2024/07/25
۱۴۰۳ پنج شنبه ۴ مرداد
مرگ غیرنظامیان در افغانستان رکورد شکست

مرگ غیرنظامیان در افغانستان رکورد شکست

مرگ زنان و کودکان به دلیل افزایش استفاده طالبان از بمب‌گذاران انتحاری با نرخ 40 درصدی آمار بیشترین مرگ ثبت شده از ابتدای سال میلادی را به خود اختصاص داده است.

دوات آنلاین-  تلفات مربوط به غیرنظامیان ساکن در افغانستان در نیمه سال 2017 به طور قابل توجهی افزایش داشته‌است. در این میان مرگ زنان و کودکان به دلیل افزایش استفاده طالبان از بمب‌گذاران انتحاری با نرخ 40 درصدی آمار بیشترین مرگ ثبت شده از ابتدای سال میلادی را به خود اختصاص داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی، سازمان ملل متحد با انتشار گزارشی اعلام کرد در شش ماه اول سال 2017 در این کشور ۱۶۶۲ غیرنظامی کشته و بیش از ۳۵۸۱ تن دیگر زخمی شده‌اند. این میزان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته افزایش ۲ درصدی را نشان می‌دهد. عامل ۶۷ درصد از تلفات غیرنظامیان شورشیان مخالف دولت هستند.

دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) که از سال ۲۰۰۹ شمار تلفات غیرنظامیان در افغانستان را ثبت می‌کند، می‌گوید ۲۰ در صد از این غیرنظامیان در کابل کشته یا زخمی شده‌اند.

شمار بیشتر این تلفات به حمله ماه خرداد در کابل،پایتخت افغانستان مرتبط است. در این حمله در اثر انفجار یک بمب جاسازی شده در یک تانکر، دست کم ۱۵۰ غیرنظامی کشته شده و ۵۰۰ نفر دیگر زخمی شدند. حمله انتحاری کابل مرگبارترین رویدادی است که توسط یوناما از سال ۲۰۰۱ به این طرف به ثبت رسیده است. تدامیچی یاماموتو، نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان گفت استفاده مداوم و بی‌رویه و غیر قانونی از مواد انفجاری و بمب‌های کنار جاده مایه تاسف بوده و بکارگیری از آن باید بلافاصله متوقف شود.

از نظر یوناما، غیرنظامی کسی است که به صورت فعال در امور نظامی اشتغال ندارد. ماموران پلیس و کارمندان اداره امنیت ملی افغانستان شامل این تعریف نمی‌شوند.

پیش از این کمیسیون حقوق بشر افغانستان با نشر گزارش سالانه خود اعلام کرده بود که آمار تلفات غیرنظامیان در جریان درگیری‌ها در سال گذشته ۱۲درصد نسبت به سال قبل از آن افزایش یافته است.

به اساس گزارش این نهاد، در این سال در افغانستان ۲۸۲۳ غیرنظامی کشته و ۷۷۸۵ غیر نظامی دیگر زخمی شدند. گروه‌های شورشی عامل حدود ۶۷ درصد از قربانیان غیرنظامی و نیروهای دولتی و بین‌المللی مسئول ۱۴ درصد از مجموع این قربانیان بوده‌اند.

 

 

12jav.net

 

پیشنهادات ما
کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.