2024/06/20
۱۴۰۳ پنج شنبه ۳۱ خرداد
کودکان زباله‌گرد به «شهرداری» شارژ می‌دهند

کودکان زباله‌گرد به «شهرداری» شارژ می‌دهند

این مکان‌ها پنهانی نیستند و این استعمار به‌طور آشکار اتفاق می‌افتد و کودکان اعم از تبعه و ایرانی در شرایط بد زیستی زندگی و کار می‌کنند. بعضی از این کودکان در همان سوله‌ها شب را سر می‌کنند. حدود ۱۰ روز پیش این گزارش به بخش‌های مربوطه تقدیم شده است.

دوات آنلایندبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک ضمن اشاره به چگونگی اجازه‌ی فعالیت کودکان زباله گرد ، معتقد است: کودکان شاغل در سوله‌های تفکیک زباله از نظر شغلی استثمار شده هستند.

صفر تا صد تفکیک زباله بر دوش کودکان است

مظفر الوندی گفت: یک سری انحرافات در تنظیم قرارداد بین شهرداری و پیمانکاران وجود دارد که خود آن‌ها هم متوجه این موضوع هستند. از مراحل ابتدایی تفکیک زباله تا زمانی که زباله‌ها به مکان صنعتی بازیافت زباله می‌رسند، بیشتر کسانی که فعالیت می‌کنند، کودکان هستند.

او با تأکید بر اینکه «این روند کاملا رسمی انجام می‌شود»، اظهار کرد: کودکان زباله‌گرد کارت‌های خاصی دارند؛ اگرچه همه‌ آنها مشمول این کارت نمی‌شوند؛ این کارت‌ها برگه‌هایی با مهر شهرداری هستند و هر ماه با پرداخت ۳۰۰ هزار تومان شارژ می‌شوند تا کودکان اجازه کار در محلات و مناطق را داشته باشند و به این ترتیب افرادی مربوط به شهرداری و پیمانکارانش، این کودکان را کنترل می‌کنند تا افراد دیگری وارد کار نشوند.

بازدید از کودکان زباله‌گرد و تهیه گزارش

الوندی، وزارت کار را مسوول پیگیری وضعیت کودکان زباله‌گرد ایرانی دانست و اعلام کرد: حدود دو ماه پیش برای بازدید به مکانی رفتیم که بیشتر اتباع و به‌هر حال کودکان در حال کار بودند. از جانب مرجع حقوق کودک برای تمام بخش‌هایی که زیر مدخل این موضوع هستند، یک گزارش تهیه شد.

به گفته دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک، در ادامه این گزارش، از قوه قضاییه، رییس دادگستری تهران، وزارت رفاه و شهرداری خواستیم در مورد روند بازیافتی که در تهران انجام می‌شود، توضیح بدهند.

استثمار آشکار کودکان زباله‌گرد

او  به انصاف‌نیوز گفت: این مکان‌ها پنهانی نیستند و این استعمار به‌طور آشکار اتفاق می‌افتد و کودکان اعم از تبعه و ایرانی در شرایط بد زیستی زندگی و کار می‌کنند. بعضی از این کودکان در همان سوله‌ها شب را سر می‌کنند. حدود ۱۰ روز پیش این گزارش به بخش‌های مربوطه تقدیم شده است.

الوندی همچنین از رایزنی‌ها با اعضای جدید شورای شهر و وعده‌ همکاری بخش اجتماعی شورای پنجم خبر داد.

12jav.net

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.