2023/05/30
۱۴۰۲ سه شنبه ۹ خرداد
ماجرای عجیب و باورنکردنی دختر یخی

ماجرای عجیب و باورنکردنی دختر یخی

دختر یخی 500 سال پیش در آرژانتین زندگی می کرد و جسدش همان زمان یخ بست اما هنوز خون در قلب و ریه هایش وجود دارد.

دوات آنلاین -جسد یک دختر در سال 1999 در قله کوه لولایلاکو بین کشور‌های شیلی و آرژانتین و در ارتفاع 6700 متری کشف شد که توجه بسیاری از باستان شناسان  را برانگیخت. از همان زمان، تحقیقات روی آن و درباره دلایل سالم ماندن جسدش شروع شد. در سال 2007، محققان در موزه باستان‌شناسی آرژانتین، مومیایی یخ‌زده آن دختر 15 ساله به نام «لا دونسلا» را به نمایش گذاشتند که باعث حیرت همگان شد اما به تازگی خبری جدید از این دختر مومیایی، دنیای باستان شناسی را دگرگون کرده است .این خبر نشان می‌دهد «لا دونسلا» 500 سال پیش بر فراز کوهی تاریک و سرد به عنوان قربانی دفن شده است و برای مومیایی کردن او از روش‌های عجیبی استفاده کرده‌اند. در مینی پرونده امروز زندگی سلام، در این باره می خوانید.

 

آن‌ها 3 کودک بودند

به نوشته خراسان، «لا دونسلا» یکی از سه کودکی است که در دوران «اینکا» یعنی تقریبا 500 سال پیش بالای یک کوه به عنوان قربانی دفن شدند. اجساد یخ‌زده آن‌ها در سال 1999 از قله 22 هزار فوتی یک کوه آتشفشانی در نزدیکی مرز شیلی کشف شد. در طی هشت سال پس از کشف مومیایی‌ها، عکس‌برداری با اشعه ایکس، سی‌تی اسکن و بیوپسی برای DNA روی آن‌ها انجام شد. پارچه‌ها، سفال‌ها و مجسمه‌های مدفون شده با آن‌ها به دقت ذوب شد و خود اجساد در فریزر نگهداری ‌شدند اما در سال 2007، لا دونسلا، دختر 15 ساله، برای اولین بار در موزه باستان‌شناسی آرژانتین به نمایش گذاشته شد.

ماجرای عجیب دختر یخی در آرژانتین چیست

باورهای عجیب برای مومیایی‌کردن این کودکان

باستان شناسان در سال 2007 گفتند که در حقیقت این کودکان به عنوان بخشی از یک مراسم باستانی به نام کاپاکوچا قربانی شدند. آن‌ها صدها کیلومتر پیاده‌روی کردند تا به مراسم برسند. سپس آن‌ها را به سوله‌های زیرزمینی بردند و گذاشتند تا حد مرگ یخ بزنند. در این مراسم فقط بچه‌های زیبا و از نظر جسمی کاملا سالم قربانی می‌شدند و انتخاب شدن برای کودکان و خانواده‌های‌شان باعث افتخار بود. اینکاها معتقدند بچه‌ها نمی‌میرند، بلکه به اجداد خود می‌پیوندند و مانند فرشتگان از بالای کوه‌ها بر روستاهای خود نظارت می‌کنند! به نظر می‌رسد این دختر از یک سال قبل برای قربانی شدن انتخاب شده است. محققان می‌گویند: «ما گمان می‌کنیم که این دختر یکی از آکالاها یا زنان برگزیده بود که در دوران بلوغ برای زندگی دور از جامعه انتخاب شده است.» مطالعه‌ای روی  DNA این مومیایی، تغییرات در رژیم غذایی دختر را نشان می‌دهد از جمله مصرف غذاهایی مانند ذرت و پروتئین حیوانی، گوشت لاما و ... . اما بزرگ ترین تغییر در رژیم غذایی این دختر، مصرف کوکاست. دانشمندان دریافتند که این دختر 12 ماه قبل از مرگ مقدار زیادی  برگ کوکا ‌خورده‌ است. کوکا یک گیاه بومی است که عوارض مصرف آن شباهت های زیادی به کوکائین دارد.

 

بهترین نمونه‌های کشف‌شده از نظر حفظ شرایط فیزیکی

اجساد یخ‌زده آن‌ها که در سال 1999 کشف شد، از نظر حفظ شرایط فیزیکی جسد جزو بهترین نمونه‌های کشف شده است. باستان‌شناسان درباره این مومیایی‌ها می‌گویند: «اندام‌های داخلی آن‌ها دست نخورده است، حتی خون هنوز در قلب و ریه‌ها وجود دارد. پوست و اجزای صورت عمدتاً آسیب ندیده‌اند. آن‌ها هنگام خواب یخ زدند و مردند و 500 سال بعد هنوز شبیه کودکان خوابیده بودند نه مومیایی ها.» همچنین بررسی موی این کودکان، نشان داد که به هر سه کودک مواد مخدر و الکل داده شده تا آن‌ها را طی ماه‌های پیش از مرگ‌شان مطیع سازند. میزان این مواد مخدر و الکل در «لا دونسلا»  بیشتر بوده که احتمالا به دلیل مقاومت بیش از حد وی بوده است. به گفته محققان، احتمالا برگ‌های کوکا که با جویده شدن، یک محرک ضعیف آزاد کرده، به دختر در سازگار شدن با ارتفاع کمک کرده است. هیچ شواهدی وجود ندارد که این دختر به شکل خشنی کشته شده باشد، در عوض تصور می‌شود که وی در مواجهه با سرما مرده باشد و اینکاها تا بیهوشی کامل وی صبر کرده و سپس او را در اتاق دفن قرار داده‌اند.

 

 

منابع: nytimes.com، nationalgeographic 

 

 

پیشنهادات ما
کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.