2024/07/22
۱۴۰۳ دوشنبه ۱ مرداد
 بحرانی به قدمت تاریخ
تولید زباله در استرالیا

بحرانی به قدمت تاریخ

دوات آنلاین

قدمت تولید زباله در میان استرالیایی ها به به دوران کشف طلا در این کشور باز می‌گردد. ممکن است فکر کنید که 150 سال پیش، ویکتوریایی ها صرفه جو بودند و وسایلشان را تعمیر می کردند یا آنها را به عنوان جنس دست دوم می فروختند، اما شواهد خلاف این مساله را نشان می دهد.

شبکه «اس.بی.اس» استرالیا روز سه شنبه در گزارشی تصریح کرد تولید انبوه زباله های امروزی در استرالیا به تغییرات بزرگ اجتماعی و اقتصادی پس از کشف طلا توسط اروپایی ها در ویکتوریا استرالیا و پس از سال 1851 برمی گردد.

حفاری های اکتشافی در ملبورن، حجم وسیعی از زباله ها را نشان می دهد که عمر آنها دوره اکتشاف طلا در دهه های 1850 و 1860 است. طبقه کارگر در حوزه شهری ملبورن آنقدر وسایل زیادی را به عنوان زباله دور می انداختند که سیستم شهری جمع آوری زباله که به صورت هفتگی آشغال ها را جمع آوری می کرد، از پس جمع آوری و انتقال همه این زباله ها بر نمی آمد. ساکنان منازل، زباله های اضافی را زیر کف خانه ها و گوشه حیاط ها انبار و یا آنها را دفن می کردند.

وقتی که در دهه 1870، توالت های مدل قدیمی ملبورن که در واقع سوراخ های بزرگی روی زمین بودند بسته شدند، ساکنان شهر فرصت را غنیمت شمرده و آنها را با آشغال های اضافه خود پر کردند. بسیاری از این زباله ها زیر ساختمان های شهر فعلی قرار دارند و بسیاری از آنها پیدا شده و جزء میراث تاریخی استرالیا ثبت شده اند.

محل های بزرگتر دور انداختن زباله ها هم وجود داشت. در حاشیه ملبورن، حجم زباله ها آنقدر زیاد بود که پژوهشگران تاریخی زمان کافی برای جستجوی آن را نداشتند. حفاری ها در «کارلتون گرادنس» هم منجر به کشف مقادیر انبوهی از زباله های خانگی شد که توسط شهروندان فرصت طلب در آن ناحیه جمع شده بودند.

مطالعه این زباله ها نشان داد مردم مثلا سرویس کامل غذاخوری خود را دور می انداختند تا آنها را با طرح های مد روز جایگزین کنند یا زیور آلات قدیمی خود را به راحتی داخل زباله ها می انداختند و با وجود سیستم بازیافت زباله در مقیاس صنعتی، بطری های شیشه ای را در تعداد بسیار بالا دور می انداختند. آنها حتی از لوله های گلی به عنوان ظروف یکبار مصرف استفاده می کردند و بعد از مصرف آنها را دور می ریختند!

کشف طلا باعث افزایش بسیار زیاد جمعیت، منابع ثروت جدید، دسترسی بیشتر به شبکه توزیع محصولات مصرفی در جهان و همچنین منجر به آزادی های بیشتر اجتماعی شد.

12jav.net

 

پیشنهادات ما
کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.