2024/04/20
۱۴۰۳ شنبه ۱ ارديبهشت
نیازمند توجه به سلامت روان در جامعه هستیم
یاداشت وزیر بهداشت درباره قتل «آتنا»

نیازمند توجه به سلامت روان در جامعه هستیم

مطالعات انجام شده در حوزه روان پزشکی نشان می‌دهد در جوامع بشری سوء رفتار جنسی با کودکان، شایع‌تر از آن چیزی است که تصور می‌شود؛ به گونه‌ای که بر اساس نتایج پژوهش‌های میدانی در کشورهای غربی تا ۲۷ درصد دختران در کودکی مورد بدرفتاری و یا آزار جنسی قرار گرفته‌اند.

دوات آنلاین-وزیر بهداشت نیز به قتل آتنا اصلانی، دختر ۷ ساله پارس‌آبادی واکنش نشان داد و در یادداشتی بر ضرورت توجه به بهداشت روان تاکید کرد.

 سید حسن هاشمی در یاداشتی در صفحه شخصی خود نوشت:

«چند روز است جامعه ما ملتهب جنایتی است که در شهری کوچک با مردمی مهربان رخ داده و طی آن دخترکی بیگناه، در چنگال فردی مبتلا به بیماری اعصاب و روان گرفتار شده، مورد تعرض قرار می‌گیرد و به شکل وحشیانه‌ای به قتل می‌رسد. ضمن تسلیت به خانواده داغدار این دخترک خردسال، لازم می‌دانم به چند نکته اشاره کنم:

۱- بارها از اهمیت سلامت روان در جامعه و نقش آن در تعادل و تثبیت امنیت اجتماعی سخن گفته شده‌است. مطالعات انجام شده در حوزه روان پزشکی نشان می‌دهد در جوامع بشری سوء رفتار جنسی با کودکان، شایع‌تر از آن چیزی است که تصور می‌شود؛ به گونه‌ای که بر اساس نتایج پژوهش‌های میدانی در کشورهای غربی تا ۲۷ درصد دختران در کودکی مورد بدرفتاری و یا آزار جنسی قرار گرفته‌اند.

۲- مطالعات انجام شده همچنین بیانگر این واقعیت است که کودکان بیشتر مورد تعرض فردی قرار می‌گیرند که با آنها آشنایی و یا حتی نسبت فامیلی دارد؛ چرا که این آشنایی موجب اعتماد کودک می‌شود و در نتیجه امکان چنین عملی را آسان‌تر می‌کند. همچنانکه آتنا هم به دلیل رفت و آمد در مغازه فرد متجاوز او را می‌شناخته و به او اعتماد داشته‌است.

۳-  نکته آخر این‌که آرزو می‌کردم هرگز در کشورم شاهد این حوادث تلخ و دلخراش نباشم، اما آرزو یک چیز است و واقعیت‌ چیز دیگری. به‌ یقین برخورد قاطع، سریع و بدون مماشات قضایی با افرادی که متعرض کودکان معصوم می‌شوند  در کاهش این آسیب اجتماعی موثر بوده و البته مطالبه مردم است، اما قطعا کافی نیست.

هرچند آموزه‌های فرهنگی و دینی تا حد زیادی جامعه ما را در برابر مسائلی از این دست مصون داشته‌است، اما داستان غم‌انگیز آتنای عزیز بار دیگر ثابت کرد در کنار برخوردهای قاطع قضایی با توجه به اقتضائات فرهنگی، نیازمند توجه به سلامت روان در جامعه و ترویج آموزش‌های لازم در مقاطع سنی و تحصیلی از طریق والدین، نظام آموزشی و رسانه‌ها، به‌ویژه صدا و سیما هستیم. فراموش نکنیم زخم‌های برجای مانده از چنین حوادثی، به آسانی التیام نمی‌یابد.»

12jav.net

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.