2024/06/24
۱۴۰۳ دوشنبه ۴ تير
سریال پشت پرده چند قسمت است؛ خلاصه داستان و ساعت پخش و تکرار

سریال پشت پرده چند قسمت است؛ خلاصه داستان و ساعت پخش و تکرار

سریال پشت پرده مجموعه طنز جذابی است که اطلاعات لازم درباره آن را می توانید در این مطلب بخوانید.

دوات آنلاین -سریال پشت پرده به کارگردانی محمدرضا حاجی غلامی مجموعه ای طنز است که واقیع آن در یزد رخ می دهد. خلاصه داستان، تعداد قسمت ها و ساعت پخش و تکرار این سریال از شبکه 2 در ادامه آمده است.

 

خلاصه داستان سریال پشت پرده

داستان سریال پشت پرده درباره دو خانواده یزدی و تهرانی است که دست قضا آنان را قرین همدیگر می‌کند.

 

جام جم نوشت: به گفته تهیه‌کننده سوژه سریال با این موضوع که یزد یکی از قطب‌های درمان ناباروری شناخته می‌شود، ارتباط دارد. وی به جام‌جم می‌گوید: قصه اصلی به فرزندآوری ربط دارد. همچنین سعی شده است فرهنگ سنتی یزد و تفاوت‌هایش با فرهنگ مدرن نشان داده شود.  وی درباره ساخت این سریال در یزد عنوان می‌کند: تازه بودن سوژه و همچنین جذابیت ساخت کمدی در یزد از دلایلی بود که باعث شد سراغ این پروژه برویم.  در برخی سریال‌ها که بازیگران با لهجه ایفای نقش می‌کنند، این احتمال وجود دارد که به خوبی از پس ادای لهجه برنیایند و باعث آزردگی خاطر مردم آن لهجه شوند. اما گویا در این سریال با استفاده از ظرفیت‌های بومی از این اتفاق خبری نیست.

 

رضوانی می‌گوید: در این سریال بازیگران یزدی نقش شخصیت‌های یزدی را بازی می‌کنند و بازیگران تهرانی نقش شخصیت‌های تهرانی.

 

به گفته رضوانی قالب «پشت پرده» سیتکام است. ستکام گونه‌ای از کمدی است که در آن شخصیت‌های سریال در مکان‌های عادی مانند محل کار یا خانه حضور دارند و فعالیت‌های روزانه آنها با حرکات یا دیالوگ‌های طنز انجام می‌شود. در‌واقع معمولا این آثار در محیطی محدود روایت می‌شوند که این موضوع هم می‌تواند دست و پای نویسنده و کارگردان را ببندد و هم آنان را بیش از هر چیز متمرکز بر قصه کند. به همین دلیل سیتکام‌های موفق ونام آشنا در دنیا کم نداریم که استوار برقصه وبازی بازیگران حسابی از پس جذب مخاطب برآمدند.

 

رضوانی باور دارد هر چند این مجموعه رانمی‌توان با سریال‌های پرلوکیشن و باسرمایه‌های بیشتر مقایسه کرد اما بیان می‌کند: قصه در یک خانه قدیمی دریزدمی‌گذارد و نهایتا چند کوچه اطراف را می‌بینیم. اما فکر می‌کنم مخاطبان ازبازی بازیگران به ویژه بازیگران یزدی به شگفت بیایند و رضایت‌شان جلب شود.رضوانی ادامه می‌دهد: سریال در مرکز هنری رسانه‌ای نهضت زیر‌مجموعه سازمان تبلیغات اسلامی تولید شده است که بعدا با مشارکت استانداری یزد و شبکه دو سیماتکمیل شد.

عکسی از سریال پشت پرده

حاجی غلامی، کارگردان پشت پرده، هم درباره موضوعاتی که در این سریال به آنها پرداخته می‌شود، می گوید: من فکر می‌کنم می‌توان سه محور اصلی را برای این سریال در نظر گرفت. محور اول بحث حریم و تفاوت سبک زندگی بین خانواده‌هاست. با توجه به این‌که در قصه، یک خانواده مهمان یک خانواده دیگر می‌شود، این امر در سریال مورد توجه قرار می‌گیرد. نکته بعدی که می‌تواند جزو ضلع‌های اصلی این سریال باشد، بحث فرزندآوری است. با عنایت به این نکته که یزد، یکی از شهرهایی است که بسیاری از افراد از شهرها یا کشورهای دیگر برای فرزندآوری به آن مراجعه می‌کنند، بنابراین شخصیت‌های داستان ما به این بهانه از تهران به یزد سفر می‌کنند که همین مسأله شروع چالش‌های خوبی در قصه می‌شود.وی می‌افزاید: نکته بعدی که در این سریال به آن توجه شده، بحث شأن معلم و مسائل و اتفاقاتی است که در این حوزه می‌افتد و ما در بخش‌هایی از این سریال آنها را نقد کرده‌ایم. تلاش داشتیم مسائلی از این دست را هم مورد واکاوی قرار دهیم.

  

حاجی غلامی درباره انتخاب شهر یزد به‌عنوان بستراین اتفاقات در داستان عنوان می‌کند: اولا که من یزدی هستم و علاقه و دغدغه‌ام همواره این است که در این شهر کارهایم را بسازم چون به هر حال با این فرهنگ آشنا هستم و فیلم‌هایی را هم که پیش از سریال‌هایم ساخته‌ام در شهر یزد بوده است. تقریبا کارهای موفقی بوده‌اند. اینجا باز هم فرصتی پیش آمد تا اثرم را در این شهر بسازم. البته از آنجا که کارهای سیتکام محدود هستند، پیشنهادی مطرح شد مبنی بر این‌که سریال در شهرستان اتفاق بیفتد. از آنجا که برای کارگردانی این سریال انتخاب شدم، داستان در شهر یزد مقابل دوربین رفت.  این کارگردان ادامه می‌دهد: دومین نکته‌ای که باعث شد این شهر را انتخاب کنیم، گویش و لهجه شیرینی است که یزدی‌ها دارند و معمولا مورد استقبال عموم مردم ایران قرار می‌گیرد. مردم این لهجه و این فرهنگ را دوست دارند.وی می‌افزاید: می‌توان خیلی از محتواها و حرف‌های خاص را با این لهجه شیرین، تعدیل و با بیان دلپذیرتری به مردم عرضه کرد. نکته مهم بعد این است که یزد ظرفیت بسیار خوبی برای تولید سریال دارد. هم از نظر لوکیشن، معماری و تاریخ و هم از لحاظ فرهنگ بومی و سبک زندگی. حاجی غلامی توضیح می‌دهد: چون سبک زندگی مردم یزد به گونه‌ای است که می‌توان در سریال‌ها از آن بهره برد، بنابراین می‌توان سریال‌های بسیاری را در این شهر تولید کرد. لذا بعد از مدت‌ها یک سریال در یزد ساخته شده که امیدواریم این اتفاق خوبی باشد و مردم هم سریال را دوست داشته باشند.

 

وی در پاسخ به این سؤال که تا چه حد شرایط به‌گونه‌ای بوده که بتوانند از ظرفیت‌های این استان استفاده و جذابیت‌های یزد را به مخاطب معرفی کنند بیان می‌کند: با توجه به این‌که «پشت پرده» یک کار سیتکام است، خیلی نتوانستیم به صورت گسترده این شهر را به مخاطب معرفی کنیم اما اگر فرصتی پیش بیاید و این کار ادامه یابد، وارد محیط‌های گسترده‌تر و فضاهای گردشگری و دیدنی‌تری خواهیم شد؛ چون یزد به عنوان یک شهر میراث جهانی ثبت شده و جزو معدود شهرهای دنیاست که به این توفیق دست پیدا کرده است. بنابراین این شهر ظرفیت بسیاری در تولید آثار فاخر دارد. این بار ما با زبان طنز و موقعیت‌های کمدی وارد این موضوع می‌شویم که به‌هر‌حال می‌تواند شکل متفاوتی باشد. اگر اتفاق موفقی شد، ما با این سریال یک خانواده یزدی را معرفی کردیم که می‌تواند یک نمونه مناسبی از زندگی مردم این استان باشد.

عکسی از سریال پشت پرده

تعداد قسمت های سریال پشت پرده

سریال پشت پرده در 28 قسمت ساخته شده و هر قسمت آن 35 دقیقه است.

 

ساعت پخش و تکرار

اگر می خواهید به تماشای این مجموعه طنز بنشینید باید بدانید این سریال از شنبه تا چهارشنبه حوالی ساعت ۲۱ و ۱۵ دقیقه پخش می‌شود.

 

در ساعت های 5 و نیم بامداد و حدود 9 و ربع صبح هر روز هم می توانید شاهد تکرار سریال پشت پرده باشید.

عکسی از سریال پشت پرده

بازیگران سریال پشت پرده

ایفاگران نقش‌های اعضای این دو خانواده و همچنین دیگر شخصیت‌ها، بازیگرانی از پایتخت و یزد هستند. رضا شفیعی‌جم، میرطاهر مظلومی، مریم کاویانی، حسین سلیمانی، آزیتا ترکاشوند، حدیثه تهرانی، جواد خواجوی و بازیگران یزدی همچون محمدرضا بحری، فاطمه زارع، محسن عالم زاده، صاحب حائری‌زاده، سعید خبیری، زهرا گماری، مهدی دهقان، هدی دهقان، محدثه بقایی، رها جاودانی و حسین کریمی به نقش‌های ‌پشت پرده‌ جان دادند.

  

در خانواده تهرانی، میرطاهر مظلومی نقش مظفر تخمه‌چی را بازی می‎‌کند که پدر خانواده است.آزیتا ترکاشوند ایفاگر نقش مادر خانواده با نام نازی است. دایی خانواده به اسم فرزین هم با بازی رضا شفیعی‌جم خواهید دید.

 

حسین سلیمانی، بازیگر نقش دارا(پسر خانواده)، حدیثه تهرانی بازیگر نقش سوده (عروس خانواده) و زهرا گماری که اولین تجربه‌اش را پشت سر می‌گذارد، ایفاگر نقش درسا(دختر خانواده) است.

 

جواد خواجوی نیزنقش مدیر دبستان را دارد. مریم کاویانی هم در دو قسمت بازیگرمهمان مجموعه است.

عکسی از سریال پشت پرده

آیا سریال پشت پرده فصل دوم هم دارد

سریال‌های موفق معمولا قصه‌های جدید طرح می‌کنند تا در قالب فصل‌های تازه بار دیگر با مخاطبان همراه شوند. کارگردان «پدر پسری» در ادامه درباره ادامه‌دار شدن این سریال عنوان می‌کند: سریال‌هایی که براساس طنز موقعیت ساخته می‌شود باید با تعداد بالایی از قسمت‌ها تولید شود.  وی درباره چرایی این گزاره عنوان می‌کند: به این علت که طنز موقعیت، مبتنی بر کاراکتر و شخصیت‌هاست و وقتی شخصیت‌ها در طول زمان برای مخاطب جا می‌افتد، جذاب می‌شود، لذا از ابتدا نگاه‌مان این بود که این سریال چند فصلی باشد ولی سعی کرده‌ایم در فصل اول با یک موقعیت کوچک‌تر و فضای محدودتر به نوعی آزمون و خطایی کنیم، کاراکترهای‌مان را شکل بدهیم تا در فصل‌های بعدی بتوانیم به‌صورت گسترده‌تر و با شکل سریالی قوی‌تر کار را دنبال کنیم. مدل کمدی موقعیت این است که پایان‌بندی‎‌های پیچیده درام‌گونه ندارد، از این‌رو این امکان همیشه هست که یک سریال ادامه پیدا کند. بنابراین این سیاست‌ها از ابتدا بوده و امروز هم حمایت‌های خوبی از این سریال می‌شود. با توجه به این‌که استاندار یزد شخصیت فرهنگی است و به حوزه رسانه توجه ویژه‌ای دارد، پیشنهاد فصل‌های آینده این سریال را ارائه کرد و مایل هستند چنین اتفاقی به‌صورت مداوم بیفتد.

 

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.