخره است
شیرین 1397/12/01
یه سوال چند قسمت پیش حامد از اسارت اومده و رفته خونشون شام خوردند و صبحش رفته گشت و گذار و اومده و تازه مامان و خواهرش یادش افتاده که قرار حامد 10 روز اینده ازاد بشه و برگرده و میخواهند اتاقشو تمیز کنند.واقعا برای اقای همایون اسعدان متاسفم که همچین فیلمی کسل کننده و درد ناک که داره مث برق و باد میره و تولید کردند.اصلا معلوم نیس کی با کی ازدواج کرده کی بچه دار شده و کی بزرگ شدند کاش یکی هم رو گریم کار بکنند کسی که 10 سال از زندگیش بگذره و یه چین و چروک رو صورتش نباشه یکم از باورها دوره!!!
1397/12/02
توی هر قسمت این سریال يا يه نفر ميميره یا دو نفر ازدواج می کنند یا حامله می شوند. اصلا اتفاق خاصی نمی افته. به نظر من فقط خانواده حامد قشنگ و طبیعی بازی میکنن بقیه بازيشون مصنوعيه. شايد توی فاز ۲ اتفاقی بيافته. امیدوارم
میلاد 1397/12/02
من موندم سوگند یهو تو ی قسمت ۱۰ سال بزرگتر میشه ولی یاسمن همون لباس گلگلی تنشه ، ادم میمونه ک وقت الکی گذاشتیم واس این سریال
1397/12/02
خیلی خیلی فیلم مزخرفی هست ای کاش بیشتربه شعور بیننده احترام می گذاشتید با این گریمهای مسخره اصلا اتفاقات دهه ی شصت اینگونه نبود ا ز واقعیت خیلی دورهست وقتی یک آزاده برمی گشت همه ی محل ودوستان ازاو استقبال می کردند فیلم سازان گرامی بدنیست ی کم تاریخ بخونید.
1397/12/03
بذارید مهران مدیری فیلم بسازه حوصله دیدن فیلم ابکی نداریم بخدا
رضا 1397/12/04
بسیار سریال مزخرف و بی و سر ته با توهین به شعور مخاطب و توهین به آزادگان عزیز . برید به آقای اسعدیان بگید : اسرا مرداد ۶۹ با چهره های تکیده و استقبال پر شور مردم وارد کشور شدن نه پائیز ۷۴ .
هدیه 1397/12/05
قسمت ۳۲ سریال،واقعا که نویسنده چه فیلمنامه ای نوشته؟!انقدر که حامد از دیدن یاسمن پریشان میشه از یاسمن عکس العمل خاصی نمی بینیم درست است که او صاحب زندگیست اما اون عشقی که یاسمن نشون میداد حداقل با برخورد با حامد کمترین چیزی که نشون بده اینه که دو قطره اشکی بریزه، یا ناراحت بشه چون احساسات زن رقیق ترست، برعکس ما این عکس العمل را در حامد بیشتر میبینیم،روز بروز از یاسمن بیشتر بدم میاد ،اونوقت احتمالا حامد هنوز مجرده، یعنی در طول این چند سال با وجود اینکه مخصوصا یاسمن دو تا بچه داره کدوم مردیه،که با دیدن این چیزا بازم به زن مورد علاقش فکر کنه، از این فیلم نامه بدم میاد که فقط زاییده تخیل نویسنده است، و یاسمن هر بلائی که سروش سرش بیاره حقشه، اگه آخر فیلم حامد و یاسمن به هم برسند جذابیت سیزده قسمت اول فیلم از بین رفته ،چرا که فکر میکنم عشق یاسمن عشق نبوده بلکه یک هوس جوانی بیش نبوده و دیدن این عشق از حامد هم غیر معقول وغیر قابل باورست اون هم تو مردها،...چه فیلم نامه عاشقانه بی پایه ای
ح-س 1397/12/05
نویسنده محترم عاشقانه ای مینوشتید که کمی قابل باور باشه چی میشد عشق و وفاداری دختران وزنان ایرانی اون هم تو دهه ۶۰ ،را به نمایش میگذاشتند حداقل عشق یاسمن و حامد دست نخورده باقی میماند،انگار سریال ستایش هم از همین نویسنده است، اونم عاقبت طاهر وستایش، من از شما التماس میکنم ننویسید اگه هم فیلمنامه می نویسید به شرایط اجتماع هم بد نیست نگاهی کنید، همه دچار افسردگی با این دغدغه زندگی ،ما طالب فیلم عاشقانه که کمتر روح ما را دچار عذاب کند هستیم عاشقانه ای شاد ووعاقبتی قابل باور، من با دیدن سریال گرگ و میش دچار افسردگی شده ام بخاطر این فیلمنامه تلخ و دور از واقعیت،با دیدن حال حامد هر بار حالم بد میشه خودم شکست عشقی داشته ام ،چرا مردم را ناراحت میکنید؟من عاشق فیلم عاشقانه هستم اما متاسفانه با دیدن این فیلم از قسمت بیستم به بعد دچار افسردگی شده ام، اگر بلد نیستید عاشقانه بنویسید ،این کارو نکنید تو این روزگار اگه نمی تونید به جوانها دلگرمی بدید مایه ناراحتی خاطر ما نشوید، کاش یک گوش شنوا باشد
نغمه 1397/12/06
سریال دوباره داره جذاب میشه،امیدوارم پایان خوبی داشته باشه
1397/12/07
سلام برا تلویزیون ایران متاسفم ای کاش نظارت بهتری صورت می گرفت کاش به بی اعتمادی و فساد تو جامعه دامن نمی زدن و کمک نمی کردن کاش دوباره سریالهایی مثل خانه سبز و همسران و پدرسالار ساخته می شد کاش لااقل از رو فیلمی مثل قصه های جزیره کپی می کردن اگه زیبایی ها و خوبی ها نمایش داده بشه رواج پیدا میکنه ولی اگه فساد رو به تصویر بکشن جامعه مملو از فساد میشه
1397/12/07
سریال با جذابیت خوبی شروع شد ولی یک دفعه تو ذوق بیننده خوردبه نظرمن ازدواج یاسمن با سروش خیلی جالب نبود حداقل میتونست تواین سریال برای عشق واقعی ارزش قایل شد . کاش زودتر تمام بشه.
مهدیه 1397/12/09
نمیشود در دهه ۹۰ گفت جوانان به سریالهایی چون پدر سالار و خانه سبز نیاز دارند!!! نیاز های جامعه تغییر یافته و اصولا عشق بین یاسمن و حامد بود که موجب جذب بیننده به سریال در قسمتهای نخستین شد و جدایی این دو موجب نارضایتی بیننده شد ،حالا مثلا اگه این سریالها ساخته نشه جامعه ما گل و بلبله جوانها دیگه با تغییر شرایط جامعه خودشون همه چیزو بلدن، اگه این سریالها از سیمای وطن نبینن ماهواره و فیلمهای غربی به راحتی در دسترس هست، پس نباید زحمات کارگردان و بازیگران این سریال را ندیده گرفت و گفت سریال ها باید روند سریالهای بیست سال پیش را طی کند بی انصافیست، و دیگر اینکه سریال باب میل بیننده طی نشده این هم قضاوتی عجولانه است بعد از قسمت ۳۰ سریال میبینیم چقدر آموزنده است در مورد انتخاب عجولانه یاسمن...
ساجده 1397/12/09
تعجب میکنم بعضی ها از بد آموزی فیلم صحبت میکنند مثلا اگه این سریال نبود هیچ کس هیچی بلد نیست و اوضاع جامعه خیلی خوبه ، شما که سریال را تا پایانش ندیدید چطور اینجوری میگید؟! تا الان که عاقبت انتخاب عجولانه یاسمن را نشون داده ... من خیلی از ساخت این سریال تشکر میکنم سریال عاشقانه زیبایی ست که ما به ساخت همچون سریالهایی در وطن نیاز داریم
محمد سید 1397/12/10
سلام بیننده های عزیز چرا واقعا شما ایتقد عجول هستین.این سریال فصل دوم داره سروش و یا سمن از هم جدا میشنسوگند هم ازدواج میکنه میره خارج سروش میفته گوشه زندان.حامد و یاسمن باهم ازدواج میکنن و زندگی پراز عشق محبت باهم دیگه دارن و همه سختی هارو فراموش میکنن0
1397/12/11
در نقد بعضی از منتقدان سینما خواندم که فیلم به سبک فیلم های ترکی است ، در متن زندگی اجتماعی خودمان بدتر از اینها را شاهد هستیم این توهین به شعور مخاطبینه، جامعه ما بدتر از اینها شده اگه چنین سریالهایی وضعیت اجتماعی کنونی ما را نشان ندهد ، دیگر هیچ... منتقدان محترم نشان هدفتان این سریال خوب نباشد بلکه اگه میهن پرستید برای کمی بهتر شدن اوضاع اجتماعی ، کمتر شدن خیانت افراد در متن زندگی اجتماعی خودمان ، کاهش آمار طلاق، کاهش طلاق عاطفی بین زوجین ، ... و کاهش فساد در جامعه تلاش کنید، و از سعی و تلاش کارگردان خوب این سریال تشکر میکنم فقط امیدوارم در ادامه سریال بابخشش یاسمن از سروش همراه نباشد و کمی اقتدار زنان ایرانی را به نمایش بگذارد هر چند حس وفاداری و سازگاری بخاطر بچه ها درمادران این آب و خاک موج میزند، به شدت منتظر دیدن باقی سریالی فقط خدا کنه دوباره تو ذوقمون نخوره
نسترن 1397/12/12
نکته جالب این که برای پزشکان سیاه نمایی نکرده و خوبانش هم مطرح شده وطمع. آسیب اجتماعی و وام های بانکی ساختگی ودردهای زنان که همه جا باید ازحقشان بگذرند وعشق زیبا ی مادری که موردسواستفاده واقع میشه ولی حمایت به جای خانواده از دختر خانه زیبا بود
ram 1397/12/14
من چن قسمتشو ندیدم.بعد از اینکه سروش و یاسمین طلاق گرفتن سروش با کی ازدواج کرد؟
صدیقه 1397/12/15
اون چند قسمتی که ندیدی در واقع تو ذهنت بایستی می ساختی چون اصلا فیلمنامه اش نوشته نشده خخخخخ اصلا این سریال معلوم نیست چی به چیه
مبین دیهیم 1397/12/14
تو سال ۱۳۸۷ تازه پلی استیشن ۲ وارد بازار شده بود چطور دایی یوسف پی اس ۳ هدیه داد؟؟😂😂😂😂😂
یاس 1397/12/14
میگم امشب منتظر خواستگاری حامد از یاسمن بودیم که دیدیم یهو شده 10سال بعد محمد دانشگاه قبول شده و یاسمن با مادر و محمد زندگی میکنه وفقط با حامد حرف میزنه یعنی چی؟
صدیقه 1397/12/15
اره واقعااین سوال منم هست !!! این فیلمنامه اش افتضاحه
سارا 1397/12/14
همه دارین یکم بی انصافی میکنین راجب این سریال یاسمن فقط واسه اینکه عشق حامد از یادش بره به بچه سروش وابسته شد و با سروش ازدواج کرد یعنی فقط دلش واسه سوگند سوخت همین بعدم یاسمن از کجا میدونست ک حامد زنده است .منکه واقعا عاشق این سریالم و با هیجان دنبالش میکنم حتی ی قسمتشم از دست ندادم و از نویسنده و کارگردانش نهایت تشکر دارم .بعدشم انقد از بی حیایی فیلم نگین ماشااله همه از همون اول چشم و گوشا باز بوده به دهه ی ۶۰ ربطی نداره.
سهند 1397/12/15
خیلی سریال کلیشه ای هست .یعنی اگه بعداز چندسال عشق آدم برگرده باید بهانه بیاره از شوهرش جدا شه که چی !!!! این کاره یاد مردم میدن
1397/12/16
چه ربطی به حامد داشت معلومه متوجه نشدید یاسمن از همون اول به عدم تطابق خودش با سروش پی برد فقط از شرمندگی غلطی که کرده بود تحمل میکرد آخرش هم خیانت سروش به او ، تازه درآمد سروش هم که از راه حرام بدست میآمد یعنی شما میگید اگه طلاق نمیگرفت خودشو آتیش میزد!!!
ترانه 1397/12/17
کار طراح لباس تو این سریال افتضاحه یعنی بعد از بیست سال یاسمن همون روسری تک رنگ زشت و لباسهای گلگلی رو میپوشه!!! گریمور این سریال هم کارش از طراح لباس افتضاحتره ، بالا رفتن سن یاسمن رو فقط با رنگ کردن و زرد کردن ابروهاش نشون میدن فاطمه گودرزی رو هم بجای اینکه پیر کنن فقط ظاهرا گفتن چشمهاتو خابالود کن . روابط دختر و پسر تو دهه شصت و بی حیایی دختر ها در مقابل خونواده باورپذیر نیست
سعید 1397/12/17
تو این سریال کارگردان و نویسنده تا جایی که تونستن شهرستانی هارو آدمهای بد نشون دادن هم خونواده و فامیل سروش و هم خونواده و فامیل حنانه رو دیگه از این بدتر نمیتونستن به تصویر بکشن اما در مقابلش خونواده یاسمن همه خوب و انسان !
1397/12/18
عالی بود
امیر 1397/12/19
چرا نقدت نصفه و نسیه هستش این سریال داره به آخرهای خودش می رسه داریم بی اخلاقی رو که موج میزنه سراسر فیلم میبینیم سوگند دوست پسر داره و هر روز هم داره باهاش قرار می باره از مشروب خوردن و بیمارستانی شدن توی سریال وجود داره تا بازداشتگاه و بی ادبی و بی تربیتی سوگند مقابل پدر و نامادری هاش و ...هیچ عکس العملی هم نمی بینیم از دیگران به نظر شما این اخلاق و رفتار برای جامعه که منتظر تقلید از اکتور هاشون هستن خطرناک نیست؟؟؟
1397/12/19
بنظر من کارگردان و نویسنده فیلم با یک دست چند هندونه را برداشتن، ما در قسمت های ابتدایی سریال ماجرای عاشقانه حامد و یاسمن را میبینیم اما حالا قصه داره حول محور زندگی سروش و یاسمن می چرخه ، حالا به کنار خبر تلخ شهادت حامد و ازدواج یاسمن با سروش و دوباره آمدن حامد از اسارت و آن سکانس بدتر از زهر گریه حامد در حمام، و دیدار با یاسمن در مراسم پدر رازمیک، اون هم از نحوه افتضاح وصال حامد و یاسمن و حرف زندگی این دو حول محور سوگند ، و بدتر از اون در پی رضایت محمد باشن، ما هیچ عشقی در تنهایی این دو ندیدیم جز کمی نگاه و لبخند مسخرست، حالا که انقدر کام بیننده را از قسمت ۱۸ تلخ کردید هیچ ذوقی از قسمت ۴۰ به بعد از زندگی این دو شیفته ندیدیم موضوع این دو را نیمه کاره رها کردن به موضوع سوگند پرداختن فقط میخواستن فیلمو یه جوری جمع کنن، اونوقت میگن چرا میگید سریالهای ایرانی مزخرفه، تمام عشق و زیبایی که در ۱۳ قسمت اول نشون دادید خاکستر شد!!!!!!
مهدی 1397/12/26
کارگردان توضیح داده در این مورد خط قرمزهای سیما اجازه نمیداده ما بیش از این عشق رو در زندگی این دونفر ببینیم! مجبور شده بپره ده سال دیگه که به ممیزی نخوره. به قول کارگردان مثلا این دوتا به هم برسن تو خلوت دو نفره، یاسمن بخواد بگه من چقدر حسرت کشیدم به خاطر از دست دادنت، درحالی که شوهرکرده بعدش؟ یا حامد بخواد بگه من همیشه به خاطر عشق تو تو این سالها هرگز نتونستم به زن دیگه فکرکنم، درحالی که یاسمن شوهر داشته؟! خب خطوط قرمز اجازه نمیداد!!
ناشناس 1397/12/27
نه اتفاقا برعکس نظر این دوست هیچ ربطی به خطوط قرمز صدا وسیما نداره اگر به خاطر اینه که یاسی سوهر کرده حامد بعد ازدواجش با یاسی نمی تونست این حرفهارا بزنه پس چطور اون موقع که یاسیهنوز زن سروش حامدم این را می دونست نشون داد که میرفت خونه مامان توران تو سوییت احسان یاد خاطراتش با یاسمن می افتاد حتی وقتی تازه فهمیده بود یاسی ازدواج کرده هم با کلیپ پاییز یاد خاطراتش با یامن افتاد تو مراسم پدر رازمیکم که جلوی سروش زل زده بود به یاسی
1397/12/20
فقط چند قسمت اول سریال قشنگ و جذاب بود ! فیلمنامه خوب شروع شده بود اما هر چی که به انتهای سریال میرسیم فیلمنامه داره ضعیفتر و بدتر میشه سریال پر از روابط دختر و پسر و بی اخلاقیست پر از بدآموزی برای نوجوون ها ست . نحوه ازدواج یاسمن و حامد هیچ توجیه منطقی نداره و الان هم بعد از پنجاه سال عمرشون این مدل زندگیشون غیرقابل باوره. ارتباط یاسمن با پسرش مصنوعیه و از اون بدتر با سوگند خیلی اغراق آمیزه!!! حیف وقتی که پای این سریال گذاشتیم
1397/12/20
غیر از مامان توران ، حامد ، یوسف و عمه خانم و یکمی هم حنانه همه تو این سریال ضعیف و مصنوعی بازی میکنند و واقعا نابازیگر هستند و اصلا حس واقعی رو نمیتونن منتقل کنند
موسوی 1397/12/20
به نظر خودم این سریال فوق العاده بود خودم به عنوان دهه ۵۷ شاید بهتر این مسایل درک کنیم صمیمت خانواده احترام متقابل حتی دوست داشتن واقعی بود نه مثل نسل جدید از دید روانشناسی نگاه کنیم پدر خانواده بعد طلاق باعث شد دخترش اسیب پذیر بشه با ازدواج با خانم که فقط به گردش پول دکتر فکر میکرد دخترش فدای انتخاب بد کرد بی توجهی به فرزند باعث میشه سمت انتخاب بد بره با پارتی مهمونی یکجورایی میخواد عقده خودش خالی کنه
1397/12/20
واقعا این فیلمنامه را چه کسی نوشته ؟ جز غم و غصه را به ما انتقال نمیدهد، آخه کسی نیست از نویسندگان بپرسد این قصه ای که نوشتید یه کم به عالم واقعیت نزدیک باشد ، نه حس و رفتار حامد طبیعی است نه زندگی پنهانی کدوم مردی این را قبول میکند به خاطر یه عشق مسخره، ، حامد این طور لنگ در هوا بماند؟ نه زندگی درست درمانی نه فرزندی بعد ۵۰ سال، از اون عاطفه اغراق آمیز یاسمن به سوگند که در واقع دختر مردم است، خیلی بد خیلی بد، فقط اوایل سریال خوب بود گول خوردم دیدم اما اواسط و اواخر فیلم فقط داریم حرص میخوریم
1397/12/24
چقدر رفتارهای نقش یاسمن احمقانس! اون از لجبازی و سرخود بودن تو ازدواجش با سروش ! اون از سکوت مسخرش در مقابل ارتباط و سفر رفتن سروش با اون زن و مرد دزد ! اون از ازدواج مخفیانش با حامد که هیچ توجیهی نداره چون اگه پنهان نمیکرد به حامد اجازه میداد تا کمبود پدر محمد رو پر کنه نه اینکه یه پسر هجده ساله رو شوکه کنه که مادرش شش سال قبل ازدواج کرده و حالا باید بپذیره این مساله رو ! پنهان کردن ازداجش از برادراش خیلی مزخرف بود اون هم برادرهای عاقل و تحصیل کرده! دیوونه بازی و داد و فریادش در رابطه با اتفاقی که برای سوگند افتاده هم باورپذیر نیست و باز هم لجبازی با افراد خونوادش مخصوصا رفتارها و برخوردهای زشتش با برادرش یوسف !
زهرا 1397/12/24
این مثلا سریال جای نقد بسیاری دارد برای نمونه چندتا ذکر می شود. ۱.دوستی سوگند با اون پسر همکلاسیش امری کاملا عادی نشون داده می شود . بارها توسط یاسمن و اعضای خانواده اش که خصوصا خانواده شهید هستند خیلی عادی گفته میشه سوگند ادعا کرده که دوستش مادر پروانه را کشته انگار نه انگار که این دوست یک پسره نه دختر کوچک ترین حساسیتی وجود ندارد ۲.یاسمن به حدی از سروش متنفر شد که به خاطر گرفتن طلاق از همه حق و حقوقش گذشت بعد از اینکه با حامد ازدواج کرد به بهانه های مختلف با سروش ملاقات میکند و سروش هم براش مهم نیست ۳.دوست سوگند شماره یاسمن را از کجا پیدا کرد و توی بیمارستان اولین بار به یاسمن زنگ زد . مگه نه اینکه سالها حتی خبر هم از همدیگر نداشتن ۴.چرا حامد سالها با فکر یک زن نامحرم که همسر شخص دیگری بود مجرد ماند تا بالاخره باهاش ازدواج کرد
لیلی رضوی فر 1397/12/24
بسیار ضعیف از هر لحاظ. واقعا نمیدونم چی باید گفت
... 1397/12/26
متاسفانه این فیلم خیلی بدآموزی داره و محتواش دقیقا مثل فیلم های مزخرف ترکی هستش که هر کی هرچی خواست انجام بده اشکال نداره واقعا متاسفم.
رومینا صادقی 1398/02/25
در کل سریال خوبی نبود. گیریم هاش که اصلا خوب نبود. یاسمن بعد بیست سال همون جوری بود. مامانش هم که ماشالاه نمیدونم چجوری این همه عمر میکرد و اصلا هم پیر نمیشد. داداش های یاسمن هم که بعد بیست سال همون جوری بودن فقط موهاشون یه کم ریخته بود. بعدشم زمان جنگ اصلا دخترا روشون نمیشد به نامحرم نگاه کنن چه برسه اینکه باهاشون برن گشت و گذار و دور دور و رستوران

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.