2023/02/01
۱۴۰۱ چهارشنبه ۱۲ بهمن
هورمون دوپامین چیست و چگونه آن را افزایش بدهیم

هورمون دوپامین چیست و چگونه آن را افزایش بدهیم

هورمون دوپامین در مغز چه کار می کند و برای بیشتر کردن آن چه کارهایی می توانیم انجام بدهیم؟

دوات آنلاین -همه ما کم و بیش درباره هورمون دوپامین اطلاعاتی داریم و از کارکرد آن باخبر هستیم اما این هورمون دقیقا چه کار می کند و آیا می توان آن را به طور طبیعی در بدن افزایش داد؟

 

کارکرد هورمون دوپامین

خراسان به نقل از هافینگتون‌ پست نوشت، مغز دوپامین را با فعالیت‌ها و رفتارهای خاصی آزاد می‌کند که بسیاری از آن ها را هر روز انجام می‌دهید. هنگامی که دوپامین به مقدار زیاد آزاد می‌شود، احساس لذت ایجاد و مرکز پاداش را در مغز فعال می‌کند.

 

رضایت ناشی از هر پاداشی که مغز می دهد  شما را به تکرار یک رفتار خاص ترغیب می‌ کند.این هورمون باعث می‌شود که بخواهید رفتارهای خاصی را تکرار و آن ها را چه سالم و چه ناسالم به عادت تبدیل کنید. (مانند سوء‌مصرف مواد یا سیگار کشیدن)دانستن این که چه زمانی دوپامین ترشح می‌شود و چه زمانی می‌توانید انتظار داشته باشید که خلق‌و‌خوی شما با ترشح این هورمون کمی بهتر شود، مفید است.

برای ترشح بیشتر هورمون دوپامین در مغز چه کار کنیم

افزایش دوپامین با آب و غذا

هر فعالیتی که از نظر تکاملی برای رفاه و بقای ما ضروری است، منجر به ترشح دوپامین می‌شود. این که بتوانید غذا پیدا کنید و آن غذا را بخورید قطعاً در این دسته قرار می‌گیرد.

 

نوشیدن آب باعث ترشح دوپامین در مغز شما می‌شود، اما نوشیدن آب همیشه دوپامین آزاد نمی‌کند. زمانی این اتفاق می‌افتد که شما واقعاً تشنه باشید و به آب نیاز داشته باشید؛مانند بعد از یک تمرین سخت یا در یک روز گرم.

 

ترشح دوپامین با رابطه جنسی

در طول فعالیت جنسی، سیل هورمون‌های احساس خوب در سراسر بدن ما ترشح می‌شود و مراکز پاداش را در مغز روشن می‌کند.

 

بیشتر شدن دوپامین با سرگرمی و خواب

به‌گفته دانشمندان، سرگرمی هایی چون  حرکات کششی ، ورزش، بازی‌ها و ... می‌تواند به ترشح دوپامین در مغز کمک کند.

 

همچنین کمبود خواب باعث کاهش گیرنده‌های دوپامین در مغز می‌شود؛ دوپامین و خواب رابطه مستقیم دارند، با خواب کافی میزان دوپامین افزایش می یابد. همچنین افرادی که شب‌بیداری دارند، صبح روز بعد مغزشان دوپامین دریافت نمی‌کند و تمرکز آن‌ها در طول روز کاهش می‌یابد.

 

تاثیر نور خورشید

به‌خوبی ثابت شده است که کوتاه شدن دوره‌های قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌تواند به کاهش سطوح انتقال‌دهنده‌های عصبی تقویت‌کننده خلق‌و‌خو، از جمله دوپامین منجر شود و قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌تواند آن ها را افزایش دهد.

برای افزایش دوپامین در بدن چی بخوریم

خوارکی هایی که باعث افزایش دوپامین می شوند

دوپامین از اسید آمینه تشکیل شده و ال- فنیل‌آلانین اسید ‌آمینه ضروری برای افزایش آن است؛ در نتیجه برای افزایش این هورمون باید موادغذایی مصرف شود که شامل ال- فنیل‌آلانین باشد، زیرا در بدن به تیروزین و تیروزین هم به دوپامین تبدیل می‌شود. تیروزین در مواد غذایی پروتئینی مانند گوشت، محصولات لبنی و سویا و دیگر مواد غذایی مانند سیب، شکلات،  بادام‌زمینی، بلغور، لوبیا، سبزیجات برگ سبز، قهوه و جنسینگ وجود دارد.

 

مواد غذایی پروبیوتیک‌دار

معده حاوی سلول‌های عصبی زیادی است که یک انتقال‌دهنده عصبی مثل دوپامین را تولید می‌کند؛ از این رو استفاده از مواد غذایی پروبیوتیک‌دار مثل ماست و کفیر می‌تواند باعث افزایش دوپامین شود.

 

مواد غذایی حاوی منیزیم

منیزیم خاصیت ضد افسردگی دارد. خوردن غذاهای حاوی منیزیم باعث افزایش دوپامین و کاهش احساس افسردگی در افراد می‌شود.

 

چای سبز

چای سبز دارای خاصیت آنتی‌اکسیدانی است؛ آنتی‌اکسیدان‌ روی مغز تاثیر می‌گذارد و باعث بهبود روابط عصبی بین سلول‌های مغز  و تر شح دوپامین می‌شود.

 

زردچوبه

کورکومین ماده فعال زردچوبه است. کورکومین به علت داشتن خاصیت آنتی‌اکسیدانی باعث افزایش سطح دوپامین می‌شود.

 

مواد غذایی که باعث اختلال دوپامین می شوند

همچنین غذاهایی شامل چربی‌های اشباع مانند چربی حیوانی، روغن پالم و روغن نارگیل باعث اختلال در عملکرد دوپامین می‌شوند که نباید از ‌آن‌ها استفاده شود.

 

پیشنهادات ما
کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.