2024/02/24
۱۴۰۲ شنبه ۵ اسفند
ایران جزء پنج کشور اول مصرف‌کننده پلاستیک در جهان

ایران جزء پنج کشور اول مصرف‌کننده پلاستیک در جهان

سالانه هزار میلیارد کیسه پلاستیکی وارد طبیعت می‌شود. سهم ایرانی‌ها از این رقم، 500هزار تن است. این آمار برای طبیعت خطرآفرین است و محیط زیست را تهدید می‌کند

دوات آنلاین-سالانه هزار میلیارد کیسه پلاستیکی وارد طبیعت می‌شود. سهم ایرانی‌ها از این رقم، 500هزار تن است. این آمار برای طبیعت خطرآفرین است و محیط زیست را تهدید می‌کند اما تاکنون برای کنترل مصرف پلاستیک چندان موفق نبوده‌ایم و همین امر باعث شده جزء پنج کشور اول مصرف کننده پلاستیک در جهان باشیم.

محمد درویش مدیر کل دفتر مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در این باره گفت: هر ایرانی به طور متوسط بیش از 3 برابر هر شهروند در کره زمین پلاستیک مصرف می کند.

وی با بیان اینکه مصرف پلاستیک به انتشار گازهای گلخانه ای،مصرف سوخت های فسیلی و مواد نفتی دامن می زند، تاکید کرد:پلاستیک اگر بعد از 200 سال تجزیه و تکخ تکه شود به اشتباه طعمه پرندگان می شود و به صورت مستقیم یا غیر مستقیم وارد چرخه غذایی انسان می شود که بیماری هایی از جمله سرطان و بیماری های گوارشی را برای انسان به همراه دارد.

درویش با اشاره به دیگر زیان های پلاستیک رها شده در طبیعت گفت:پلاستیک های رها شده در طبیعت باعث می شود که قطرات باران بجای این که در خاک نفوذ کنند در سطح خاک جاری و ضریب سیلاب و فرسایش خاک را افزایش بدهند.

درویش با اشاره به محروم ماندن سفره های زیرزمینی ،قنات ها،چشمه ها از آب که یکی از زیان های پلاستیک رها شده در طبیعت است، گفت:جنبش ها وحرکت های مردمی به منظور ترویج کیسه های پارچه ای چندبار مصرف به جای پلاستیک ایجاد شده وسازمان محیط زیست هم از این جنبش ها حمایت می کند.

مدیر کل دفتر مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد:تلاش می کنیم با کمک ظرفیت هنرمندان ،صداوسیما،رسانه های گروهی وآموزش و پرورش ،زندگی ایرانیان رادر مصرف پلاستیک تغییر دهیم .

وی با تاکید بر قانونی کردن جمع آوری پلاستیک افزود: تولیدی های محصولات پلاستیکی مانند آب معدنی و نوشابه های غیر الکلی موظف هستند باقیمانده بطری خالی خود را جمع آوری کنند تا مکانیسم آن مانند کشورهای توسعه یافته باشد.

12jav.net

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.