2024/05/23
۱۴۰۳ پنج شنبه ۳ خرداد
سهل‌انگاری دولت برزیل در از بین بردن جنگل‌های آمازون

سهل‌انگاری دولت برزیل در از بین بردن جنگل‌های آمازون

دوات آنلاین-  

طرفداران محیط زیست دولت برزیل را متهم می‌کنند با کشته شدن دو فعال محیط زیست در جنگل‌های آمازون و به آتش کشیدن ماشین‌های اختصاصی آژانس ملی محیط زیست خشونت را علیه محافظان ریه‌های زمین به حداعلی رسانده است.

به گزارش گاردین، به عقیده فعالان برنامه دولت برزیل این است که با کاهش حفاظت از جنگل ها زمین‌های بیشتری را به کشاورزان و دامدارن بدهد. از این رو انسان های صاحب منافع در این نواحی این اجازه را به خود می‌دهند تا به ماموران دولتی و فعالین این حوزه به راحتی حمله کنند.

ماریو آسترینی، سیاست‌گذار گروه صلح سبز در برزیل می‌گوید:« ما شاهد خشونت افزایش یافته‌ای در مناطق روستایی علیه خودمان هستیم. جرقه این خشونت‌ها در برزیلیا (پایتخت) زده شد و حالا دامنه آن به جنگل های آمازون رسیده است.»

به دلیل نفوذ لابی قدرتمند وزارت کشاورزی در مجلس از ابتدای سال جاری میلادی پیشنهادهای متضادی در این زمینه در مجلس محافظه‌کار برزیل تا کنون مطرح شده است. از جمله این لوایح که با اهداف حفظ جنگل‌ها در تضاد است پیشنهاد آزادسازی صدور مجوز‌های خرید زمین‌های جنگلی و کاهش حفاظت‌های قانونی برای 1.3 هکتار از مناطق جنگلی بوده‌است.

طبق گفته کمیته های روستایی، به عنوان یک گروه غیرانتفاعی، از ابتدای امسال تا کنون 45 نفر از فعالین محیط زیست در مناطق حساس جنگلی کشته شده‌اند. این در حالی است که در طول سال 2016 تعداد 61 نفر جانشان را از دست داده بودند.

آدامیر پرایرا، رهبر 44 ساله یک گروه محلی به نام «دهقانان فقیر» بود که در روز ششم ژوئن در یک کارواش نزدیک راندونو توسط دو مرد به ضرب گلوله کشته شد. همسر او همزمان با این حادثه با سرپرست محلی اینکرا در یک جلسه بود. پلیس نتوانست سرنخی از ضاربان پرایرا پیدا کند.

 از سوی دیگر رسانه های محلی اعلام کردند که تصمیم رئیس‌جمهور میشل تمر برای وتوی لایحه حفاظت بیشتر از مناطق نیازمند به مراقبت خشم اهالی محلی را نیز برانگیخته است. با این تصمیم رئیس‌جمهور درختان 1.3 هکتار از جنگل‌های استوایی از بین خواهد رفت. تمر پیش از رفتن به نوروژ این خبر ار اعلام کرد و پس از بالا گرفتن اعتراضات وزیر محیط زیست برزیل اعلام کرد که دولت قصد دارد لایحه‌ای جدید را در همین زمینه به مجلس ارائه کند. لایحه‌ای که تا به امروز خبری از آن به نمایندگان مجلس نرسیده است.

 

 

 

12jav.net

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.