2024/05/23
۱۴۰۳ پنج شنبه ۳ خرداد
دلیل بی حسی و خواب رفتن دست بعد از بیدار شدن چیست

دلیل بی حسی و خواب رفتن دست بعد از بیدار شدن چیست

اگر دست شما هم بعد از بیدار شدن از خواب بی حس است دلایل اصلی چنین اتفاقی را در اینجا بخوانید.

دوات آنلاین -آیا تا به حال پس از بیدارشدن از خواب متوجه شده‌اید که یکی از دستانتان به خواب رفته‌ و بی‌حس است؟ با وجود آن‌که می‌توان این پدیده را به گرفتگی موقت عصب‌ها نسبت داد، ممکن است این عارضه از مشکلات جدی‌تر سلامت ناشی شود.

 

به گزارش خراسان، «وری‌ول‌هلث» در گزارشی به این موضوع پرداخته است. اگر با بی‌حسی یا احساس سوزن‌سوزن شدن در دست‌هایتان بیدار می‌شوید، بدنتان در حال ارسال پیام و نشانه‌ای است. درک دلایل بی‌حسی دست‌ها پس از بیدار شدن می‌تواند به تشخیص مشکلات احتمالی و انتخاب درمان کمک کند.

 

وضعیت بدن هنگام خواب؛ دلیل بی حسی دست

وضعیت بدن در حالت خواب در ایجاد گرفتگی عصبی یا کاهش گردش خون نقش مهمی دارد و می‌تواند باعث بی‌حسی دست‌ها یا احساس سوزن‌سوزن شدن در آن‌ها ‌شود.  این وضعیت به دلیل ناهماهنگی در نواحی دست یعنی مچ، بازو و آرنج حین خوابیدن رخ می‌دهد.

 

برخی وضعیت‌های بدن در خواب که احتمالا این مشکل را تشدید می‌کنند، عبارت‌اند از: قرار دادن پیشانی روی ساعد، قرار دادن دست‌ها زیر صورت یا سر، استفاده از بالشی که ارتفاع یا سفتی یا نرمی آن نادرست باشد و در زمان خواب استخوان فقرات در وضعیتی نامناسب قرار بگیرد، خوابیدن روی شکم که ممکن است با فشار بر عصب‌ها همراه شود. برخی متخصصان می‌گویند که خوابیدن به پهلو در صورت صاف نگه داشتن مچ دست ممکن است کمتر باعث بی‌حسی دست شود.

خواب رفتن دست چه دلایلی دارد

رابطه بی‌ حسی دست‌ ها با صدمات

برخی صدمات یا تصادف‌ها می‌توانند با آسیب رساندن به عصب‌ها، سبب بی‌حسی دست‌ها ‌شوند، زیرا توانایی این عصب‌ها را برای انتقال درست سیگنال‌ها بین دست‌ و مغز مختل می‌کنند.

 

آسیب شدید ناشی از تصادف رانندگی یا آسیب‌دیدگی آرنج‌ها به دلیل زمین خوردن می‌تواند بی‌حسی دست‌ها هنگام شب را به دنبال داشته باشد.

 

بیشتر بخوانید: آیا خواب رفتن دست و پا نشانه بیماری است

 

کمبود خون‌رسانی

در طول خواب، به‌ویژه اگر بدن در موقعیت خاصی قرار گرفته باشد، فشار طولانی‌مدت بر رگ‌‌های خونی می‌تواند مانع جریان خون در دست‌ها می‌شود. این کم‌ شدن گردش خون باعث می‌شود اعصاب اکسیژن و مواد غذایی دریافت نکنند و همین موجب بی‌حسی دست‌ها و احساس سوزن‌سوزن شدن در آن‌ها می‌شود.

 

تنظیم وضعیت خواب با استفاده از وسایل کمکی می‌تواند این مشکل را کاهش دهد. سرمازدگی و برخی بیماری‌ها نیز می‌توانند موجب بی‌حسی دست‌ها پس از بیدار شدن شوند.

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.