2024/05/23
۱۴۰۳ پنج شنبه ۳ خرداد
دلایل درد شانه و راه درمان آن چیست

دلایل درد شانه و راه درمان آن چیست

اگر از شانه درد رنج می برد شاید مبتلا به سندروم شانه یخ زده باشید. پس این مطب را حتما بخوانید.

دوات آنلاین -یکی از دلایل شانه درد که با محمدود شدن حرکت آن توام است سندروم شانه یخ زده نام دارد. در ادامه دلایل این اتفاق و روشش درمان آن را مطالعه کنید.

 

سندروم شانه یخ زده چیست

به نوشته خراسان، شانه یخ‌‌زده بیماری است که بازه حرکتی شانه را محدود می کند و با درد و سفت‌ شدن مفصل شانه همراه است. این سندروم شامل از دست‌ دادن تدریجی حرکت مفصل شانه است که بیشترین دامنه حرکتی در بین مفاصل بدن را دارد. خشکی و درد از نشانه‌های شانه یخ زده هستند که دامنه حرکتی این مفصل را محدود می‌کنند.

 

بیشتر بخوانید: ورزش ساده خانگی برای کمردرد

 

نشانه‌های آن کم‌کم خود را نشان می دهد و به‌مرور زمان تشدید می‌شود و پس از آن طی یک بازه 3 ساله خودبه‌خود بهبود می‌ یابد. درصورتی‌که احساس درد و سفتی در شانه و قسمت بالای بازو دارید و دامنه حرکتی مفصل شانه تان‌ محدود شده،بهتر است به متخصص ارتوپد مراجعه کنید . در ادامه به  رایج‌‌ترین سوالات درباره این مشکل به‌‌ نقل از «دکترتو» پاسخ داده‌‌ایم. 

روش درمان شانه درد چگونه است

درمان شانه یخ زده

ماساژ و انجام حرکات کششی، تنش و سفتی ماهیچه‌های شانه را برطرف می کند و با افزایش جریان خون، میزان التهاب در این قسمت کاهش می‌ یابد.

 

پس از مشورت با متخصص و در صورت تایید،  تمرین با میله و انجام حرکت فلکشن،  ورزش مناسبی برای شانه یخ زده است. صاف بایستید و میله‌ای را با دو دست بگیرید و کف دست‌ها را رو به پایین قرار دهید. میله را بالای سر ببرید و ۵ ثانیه نگه دارید و دوباره به حالت قبل برگردید. ۱۰ بار این تمرین را انجام دهید.

 

در همین زمینه: درد کف پا ناشی از چیست

 

به‌طورکلی، شنا ورزش خوبی برای شانه یخ زده (فروزن شولدر) محسوب می‌شود؛ چراکه بدون وارد کردن بار زیاد به مفصل، باعث تمرین عضلات می‌شود. به‌علاوه این‌‌که شنا نوعی ورزش ایروبیک است که فشاری به زانوها، قوزک و باسن نمی‌آورد.

 

انجام حرکات ورزشی، تزریق داروهای بی‌حس‌کننده یا کورتیکواستروئید داخل کپسول مفصلی شانه یا تعویض مفصل شانه با جراحی از روش‌های درمان این سندروم است که بسته به شرایط بیمار و تشخیص متخصص ارتوپد انتخاب می‌شود.

 

عوارض درد شانه

هرچند که تحرک شانه نقش حیاتی در بهبود و بازیابی دارد، اما باید از انجام حرکات کششی، لرزشی و نوسانی مفصل خودداری کنید؛ چراکه این فعالیت‌ها نه تنها باعث تشدید درد می شود و عوارض شانه یخ زده را بیشتر می‌کند،بلکه تنش عضلات را هم افزایش می‌دهد.

 

درد این سندروم به تدریج شروع می شود و  به مرور زمان افزایش می‌یابد. گاهی حین حرکت مفصل درد بیشتر می شود و در برخی افراد تغییری نمی‌کند

12jav.net

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.