2022/08/14
۱۴۰۱ يکشنبه ۲۳ مرداد
پشت پرده برچسب‌های ارگانیک

پشت پرده برچسب‌های ارگانیک

یک کشاورز: متاسفانه دغل بازی در بازار با ادعای ارگانیک بودن توت فرنگی بسیار زیاد شده است .

دوات آنلاین-این روزها بازار محصولات ارگانیک حسابی داغ است. مخصوصا آنهایی که می‌خواهند میوه به‌ویژه توت فرنگی بخرند حتما دنبال نوع ارگانیک آن می‌گردند. این موضوع باعث شده تا عده‌ای سوء‌استفاده کنند و با زدن برچسب ارگانیک محصولات‌شان را گران‌تر بفروشند.

محصولات ارگانیک محصولاتی هستند که در تولید و فراوری آنها از هیچ نوع مواد شیمیایی چه به عنوان کود و چه به عنوان سم و چه به عنوان افزودنی درفرآیند تولید استفاده نشده است.

 

یکی از توت فرنگی کاران از شهرستان قائمشهر با ادعای این که محصول تولیدی در مزرعه اش ارگانیک است و از سم و کود های شیمیایی استفاده نکرده است ، به خبرنگار ایرنا گفت : متاسفانه دغل بازی در بازار با ادعای ارگانیک بودن توت فرنگی بسیار زیاد شده است .

فردین حسن زاده با تایید این که عنوان ارگانیک به ابزاری برای سودجویی تبدییل شده است ، توضیح داد : از آنجایی که 90درصد این میوه توت فرنگی باید به صورت تازه خوری به مصرف برسید و از سوی دیگر باید در کمتر از 24 ساعت پس از برداشت هم به فروش برسد تا فاسد نشود ، فروشندگان سالم بودن میوه با برچسب ارگانیک را فریاد می زنند.

وی با بیان اینکه بیشتر مردم فقط به ظاهر شفاف و درشتی توت فرنگی نگاه می کنند و با قیمت بالاتری می خرند ، افزود : متاسفانه برخی از فروشندگان با پاشیدن اسپری ، رنگ میوه قرمز را شفاف و ظاهر پسند می کنند.

این کشاورز با اشاره به اینکه قارچ کش ها مهم ترین سموم مصرفی در تولید توت فرنگی هستند ، گفت : شرائط آب و هوایی مهم ترین عامل تولید توت فرنگی سالم محسوب می شود و تولید کنندگان زمانی که با تغییرات جدی آب و هوایی مواجه شوند، برای جلوگیری از خسارت از سموم و کود های شیمیایی استفاده می کنند.

مازندران در سال جاری تاکنون شرایط آب و هوایی پرنوسانی را پشت سر گذاشته است . در حالی که اواخر فروردین ماه بیشتر مناطق استان با بارش باران و برف و کاهش دما و یخبندان مواجه بود ، قبل از آن دمای بالای 35 درجه را تجربه کرده بود و این روزها هم دمای هوا براساس پیش بینی هواشناسی تا 32 درجه بالای صفر افزایش خواهد یافت .

کشاورز قائمشهری با اشاره به این نکته که نور آفتاب عامل مهمی برای کامل شدن قند و رنگ آوری میوه توت فرنگی است، گفت: در صورت تداوم ابری و یا بارندگی های زیاد در زمان برداشت ، خسارت زیادی به کشاورزان وارد می شود.

 

 سم زدایی پنج ساله از زمین یعنی ارگانیگ

این کشاورز مازنی با تاکید بر اینکه در کشت ارگانیک زمین و خاک کشت توت فرنگی باید تا پنج سال عاری از سموم باشد، بیان داشت : در کشت ارگانیک برخی از نهاده های تقویتی گیاهی مانند کودهای حیوانی استفاده می شود.

وی گفت : مردم فقط به درشتی و رنگ میوه توت فرنگی نگاه می کنند، اما توت فرنگی ارگانیک ممکن است چنین شرائط ظاهری را نداشته باشد.

او قیمت هر کیلو گرم توت فرنگی تولیدی خودش را 10 هزار تومان اعلام کرد و اظهار داشت : زمینی که من در آن توت فرنگی کشت می کنم اولا پنج سال متوالی رنگ سموم کشاورزی به خودش ندیده و ثانیا در تمام فرایند تولید از هیچ گونه نهاده شیمیایی استفاده نمی کنم.

این کشاورز افزود : تشخیص توت فرنگی ارگانیک از غیر ارگانیک برای مردم عادی بسیار سخت است ، اما آزمایش های دست اندرکاران از محصول تولیدی ، ارگانیک بودن را ثابت می کند .

 

کشت هیدروپونیک ، ارگانیک نیست

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران هم با تعریف کشت بدون استفاده از سم در خاک به عنوان کشت ارگانیک ، گفت که بعضی از فروشندگان توت فرنگی در مازندران شاید به کشت هیدروپونیک هم ارگانیک اطلاق می کنند .

وی با بیان اینکه کشت بدون خاک یا همان تولید گلخانه ای هوشمند هیدروپونیک ، دانش فنی به همراه امکانات و تجهیزات پیشرفته از روش های نوین تولید محصولات کشاورزی در دنیاست ، اظهار داشت : هر چند یک واحد تولیدی در بابلسر از این روش استفاده می کند، اما به معنای کشت ارگانیک است.

عبدالرحمن زاغی افزود : برای انجام کشت هیدروپونیک ،راه اندازی سامانه پیشرفته گرمایی و سرمایی ، نیروی متخصص ، مهارت های مدیریتی و تجربه بالایی برای آماده کردن محلول ، تنظیم و اصلاح کمبود عناصر ، اطمینان از تهویه و حفظ شرایط مطلوب در داخل ساختارهای کنترل شده لازم است.

وی گفت : در روش تولید هیدروپونیک ، آلودگی خاک مطرح نیست و آلودگی آب هم کمتر است و کنترل شرایط محیطی از جمله نور، دما، رطوبت و ترکیب هوا بسیار ساده تر است.

این مسئول با تاکید بر این که به طور یقین سلامت میوه در این نوع کشت به دلیل رعایت تمامی مسایل ، آفت و بیماری به حداقل و حتی به صفر می رسد ، افزود : اما کود و سموم کشاورزی از طریق آب قابل تزریق به گیاه است.

مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران مهم ترین عوامل بیماری زا در توت فرنگی را قارچ و کنه دانست و گفت: در شرائط مناسب آب و هوایی ،این بیماری ها بدون استفاده از سموم قابل کنترل است.

زاغی با بیان اینکه در کشت ارگانیک خاک سالم مهم ترین عامل است، اظهار داشت: در تولید محصول ارگانیک می توان برای تقویت و رشد میوه از کودهای حیوانی و گیاهی و همچنین در مبارزه با آفات و بیماری ها نیز از شیوه های بیولوژیکی استفاده کرد.

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.