2023/12/02
۱۴۰۲ شنبه ۱۱ آذر
 زنان کنترل کننده‌های خانواده
روز جهانی جمعیت:

زنان کنترل کننده‌های خانواده

دوات آنلاین-  

225 میلیون زن در سراسر جهان به دنبال اجتناب از بارداری هستند اما از روش‌های سالم و مناسب برای برنامه ریزی خانواده استفاده نمی‌کنند. از این رو تلاش آنها با نتیجه‌ای بالعکس به ازدیاد بیشتر جمعیت منجر می شود.

شعار روز جهانی جمعیت برای سال 2017 که سازمان ملل استفاده کرده شعار «برنامه‌ریزی خانواده:توانمندسازی مردم، توسعه ملت‌ها» است. در حال حاضر اکثریت زنان جهان که با تقاضایی غیرقابل پیش بینی برای جلوگیری از بارداری اقدام کرده‌اند در 69 کشور فقیر در دنیا ساکن هستند. از این رو سازمان ملل اعلام کرده‌است که دسترسی زنان به برنامه‌ریزی امن خانوادگی به نوعی قدم اول توانمندسازی ملت‌هاست که در آخر موجب کاهش فقر در جهان می‌شود.

بر اساس آمار سازمان ملل جمعیت جهان در حال حاضر نزدیک به 7.6 میلیارد نفر است که برآورد شده تعداد 83 میلیون نفر دیگر تا سرشماری دیگر به این جمعیت اضافه شود. به رغم بروز کاهش رشد جمعیت از دهه 1960 این میزان رشد جمعیت جهانی قابل توجه است.

به گفته کارشناسان در حال حاضر 214 میلیون زن و دختر به دستگاه‌های جلوگیری از بارداری دسترسی ندارند. در صورتی که نیاز این افراد به این وسایل تامین شود می‌توان از 67 میلیون بارداری سالانه ناخواسته جلوگیری کرد و مانع مرگ 76000 زن در طول دوران بارداری و در زمان زایمان شد. برهمین اساس منافع اقتصادی تامین این نیاز چیزی حدود 430 میلیون دلار در سال است.

 در حال حاضر آفریقا بالاترین میزان باروری و کمترین میزان استفاده از لوازم پیشگیری از بارداری را دارد. در صورتی که نرخ تولد با همین روند ادامه پیدا کند جمعیت 26 کشور این قاره تا سال 2050 دو برابر خواهد شد.

سازمان ملل به همین خاطر با قرار دادن این روز به عنوان روز جهانی جمعیت به دنبال آن است تا توجه جهان را به سرچشمه چالش‌های اجتماع جهانی در سال‌های آینده یعنی افزایش جمعیت جلب کند. رشد سریع جمعیت در کشورهای فقیر موجب مصرف سریع منابع طبیعی تجدیدناپذیر می‌شود. از سوی دیگر با افزایش استفاده از این منابع تغییرات آب و هوایی نیز با سرعت بیشتری ادامه پیدا خواهد کرد و عاقبت انسان‌ها برای پیدا کردن غذا با مشکل مواجه خواهند شد.

برنامه‌ریزی خانواده (FP2020) یک بنیاد وابسته به سازمان ملل است که برای اجرای برنامه‌ها به کمک های مالی کشورهایی همچون آمریکا نیازمند است. هدف این بنیاد تامین نیازهای 120 میلیون زن و دختر در دسترسی به لوازم ضد بارداری تا سال 202 است. آمریکا تاکنون 600 میلیون دلار به این بنیاد کمک کرده‌است اما با آمدن دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور جدید و تصمیم او برای مبارزه با روندهای ضدبارداری و سقط جنین به نطر می‌رسد اهداف این بنیاد تا موعد مقرر تامین نخواهد شد. 

12jav.net

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.