2024/07/23
۱۴۰۳ سه شنبه ۲ مرداد
مخدر کاپتاگون در خدمت داعش

مخدر کاپتاگون در خدمت داعش

این ماده مخدر احساس ترس و شک را در فرد مصرف کننده کاهش می‌دهد و علاوه بر این باعث کم خوابی فرد و تشنگی و گرسنگی شدید او می‌شود. این ماده مخدر تروریست را تبدیل به «یک ماشین کشتار بی رحم» می‌کند.

دوات آنلاینبر اساس گزارش‌ها شبه نظامیان گروه تروریستی داعش از ماده مخدری به نام کاپتاگون ملقب به «شجاعت شیمیایی» به منظور شرکت در جنگ استفاده میکنند.

به گزارش مجله سان، ماده کاپتاگون یک محرک روانی است که از ترکیبی از آمفتامین و تئوفیلین ساخته شده است. این ماده زیر مجموعه گروهی از مخدرها به نام فنتیلین‌ها است که در سال ۱۹۶۱ عرضه شده و برای مدت ۲۵ سال به عنوان یک جایگزین خفیف‌تر برای آمفتامین مورد استفاده قرار می‌گرفت.

کاپتاگون برای درمان کودکان مبتلا به بیماری ADHD  و نارکولپسی استفاده می‌شد. این مخدر بر خلاف آمفتامین فشار خون بیمار را افزایش نمی‌دهد و می‌تواند برای بیماران مبتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی نیز استفاده شود.

 این ماده در سال ۱۹۸۶ به دلیل اعتیادآوری بالای آن در اکثر کشورهای دنیا ممنوع اعلام شد. کاپتاگون اکنون در خاورمیانه تبدیل به یک مخدر تفریحی محبوب شده است و در کشورهای نظیر اردن، لبنان، ترکیه و سوریه با قیمتی ارزان فروخته می شود.

در اکتبر ۲۰۱۵ یک شاهزاده عربستانی به نام عبد المحسن بن ولید بن عبدالعزیز، به همراه چهار تن دیگر در بیروت به دلیل قاچاق مواد مخدر دستگیر شدند و از  جت شخصی آنها که قرار بود به ریاض برود، دو تن قرص کاپتاگون و مقادیری کوکائین کشف شد. بر اساس تحقیقی که یک انجمن دارویی عربستان درباره مصرف مواد مخدر از سوی تروریست‌ها انجام داده، اعتیاد به کاپتاگون در میان تروریست‌های داعش موج می‌زند.

گزارش شده که بمب‌گذاران انتحاری داعش از جمله سلمان عابدی، تروریست عامل حمله چند وقت پیش در شهر منچستر انگلیس، قبل از انجام حملات انتحاری مقدار زیادی از کاپتاگون مصرف کرده بودند و چشمهایشان قرمز شده و حالت سرگیجه در آنها کاملا مشخص بود.

همچنین پس از کالبدشکافی اجساد مهاجمان حمله پاریس در 2015 و دیگر مناطق اروپا مشخص شد مهاجمان کاپتاگون مصرف کرده بودند. برخی از کسانی که از این حملات جان سالم به در بردند نقل کردند که فرد مهاجم مانند حیوانی وحشی که از فضا آمده باشد بدون هیچ احساسی به مردم حمله می‌کرد.

این ماده مخدر احساس ترس و شک را در فرد مصرف کننده کاهش می‌دهد و علاوه بر این باعث کم خوابی فرد و تشنگی و گرسنگی شدید او می‌شود. این تحقیق عنوان کرد که این ماده مخدر تروریست را تبدیل به «یک ماشین کشتار بی رحم» می‌کند.

این ماده مخدر اغلب تروریست‌ها را دچار اعتیاد فلج کننده ای می‌کنند به نحوی که این تروریست نمی‌توانند کاری به جز پیروی از اربابان  انجام دهد.

سال گذشته میلادی نیز روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی درباره خاورمیانه از مواد مخدری که داعش تولید و صادر می‌کند نوشت و اعلام کرد داعش برای جبران اراضی از دست داده خود و کاهش درآمدهای نفتی‌اش اقدام به تولید و فروش مواد مخدر به ویژه در استان‌های نینوا و الانبار در عراق و نیز غرب سوریه و در نزدیکی مرزهای لبنان می‌کند.

اوایل سال جاری میلادی یک محموله بزرگ از این ماده مخدر در فرودگاه رواسی-شارل دو گل فرانسه کشف و ضبط شد.

12jav.net

 

پیشنهادات ما
کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.